UCHWAŁA NR VI/22/2010

Rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich

z dnia 2 czerwca 2010 roku

 

w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami wchodzącymi w skład gminnego zasobu nieruchomości

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a i art. 40 ust. 1 i ust. 2 pkt 3 , art. 41 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2001 roku nr 142, poz. 1591  z późn. zm.), art. 11, art. 13 ust. 1,art. 14. ust.5, art. 15, art. 18, art. 34 ust. 6,ust.6a, ust. 6b,  art. 37 ust. 2 pkt 6, ust. 3 i ust. 4, art. 43 ust. 6, art. 68 ust. 1, ust. 2c, ust. 3, ust. 3a, art. 68 ust. 1 pkt 10, art. 68a, art. 70 ust.4,  art. 73 ust. 3 i ust. 4, art.76 ust. 1, art. 84 ust. 3 , ust. 4, art. 86 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku  o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 roku Nr 261, poz. 2603),  uchwala   co następuje:

 

Rozdział I

 

ZASADY OGÓLNE

 

§ 1. Uchwała określa zasady nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich użytkowania, najmu lub dzierżawy  na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony jak również w przypadku, gdy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat strony zawierają kolejne umowy , których przedmiotem jest ta sama nieruchomość.

 

§ 2. Podstawę gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność gminy stanowią:

a) miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego,

b) studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego,

c) decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydana w trybie przepisów ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.).

 

§ 3. Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1)     ustawie, należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r.   o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zmian.),

2)     gmina -  należy przez to rozumieć Gminę Ząbkowice Śląskie,

3)     burmistrz -  należy przez to rozumieć Burmistrz Ząbkowic Śląskich,

4)     rada gminy -  należy przez to rozumieć Radę Miejską Ząbkowic Śląskich,

5)     lokal - w rozumieniu ustawy o własności lokali (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 930 z późn. zm.)

 

 

 

Rozdział II

ZASADY NABYWANIA NIERUCHOMOŚCI

 

§ 4.1. Nabycie nieruchomości do gminnego zasobu nieruchomości może nastąpić  w przypadkach uzasadnionych interesem gminy, w szczególności:

1)      potrzebami inwestycyjnymi gminy,

2)      realizacją zadań własnych i zleconych,

3)      tworzeniem gminnego zasobu gruntów pod potrzeby  rozwoju gminy,

4)      realizacją obowiązków wynikające z przepisów szczególnych.

 

2. Do Gminnego Zasobu Nieruchomości mogą być przyjęte także nieruchomości:

1)     stanowiące własność gminy, w stosunku do których wygasło prawo użytkowania wieczystego, trwałego zarządu lub użytkowania,

2)     pozostałe po zlikwidowanych lub sprywatyzowanych komunalnych osobach prawnych  oraz zlikwidowanych komunalnych jednostkach organizacyjnych.

 

3. Burmistrz nabywa nieruchomości w drodze umów kupna sprzedaży, umowy o oddaniu w użytkowanie wieczyste, wywłaszczenia na rzecz gminy, pierwokupu, podziałów oraz scalania i podziałów, umowy o nieodpłatnym przekazaniu,  umowy zamiany, umowy darowizny, przejęcia spadku lub zapisu, nieodpłatnego przejęcia, za zaległości podatkowe a także   w ramach wykonywania uprawnień z hipoteki, na skutek zrzeczenia się przez samorządową osobę prawną, innych tytułów prawnych.

 

4. Warunki nabycia nieruchomości ustala się w drodze rokowań, których podstawę stanowi wycena nieruchomości sporządzona przez rzeczoznawcę majątkowego.

 

5. Protokół z przeprowadzonych rokowań stanowi podstawę do zawarcia aktu notarialnego.

 

6. W uzasadnionych przypadkach gmina  może przystąpić do przetargu celem nabycia do gminnego zasobu nieruchomości, które stanowią własność lub oddanych w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym.

 

§ 5. Nabywanie nieruchomości do Gminnego Zasobu Nieruchomości, nie wymaga zgody Rady Miejskiej wyrażonej w drodze odrębnej uchwały  do kwoty  ustalonej w obowiązującej uchwale budżetowej.

