Uchwała  Nr XIII / 73  /2009

Rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich

z dnia 30 grudnia 2009 r.   

 

 

w sprawie:  przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Ząbkowicach Śl.  na 2010 rok.

 

Na podstawie art. 41  ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi  ( tekst jednolity  Dz. U. 2007 r. Nr 70, poz. 473 z późniejszymi zmianami ) i art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii  ( Dz. U. z 2005 r. Nr 179 poz. 1485 ) uchwala co następuje:

 

§  1

 

Uchwala się Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Ząbkowicach Śląskich na rok 2010 stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

 

§ 2

 

Realizatorem Programu jest Urząd Miejski w Ząbkowicach Śląskich.

 

§ 3

 

Wykonanie Uchwały powierza się Burmistrzowi Ząbkowic Śląskich.

 

§ 4

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2010 r. 

 

 

                                                                                                                                             Przewodniczący Rady

                                                                                                                                                                                (-) Andrzej Dominik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UZASADNIENIE

do Uchwały Nr XIII /73 /2009  

Rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich

z dnia 30 grudnia 2009 r.

 

 

w sprawie: uchwalenia

GMINNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH ORAZ PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII  W ZĄBKOWICACH ŚL. NA 2010 R.

 

 

Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawa z dnia 29 lipca 2005 r.  o przeciwdziałaniu narkomanii nakłada na gminę obowiązek prowadzenia określonych działań związanych z profilaktyką  i rozwiązywaniem problemów alkoholowych i przeciwdziałaniem narkomanii.

Realizacja zadań wymienionych w ustawach, prowadzona jest w postaci Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, uchwalanego corocznie przez Radę Miejską.

Wobec powyższego, został opracowany program dla Miasta i Gminy Ząbkowice Śląskie na 2010 r. i podlega zatwierdzeniu przez Radę Miejską  w Ząbkowicach Śląskich.

 


                                                                                                                Załącznik 

                                                                                                                do Uchwały Nr XIII /73 /2009                                     

                                                                                                                Rady Miejskiej  Ząbkowic Śląskich

                                                                                                                z dnia 30 grudnia 2009 r.

 

GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

ORAZ

PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII W ZĄBKOWICACH ŚL. NA 2010 R.

Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2010 jest kontynuacją działań realizowanych w poprzednim roku w gminie Ząbkowice Śl.       

             Program przedstawia zadania własne gminy wynikające z art. 41 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi  z dnia 26 października 1982 r. ( Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473) i art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii ( Dz. U. z 2005 r. nr 179 poz. 1485 ).

Zgodnie z treścią tych ustaw zadania w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi oraz przeciwdziałania narkomanii wykonuje się przez odpowiednie kształtowanie polityki społecznej,   w szczególności: tworzenie warunków sprzyjających realizacji potrzeb, których zaspokajanie motywuje powstrzymywanie się od spożycia alkoholu; działalność wychowawczą i informacyjną, ograniczenie dostępności środków uzależniających ; leczenie,  rehabilitację i reintegrację osób uzależnionych; zapobieganie negatywnym następstwom nadużywania alkoholu i narkotyków i ich usuwanie oraz przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. 

Przygotowanie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Ząbkowice Śl. zostało poprzedzone diagnozą problemów alkoholowych i innych problemów społecznych , przeprowadzoną na przełomie miesiąca listopada- grudnia 2008 r. na terenie Gminy Ząbkowice Śl. Dane zawarte w raporcie pochodzą z: GKRPA, OPS, Policji, a także z badań ankietowych przeprowadzonych w szkołach ( uczniowie: klas VI szkół podstawowych, klas III gimnazjów, klas II szkół ponadgimnazjalnych) i w ramach sondy ulicznej z udziałem 100 losowo wybranych mieszkańców Ząbkowic Śl., którzy ukończyli 18 lat.

 

 

DIAGNOZA

Problemy alkoholowe

 

Na podstawie przeprowadzonych w Ząbkowicach Śl. badań monitoringowych można wskazać następujące wnioski w obszarze z lokalnej diagnozy problemów alkoholowych i innych zagrożeń.

