Ząbkowice Śląskie, 2009-11-02

ZP. 341-20/2009

Wszyscy, którzy wykupili SIWZ

Wg rozdzielnika

Dotyczy: Postępowania w trybie przetargu nieograniczonego na: „Remont chodników i nawierzchni ulic: Armii Krajowej, Kłodzkiej i Dolnośląskiej w Ząbkowicach Śląskich łączących lokalną strefę aktywności gospodarczej z drogą krajową nr 8” – opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej na wymianę sieci.

Zgodnie z art. 38 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo Zamówień Publicznych (Dz. U. z 2007r., Nr 223, poz. 1655 ze zmianami) informuję, że do Zamawiającego  wpłynęły zapytania. Treść zapytań wraz z wyjaśnieniami Zamawiający przekazuje poniżej:

  1. Określony przez Zamawiającego przedmiot zamówienia opisany jest w sposób ogólny, niejednoznaczny i utrudniający uczciwą konkurencję, a zatem w sposób niezgodny z art. 29 ustawy pzp. Prosimy zatem o uszczegółowienie zakresu przedmiotu zamówienia poprzez określenie przewidzianych do zaprojektowania:

a)      Długości kanałów sanitarnych grawitacyjnych i tłocznych (a w przypadku konieczności zaprojektowania pompowni ścieków – ich ilości),

Odpowiedź: Gmina nie dysponuje w/w danymi a granice opracowania zawiera zakres rzeczowy programu funkcjonalno –użytkowego.

b)     Ilości przyłączy kanalizacyjnych z podaniem zakresu przyłącza (czy do granicy posesji? Czy też z wejściem na posesję do pierwszej studzienki za granicą/ ogrodzeniem posesji?)

Załączona mapka z „zakresem rzeczowym” na mapie ewidencji gruntów, nie pozwala określić przedmiotu zamówienia dla potrzeb dokonania wyceny prac projektowych.

Odpowiedź: Jest to wymiana istniejącej sieci kanalizacyjnej i projekt winien obejmować włączenie instalacji do sieci poprzez przyłącze.

 

 

 

  1. W ust. 1 rozdz. XVIII SIWZ Zamawiający pisze, że „w jej treści (chodzi o umowę), która nie podlega zmianie….”- prosimy o wyjaśnienie co ma nie podlegać zmianie? Czy Zamawiający ma na myśli treść umowy, która nie podlega zmianie?

Odpowiedź:   Zamawiający dokonał zmiany w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

  1. W ust. 2 rozdz. XVIII SIWZ Zamawiający  „zgodnie z art. 144 ust. 1 w szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza możliwość zmiany umowy”. Art. 144 ustawy pzp zezwala na dokonywanie zmian postanowień umowy, jeśli Zamawiający „przewidział możliwość dokonania takiej zmiany w ogłoszeniu o zamówieniu lub w SIWZ oraz określił warunki takiej zmiany”.

Prosimy zatem o:

a)      Wyjaśnienie rozbieżności w/w zapisów w ust. 1 i ust. 2

b)     Odpowiedź na pytanie: czy za „szczególnie uzasadniony przypadek” Zamawiający uzna (np. dla potrzeb zmiany terminu wykonania umowy) okoliczności, których nie można było przewidzieć, przedłużające się terminy wydawania niezbędnych decyzji, uzgodnień itp. z przyczyn niezależnych od Wykonawcy, nieuregulowane sprawy formalno – prawne (brak możliwości ustalenia/znalezienia właściciela terenu?)

c)      Zmodyfikowanie treści SIWZ poprzez określenie warunków zmiany umowy z uwzględnieniem możliwości zmiany umowy (zakresu, terminu) z przyczyn niezależnych od Wykonawcy oraz w przypadku, gdy w trakcie wykonania prac zaistnieją okoliczności, których nie można było przewidzieć na etapie przetargu, w tym przedłużanie się procedur dotyczących wydawania wymaganych uzgodnień lub decyzji.

 

Odpowiedź: Zamawiający dokonał zmiany w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

  1. Prosimy o wyjaśnienie zapisów ust. 2 rozdz. XVIII SIWZ: „dopuszczalna jest zmiana sposobu spełnienia świadczenia przed zawarciem umowy na skutek okoliczności…” – jaką zmianę (zmiany) przed zawarciem umowy(?) ma na myśli Zamawiający?

Odpowiedź: Zamawiający dokonał zmiany w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

 

 

 

  1. Wymagany przez Zamawiającego termin wykonania przedmiotu umowy (z pozwoleniem na budowę) – ok. 7-7,5 miesięcy od podpisania umowy jest nierealny.

W związku z koniecznością wykonania map do celów projektowych  (min. 1,5 miesiąca), uzyskania szeregu prawomocnych decyzji, warunków i uzgodnień (w tym m.in. uzgodnień własnościowych, decyzji lokalizacji celu publicznego – min. 3 miesiące, decyzje wodno prawnej – ok. 2,5 miesiące, uzgodnienia z ZUDP – ok. 1 miesiąc, pozwolenia na budowę – 65 dni), których wydawanie jest długotrwałe, niezależne od Wykonawcy,                      a jednocześnie jedna decyzja warunkuje uzyskanie następnej – wnosimy  o zmianę terminu wykonania przedmiotu umowy na 12 miesięcy od podpisania umowy.

Powyższy wniosek jest zasadny, bowiem w przypadku wygrania przetargu Wykonawca zmuszony byłby do podpisania umowy na warunkach niemożliwych do dotrzymania już w dniu jej podpisania, a więc do zawarcia umowy nieważnej. Zgodnie bowiem z art. 387 § 1 Kodeksu Cywilnego: „Umowa o świadczenie niemożliwe jest nieważna”.

Odpowiedź: Nie ma takiej możliwości.

 

 

Z poważaniem

Krzysztof Kotowicz

     Burmistrz Ząbkowic Śląskich