 

Rozdział  III

ZASADY ZBYWANIA  NIERUCHOMOŚCI

 

§ 6.  Zgody rady gminy wyrażonej odrębną uchwałą wymaga:

1) sprzedaż nieruchomości na rzecz  Skarbu Państwa oraz jednostkom samorządu terytorialnego za obniżoną cenę,

2) nieodpłatne  oddawanie w użytkowanie wieczyste  nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu  Państwa oraz jednostkom samorządu terytorialnego,

3) przekazanie nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego  w drodze darowizny,

4) wnoszenie nieruchomości jako aport do spółek z udziałem gminy w postaci prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego,

5) przekazywanie nieruchomości jako wyposażenie  tworzonych przez gminę jednostek organizacyjnych, samorządowych osób prawnych oraz jako majątek tworzonych fundacji i stowarzyszeń.

 

§ 7.  Zwalnia się z obowiązku zbycia w drodze przetargu, nieruchomości gdy o ich nabycie ubiega się wyłącznie jeden podmiot w celu:

1) przeznaczenia nieruchomości na realizację urządzeń infrastruktury technicznej albo na  inne cele publiczne, jeżeli cele te będą realizowane przez podmioty, dla których są to cele statutowe i których dochody przeznacza się w całości na działalność statutową,

2) gdy sprzedaż nieruchomości, następuje na rzecz  osoby, która dzierżawi nieruchomość na podstawie umowy zawartej co najmniej na 10 lat, jeżeli nieruchomość ta została zabudowana na podstawie zezwolenia na budowę.

 

§ 8. Przyznaje się pierwszeństwo w nabywaniu lokali ich najemcom lub dzierżawcom, z wyłączeniem nieruchomości, o których mowa w  ustawie o gospodarce nieruchomościami w budynkach mieszkalnych lub użytkowych, stanowiących w całości  przedmiot najmu lub dzierżawy  gdy najemca lub dzierżawca nie zalega z opłatami czynszowymi  na rzecz właściciela  nieruchomość               i nie jest  przeciwko niemu prowadzone postępowanie egzekucyjne.

 

§ 9.  Nie podlegają sprzedaży lokale  położone w budynkach  przeznaczonych do:

1) remontu kapitalnego,

2) wyburzenia,

3) zmiany funkcji.

 

§ 10. 1. Udziela się zgody  na zastosowanie bonifikaty od ceny ustalonej zgodnie z obowiązującymi przepisami , jeżeli nieruchomość jest sprzedawana jako lokal mieszkalny ich najemcom i ustala warunki udzielenia bonifikaty  oraz wysokość stawek procentowych:

1) w wysokości 95 % w przypadku jednorazowej zapłaty ceny sprzedaży przed zawarciem umowy notarialnej,

2) przy sprzedaży w formie ratalnej :

a) najemca jest zobowiązany, zapłacić pierwszą należność w wysokości 10% ceny sprzedaży lokalu  przed zawarciem umowy notarialnej ,

b) do pozostałej należności , dla której  okres spłaty ustala się  nie dłuższy niż  5 lat, licząc od dnia nabycia lokalu, będzie stosowana bonifikata w wysokości 85%. ,

c) nieuiszczona  należność,  która została rozłożona na raty, podlega oprocentowaniu w wysokości 5% rocznie.

3) w wysokości 99%  przy sprzedaży wszystkich  lokali mieszkalnych  stanowiących przedmiot najmu w budynku mieszkalnym w którym nie nastąpiła wcześniejsza sprzedaż lokali mieszkalnych oraz  gdy wszyscy najemcy  złożą  w tym samym terminie wnioski o wykup lokali mieszkalnych oraz w dniu wskazanym  przez gminę podpiszą akty notarialne.

 

§ 11. Bonifikaty nie stosuje się jeżeli - najemca posiada tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego lub domu mieszkalnego.

 

§ 12. Udziela się zgody na zastosowanie bonifikaty od ceny ustalonej zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli nieruchomość lub jej część jest sprzedawana na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej, stanowiącej własność lub oddanej w użytkowanie wieczyste osobie, która zamierza tę nieruchomość lub jej część nabyć, jeżeli nie mogą być zagospodarowane jako odrębne nieruchomości i ustala się warunki udzielenia bonifikaty oraz wysokość stawki procentowej :

1)      bonifikata obowiązuje dla nieruchomości przyległej, która jest przeznaczona lub wykorzytywana wyłącznie na cele mieszkaniowe,

2)      w wysokości 75 % w przypadku jednorazowej zapłaty ceny sprzedaży przed zawarciem umowy notarialnej,

3)      przy sprzedaży w formie ratalnej :

a)      osoba jest zpbowiązana, zapałacić pierwszą należność w wysokości 10 % ceny sprzedaży nieruchomości przed zawarciem umowy notarialnej,

b)     do pozostałej należności, dla której okres spłaty ustala się nie dłuższy niż 5 lat, licząc od dnia nabycia nieruchomości, będzie stosowana bonifikata w wysokości 50 %,

c)      nieuiszczona należność, która została rozłożona na raty, podlega oprocentowaniu w wysokości 5 % rocznie.