Mieszkańcy miasta tak spostrzegają problemy:

Alkoholizm zajmuje drugie miejsce w hierarchii problemów społecznych. Wymienia go 45% badanych. Narkomania jest na 4 miejscu - 31% wskazań.

Młodzież spostrzega to jeszcze inaczej: alkoholizm jest na pierwszym miejscu - 52%, a narkomania na drugim - 46%.

Według danych szacunkowych opartych na wskaźnikach wypracowanych przez PARPA co piąty mieszkaniec miasta uwikłany jest w jakiś sposób ( osobiście, lub przez członków rodziny) w problem alkoholowy.

 


 

Najczęściej spożywanym przez młodzież napojem alkoholowym jest piwo. Towarzyszy temu często fałszywe i szkodliwe przekonanie, że alkohol w piwie jest mniej groźny niż  w wódce. Uczniowie nie tylko piją, ale i upijają się,  pijanych już było czterech na dziesięciu uczniów klasy III gimnazjum    i 2/3 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

 

 

Wielu młodych ludzi sięga po alkohol już nawet nie po to, aby się zabawić czy rozerwać, lecz traktując picie jako lekarstwo na problemy i smutki. Skraca to drogę do uzależnienia, nie daje bowiem możliwości realnego zmierzenia się z problemami.

 

 Problemy związane z narkotykami

 

Jeśli chodzi o środki odurzające, mimo, iż narkotyzowanie się nie jest przez uczniów Ząbkowic Śl. spostrzegane jako zjawisko powszechne, to jednak trzech na dziesięciu uczniów III klasy gimnazjum i 20% uczniów II klasy szkoły ponadgimnazjalnej przyznaje się do kontaktów ze środkami odurzającymi:

 

 

 

( najczęściej jest to marihuana ).

 

 

10% gimnazjalistów i 7% uczniów szkół ponadgimnazjalnych miało kontakt ze środkami odurzającymi w okresie 30 dni przed badaniem.

 

 

Młodzi ludzie mają przekonanie, że w narkotyki można najprędzej zaopatrzyć się na dyskotece, czy w pubie, ale kupno środka odurzającego w innych miejscach też nie nastręcza trudności.

 

 

63% dorosłych ankietowanych mieszkańców Ząbkowic Śl. uważa, że w ich okolicy łatwy jest dostęp do narkotyków.

 

 

Problemy przemocy

Dzieci narażone są w szkole i w domach na różnego rodzaju akty przemocy.

Co ósmy uczeń był ofiarą pobicia w szkole, co siódmy był zmuszany do robienia rzeczy niechcianych, a 12% młodych ludzi zostało napadniętych i okradzionych.

 

 

 

Co czwarty z badanych dorosłych jest zwolennikiem surowego wychowania.

Więcej niż w co trzeciej rodzinie serwuje się wyzwiska, w co siedemnastej - dzieci są bite.

 

 

ROZDZIAŁ I

Realizacja programu powinna przynieść korzyści w sferze zdrowotnej i ekonomicznej oraz przyczyniać się do poprawy jakości życia lokalnej społeczności w dziedzinie:

1.      życia rodzinnego

2.      opieki zdrowotnej

3.      ryzyka zachorowań

4.      pomocy społecznej

5.      wiedzy na temat uzależnień i sposobu ich leczenia.

 

ROZDZIAŁ II

Zaplanowane działania do realizacji w 2010 są kontynuacją podjętych działań w roku ubiegłym.

Podstawowe cele programu to:

  1. realizowanie programów informacyjnych i edukacyjnych mających wpływ na postawy ważne dla zdrowia, w szczególności wśród dzieci  i młodzieży oraz grup podwyższonego ryzyka,
  2. rozwijanie profilaktyki rodzinnej, uczenia rodziców umiejętności wspierania abstynencji dzieci oraz udzielanie profesjonalnej pomocy rodzicom, których dzieci upijają się lub przejawiają inne elementy demoralizacji,
  3. rozwijanie profilaktyki rodzinnej, uczenia rodziców umiejętności rozpoznawania używania narkotyków przez dzieci i młodzież,
  4. zmniejszenie rozmiarów aktualnie istniejących problemów, 
  5. zapewnienie dzieciom i młodzieży dostępu do programów edukacyjnych, sportowych  i profilaktycznych promujących wartościowy i zdrowy styl życia oraz uczących umiejętności potrzebnych do życia bez alkoholu  i narkotyków,
  6. zwiększenie skuteczności i dostępności terapii dla osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków i w zakresie przeciwdziałania przemocy oraz członków ich rodzin,
  7. pomoc prawna i społeczna w stosunku do osób nadużywających alkoholu, narkotyków i w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
  8. wspieranie działalności środowisk niosących pomoc osobom z problemami uzależnień, ofiarom przemocy w rodzinie,
  9. konsekwentne egzekwowanie zakazu podawania i sprzedaży alkoholu nieletnim.

ROZDZIAŁ III    

 

ZADANIA NA 2010

Harmonogram działań - obejmuje pracę od stycznia do grudnia 2010 r. 

 

1.        Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu i współuzależnionych  poprzez:

 

zadanie do realizacji

 odpowiedzialny za realizację

  termin realizacji

1.Motywowanie osób uzależnionych do rozpoczęcia procesu

leczenia i wyjścia z uzależnienia oraz kierowanie tych osób do odpowiednich poradni i instytucji.

GKRPA,

2010                   r.

2.Prowadzenie Centrum Terapeutycznego poprzez finansowanie:

- działalności Punktu Konsultacyjnego

- telefonu zaufania

- jadłodajni

- Świetlicy Środowiskowej " Kubusia Puchatka"                      w Ząbkowicach  Śl. , Rynek 55

realizator wyłoniony w drodze otwartego konkursu ofert

zadanie ciągłe

cały rok 2010

 

 

 

 

 

3. Współpraca z podmiotami tworzącymi system

pomocy ofiarom przemocy domowej.

 GKRPA, Policja, Ośrodek Pomocy Społecznej, Sąd Rejonowy

2010 r.

4.Kierowanie osób realizujących zadania gminnego programu na szkolenia i dofinansowanie szkoleń z zakresu profilaktyki                    i rozwiązywania problemów uzależnień.

 

5.Prowadzenie porad i konsultacji dla osób uzależnionych                             i eksperymentujących z narkotykami oraz prowadzenie działań do podjęcia terapii i ograniczenia szkód w związku z używaniem narkotyków.    

przewodniczący GKRPA

 

 

 

 GKRPA

 

zadania ciągłe wg potrzeb

 

 

wg potrzeb

 

 

 

 

 

 

2.        Udzielanie rodzinom, w których występują problemy uzależnień od alkoholu i narkomanii, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie poprzez: 

zadanie do realizacji

 odpowiedzialny za realizację

  termin realizacji

 

1.Wspomaganie realizacji funkcji opiekuńczo -wychowawczych          i kompensacyjnych w placówkach przeznaczonych dla dzieci              i młodzieży z grup ryzyka (w szczególności dla dzieci z rodzin alkoholowych i poddawanych przemocy w rodzinie ) poprzez finansowanie lub dofinansowanie działalności świetlic środowiskowych:

  

a.)    świetlica środowiskowa w Ząbkowicach Śl. ul. Staszica 16

 

b.)    świetlica środowiskowa w Ząbkowicach Śl.                             ul. Proletariatczyków 9

 

c.)    Kuratorski Ośrodek Pracy z Młodzieżą w Ząbkowicach Śl.   ul. Ziębicka 21

 

2.Dofinansowanie obozów, kolonii profilaktycznych dla dzieci            i młodzieży z rodzin z problemem alkoholowym i dotkniętych przemocą w rodzinie jako integralny element całorocznej pracy          z dziećmi i młodzieżą.

 

3.Dofinansowanie półkolonii zimowych i letnich dla dzieci                   i młodzieży z rodzin z problemem alkoholowym lub zagrożonym alkoholizmem w oparciu o zajęcia i programy profilaktyczne. 

 

4. Dofinansowanie szkoleń i kursów specjalistycznych

  w zakresie pracy z dziećmi i rodzinami z tzw. grup ryzyka oraz           rozwijania umiejętności prowadzenia zajęć terapeutycznych organizowanych dla pedagogów, nauczycieli.

 

5.Wspieranie instytucji realizujących programy skierowane do ofiar lub sprawców przemocy m. in. Ośrodek Pomocy Społecznej, Policja, Sąd, Szkoły, Kościoły oraz koordynowanie spotkań zespołu interdyscyplinarnego służącego opracowaniu planu pomocy konkretnej rodzinie lub dziecku.

 

6.Współpraca z biegłymi w przedmiocie uzależnienia od alkoholu,   w tym opłacanie kosztów powołania biegłych, zgodnie                            z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie trybu powołania biegłych,     w przedmiocie uzależnienia od alkoholu (Dz. U. Nr 250, poz. 1883).

 

7.Współpraca z pracownikami socjalnymi OPS poprzez sporządzanie wywiadów środowiskowych dla potrzeb przygotowania dokumentacji związanej z kierowaniem osób na leczenie przeciwalkoholowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

realizator wyłoniony w drodze otwartego konkursu ofert

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Ząbkowicach Śl.

 

Sąd Rejonowy w Ząbkowicach Śl.

 

 

Wydział Edukacji, realizator wyłoniony w drodze otwartego konkursu/przetargu

 

 

 

Wydział Edukacji, szkoły, instytucje kultury i sportu

 

 

wybór ofert  GKRPA

 

 

 

 

 GKRPA

 

 

 

 

 

Biegli Sądowi

 

 

 

 

 

 

Pracownicy socjalni OPS

 

 

 

 

 

 

 

 

2010 r.

 

2010 r.

 

 

2010 r.

 

 

III kwartał 2010 r.

 

 

 

 

I i III kwartał 2010 r.

 

 

 

wg potrzeb

 

 

 

 

wg potrzeb

 

 

 

 

wg potrzeb

 

 

 

 

 

 

 

cały rok

 

 

 

 

 

 

3.Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo - wychowawczych i socjoterapeutycznych.

 

 

 

zadanie do realizacji

 odpowiedzialny za realizację

  termin realizacji

1.Wdrażanie profesjonalnych programów profilaktycznych                w szkołach, uczenie umiejętności służących zdrowemu i trzeźwemu życiu.

 

2.Podejmowanie działań edukacyjnych skierowanych do sprzedawców napojów alkoholowych oraz działań kontrolnych         i interwencyjnych, mających na celu ograniczenie dostępności napojów alkoholowych  i przestrzeganie zakazu sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18-roku życia.

 

3.Organizowanie i finansowanie kampanii edukacyjnych w dziedzinie rozwiązywania problemów alkoholowych, narkomanii       i przeciwdziałania przemocy w rodzinie dla społeczności lokalnej oraz udział w tego typu ogólnopolskich społecznych kampaniach.

 

4.Zakup materiałów profilaktycznych : prasa, broszury, plakaty, książki specjalistyczne oraz innych materiałów informacyjnych, edukacyjnych i promocyjnych na temat możliwości uzyskania pomocy dla ludzi z tzw. " grup ryzyka".

 

5.Prowadzenie badań, lokalnych diagnoz pozwalających ocenić aktualny stan problemów alkoholowych, zachowań problemowych związanych z używaniem substancji psychoaktywnych oraz przemocą  w rodzinie.

 

6.Działania na rzecz przeciwdziałania nietrzeźwości kierowców           i bezpieczeństwa w miejscach publicznych - prowadzenie edukacji      z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych.

 

7.Finansowanie programów opiekuńczo - wychowawczych lub socjoterapeutycznych wraz z dożywianiem dzieci i zakupem niezbędnego wyposażenia do punktów wydawania posiłków.

 GKRPA/placówki oświatowe

 

 

 

GKRPA, Straż Miejska, Policja

 

 

 

 

 

 GKRPA

 

 

 

 

 GKRPA, Biblioteka Publiczna Miasta         i Gminy

 

 

 

 

 GKRPA

 

 

 

 

 GKRPA, Straż Miejska, Policja

 

 

dyrektorzy placówek oświatowych

cały rok szkolny

 

 

 

I i III kwartał

 

 

 

 

 

wg potrzeb

 

 

 

 

wg potrzeb

 

 

 

 

 wg potrzeb

 

 

 

 

cyklicznie

 

 

 

 

 

cały rok

 

 

4.Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych służących rozwiązywaniu problemów alkoholowych i narkomanii, poprzez:

 

zadanie do realizacji

 odpowiedzialny za realizację

  termin realizacji

1.Dofinansowanie instytucji i jednostek samorządowych gminy realizujących poszczególne elementy programu,  w szczególności wdrążających pozalekcyjne zajęcia sportowe i kulturalne dla dzieci     i młodzieży z terenu gminy w tym zakup sprzętu sportowego.

 

2.Współpraca finansowo-merytoryczna z Komendą Powiatową Policji w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom  oraz przemocy    w rodzinie - zakup ulotek, plakatów w ramach akcji " Pozory mylą, dowód nie" oraz dofinansowanie zakupu rzutnika.

 

3.Współpraca z organizacjami pozarządowymi realizującymi programy o charakterze profesjonalnym związane z profilaktyką alkoholową, narkotykową i przemocą w rodzinie.

 

 GKRPA, OSiR, ZOK, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy

 

 

 

GKRPA, Komenda Powiatowa Policji

 

cały rok

 

 

 

 

cały rok

 

5.      Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 13 1 i 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

zadanie do realizacji

 odpowiedzialny za realizację

  termin realizacji

 

1.Kontrola placówek handlowych i gastronomicznych w zakresie przestrzegania zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim i nietrzeźwym oraz w zakresie łamania zakazów promocji i reklamy napojów alkoholowych.

 

2.Podejmowanie interwencji oraz kierowanie spraw bezpośrednio do sądu, w szczególnych przypadkach reprezentowanie gminy przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.

 

GKRPA, Straż Miejska, Policja.

 

 

 

 

Przewodniczący GKRPA

 

cały rok

 

 

 

 

wg potrzeb

 

 

 

ROZDZIAŁ IV

Zasady realizacji programu

  1. Integralną i podstawową częścią Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii jest harmonogram szczegółowych realizacji zadań, zatwierdzany przez Burmistrza na rok budżetowy , którego dotyczy.
  2. Zadania szczegółowe są wynikiem konkursu ogłaszanego przez Burmistrza.
  3. Regulamin konkursu na realizację zadań zawartych w programie oraz sposób realizacji i finansowania określa Burmistrz.
  4. Z realizacji zadania, podmioty zobowiązane są do złożenia sprawozdania merytorycznego i finansowego.

 

ROZDZIAŁ V

Komisja

  1. Komisję tworzą osoby przeszkolone z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.
  2. Liczbę członków, skład osobowy oraz regulamin pracy Komisji określa Burmistrz.
  3. Członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za pracę w Komisji otrzymują wynagrodzenie w wysokości 12 % minimalnego wynagrodzenia ( w zaokrągleniu do pełnych złotych ), za każdorazowy udział w zebraniu.
  4. Wynagrodzenie wypłacane jest za udział w posiedzeniach, pracach GKRPA i innych czynnościach zapisanych  w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz przeznaczenie środków na bieżącą działalność GKRPA wraz z zakupem potrzebnych materiałów, sprzętu.
  5. W przypadku nieobecności członka GKRPA w posiedzeniu, bądź w pracach Komisji, nie otrzymuje on wynagrodzenia.
  6. Przyjmuje się zasady zwrotu kosztów podróży służbowych, tj. podróży związanych z wykonywaniem funkcji członka komisji według zasad uregulowanych Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie zasad ustalania oraz wysokości należności przysługującym pracownikom z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju ( Dz. U. z 2002 r. Nr 236, poz.1990).  
  7. Polecenie każdego wyjazdu służbowego podpisuje Burmistrz Ząbkowic Śląskich.