 

Rozdział IV

ZASADY OBCIĄŻANIA NIERUCHOMOŚCI

 

§ 13.  Obciążanie nieruchomości stanowiących mienie gminy polega w szczególności na:

1)      ustanowieniu służebności gruntowej lub osobistej,

2)      ustanowieniu hipoteki.

 

§ 14. 1. Służebność gruntową lub osobistą ustanawia się umową stron w trybie bezprzetargowym  na wniosek osoby, dla której służebność ma być ustanowiona w celu zapewnienia dostępu do drogi publicznej oraz prawidłowego korzystania  z nieruchomości.

2. Służebność gruntowa ustanowiona w celu zapewnienia dostępu do drogi publicznej oraz prawidłowego korzystania z nieruchomości   jest  nieodpłatna. (Rozstrzygnięcie Nadzorcze Wojewody Dolnośląskiego z dn. 02.07.2010 r. stwierdzające nieważność.)

3.  Nieruchomość można obciążyć hipoteką do wysokości nie wyższej od kwoty, do której burmistrz może samodzielnie zaciągać zobowiązania.

4. Zgody rady gminy wyrażonej odrębną uchwałą wymaga nieodpłatne obciążenie nieruchomości na rzecz  Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego ograniczonymi prawami rzeczowymi.

 

Rozdział  V

ZASADA UŻYTKOWANIA, NAJMU LUB DZIERŻAWY

 

§ 15.1.  Wyraża się zgodę na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia  umów użytkowania ,wydzierżawiania lub najmu nieruchomości na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony oraz na ponowne zawarcie umowy po okresie 3 letniej dzierżawy, której przedmiotem jest ta sama nieruchomość w przypadku:

1)       ogródków przydomowych,

2)      jeżeli nieruchomość została zabudowana na podstawie  zezwolenia na budowę,

3)      gdy nieruchomość lub jej część przez swój kształt, wielkość , położenie lub pozbawienie dojścia i dojazdu może być zagospodarowana jedynie przez jednego posiadacza nieruchomości przyległej ,

4)      jeżeli nieruchomość jest wykorzystywana  szczególnie w celach:

a)     prowadzenia działalności charytatywnej,

b)     prowadzenia działalności oświatowej i  wychowawczej,

c)      prowadzenia działalności rekreacyjno - sportowych,

d)    zajęcia terenu w celu budowy urządzeń  infrastruktury technicznej,

e)     inne cele publiczne określone w przepisach ustawy o gospodarce nieruchomościami,

5)  gminnym jednostkom organizacyjnym ,

 6) na rzecz Skarbu Państwa i jednostek  samorządu terytorialnego,

7) gruntów rolnych z przeznaczeniem wyłącznie pod uprawy polowe,

 

2. Szczegółowe warunki  użytkowania, wydzierżawiania  lub najmu nieruchomości  bez obowiązku przeprowadzenia przetargu będzie określać  umowa zawarta pomiędzy  stronami.

 

§ 16.1. Zamiana nieruchomości może nastąpić w przypadkach uzasadnionych interesem gminy, a szczególności:

1)      potrzebami inwestycyjnymi,

2)      realizacją zadań własnych i zleconych,

3)      obowiązki wynikające z przepisów szczególnych.

2.  Warunki zamiany nieruchomości ustala się w drodze rokowań.

3. Protokół z przeprowadzonych rokowań stanowi podstawę do zawarcia aktu notarialnego.

4. Przy zamianie nieruchomości podstawę stanowi operat szacunkowy, który określa wartość zamienianych nieruchomości, sporządzony przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego.

5. W przypadku nierównej wartości zamienianych nieruchomości stosuje się dopłatę, której wysokość jest równa różnicy wartości nieruchomości.

 

§ 17. Zgody rady gminy wyrażonej odrębną uchwałą wymaga zamiana nieruchomości, zamiana prawa użytkowania wieczystego na własność  nieruchomości oraz zamiana praw użytkowania wieczystego, o ile dokonywana jest między  gminą a Skarbem państwa i  jednostkami samorządu terytorialnego bez obowiązku dokonywania dopłat w przypadku różnej wartości zamienianych nieruchomości lub praw.

 

 

 

Rozdział VI

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 

§ 18.1. Koszty związane z przygotowaniem nieruchomości do zbycia  oraz koszty opłat notarialnych i sądowych  ponosi nabywca. (Rozstrzygnięcie Nadzorcze Wojewody Dolnośląskiego z dn. 02.07.2010 r. stwierdzające nieważność.)

2. W przypadku sprzedaży bezprzetargowej wnioskodawca przed wszczęciem postępowania powinien wpłacić zaliczkę w wysokości 50 % planowanych kosztów związanych z przygotowaniem w/w dokumentacji. Pozostała część kosztów powinna zostać rozliczona najpóźniej do dnia zawarcia umowy notarialnej sprzedaży.

3.  W przypadku odstąpienia od kupna z  z przyczyn będących po stronie wnioskodawcy zaliczka przepada na rzecz gminy.

4 W przypadku nabywania nieruchomości od gminy za termin potwierdzający dokonanie wpłaty na konto uznaje się datę lokacji środków na rachunku Gminy.

 

§ 19. Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały tracą moc:

 - uchwała Rady Miejskiej w Ząbkowicach śląskich nr VII/47/2007 z dnia 28 czerwca 2007 roku w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Ząbkowice Śląskie,

- uchwała Rady Miejskiej w Ząbkowicach śląskich nr XV/73/2008 z dnia 06 listopada 2008 roku w sprawie zmiany uchwały nr  VII/47/2007 z dnia 28 czerwca 2007 roku  w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Ząbkowice Śląskie,

 

§ 20. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Ząbkowic Śląskich.

 

§ 21. Uchwała podlega podaniu do publicznej wiadomości przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miejskiego w Ząbkowicach Śląskich, opublikowanie w prasie lokalnej i na stronie internetowej www.zabkowiceslaskie.pl/BIP.

 

§ 22. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

 

 

                                                                                                                                                                                                        Przewodniczący Rady

                                                                                                                                                                                                        (-) Andrzej Dominik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzasadnienie _________________________________________________

 

            Na podstawie z art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a i art. 40 ust. 1 i ust. 2 pkt 3 , art. 41 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2001 roku nr 142, poz. 1591  z późn. zm.), art. 11, art. 13 ust. 1,art. 14. ust.5, art. 15, art. 18, art. 34 ust. 6,ust.6a, ust. 6b,  art. 37 ust. 3, ust. 4,art.43 ust. 6, art. 68 ust. 1, ust. 2c, ust. 3, ust. 3a, art. 68a, art. 70 ust.4,  art. 73 ust. 3 i ust. 4, art.76 ust. 1, art. 84 ust. 3 , ust. 4, art. 86 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U.      z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.) Rada Miejska jako organ właściwy do stanowienia prawa miejscowego i udzielania upoważnień Burmistrzowi Ząbkowic Śląskich do wykonywania zadań statutowych wprowadza regulacje prawne                      w zakresie gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność gminy, podejmuje uchwały w sprawach majątkowych gminy przekraczających zakres zwykłego zarządu.

            Zgodnie z art. 68 ust. 1 pkt 7 oraz ust. 1a i ust. 3a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami ( Dz. U z 2004 r. Nr 261 poz. 2603 z poźn. zm. ) właściwy organ może udzielić za zgodą rady bonifikaty od ceny nieruchomości sprzedawanej jako lokal mieszkalny. Bonifikata udzielana od ceny lokalu obejmuje wszystkie jej składniki w jednakowej wysokości.

Zgoda na stosowanie bonifikaty dotyczy nieruchomości sprzedawanych w drodze bezprzetargowej jako lokal mieszkalny na rzecz najemcy.

Zgodnie z art. 34 ust. 6 w/w ustawy rada gminy może w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność gminy przyznać pierwszeństwo w nabyciu lokali ich najemcom lub dzierżawcom.

Zgodnie z art. 25 ust. 1 powyższej ustawy właściwy organ może za zgodą rady wydzierżawiać, wynajmować i użyczać nieruchomości wchodzące w skład gminnego zasobu nieruchomości na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony a także po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat zawierać kolejne umowy, których przedmiotem jest ta sama nieruchomość.

 

 

 

 

 

 

sporządziła: Anna Kłubowicz  ref. WGP

 

 

 

 

referujący: Grażyna Grzeszczak Kierownik WGP

 

 

 

 

radca prawny: