Protokół  nr LVII/ 2010

z  Sesji Rady Miejskiej

w Ząbkowicach Śląskich

odbytej w dniu 29 marca 2010 roku

w Sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego

w Ząbkowicach Śląskich

 

 

 

Godzina rozpoczęcia sesji: 10.30

Godzina zakończenia:  15.30

 

 W sesji udział wzięli:

 

Radni Rady Miejskiej w Ząbkowicach Śląskich

Sołtysi

Przewodniczący Zarządu Osiedli

Kierowników i Dyrektorów Jednostek Organizacyjnych

Krzysztof  Kotowicz                Burmistrz   Ząbkowic Śląskich

Ireneusz Woźniakowski            Zastępca Burmistrza

Iwona Aibin                              Sekretarz  Gminy                  

Bożena Kurczyna                      Skarbnik Gminy  

 

 

Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej  Dominik  - o t w o r z y ł  LVII  Sesję Rady Miejskiej w Ząbkowicach Śląskich  V kadencji,  stwierdzając ze uczestniczy  w niej 20 Radnych, co stanowi odpowiednie quorum przy którym rada może obradować i podejmować  prawomocne  uchwały .

 

Poinformował, że protokół obrad sesji prowadzić będzie Magdalena Grzeszczak - inspektor ds. obsługi Rady Miejskiej.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik przedstawił porządek posiedzenia:

1.        Przyjęcie porządku obrad.

2.        Przyjęcie protokołów z sesji.

3.        Informacja z pracy Przewodniczącego Rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich.

4.        Informacja z pracy Burmistrza Ząbkowic Śląskich.

5.        Sprawozdanie Ośrodka Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich.

6.        Sprawozdanie Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

7.        Sprawozdanie z działalności stałych Komisji Rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich.

8.        Podjęcie uchwał:

.        zmieniającej uchwałę w sprawie Wielkanocnego Programu Inwestycyjnego

Gminy Ząbkowice Śląskie na lata 2010-2012.

.        w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie.

.        w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Giminy Ząbkowice Śląskie na lata 2010-2017.

.        w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie Gminy Ząbkowice Śląskie środków stanowiących fundusz sołecki w roku budżetowym 2011.

.        w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie na czas nieoznaczony oraz zwolnienie z przetargu lokalu użytkowego stanowiącego własność Gminy Ząbkowice Śląskie, położonego w Ząbkowicach Śląskich przy ul. Krzywej 10.

9.        Interpelacje i zapytania Radnych.

10.    Sprawy różne.

11.    Zakończenie obrad.

 

Ad. pkt. 1

 

Rada Miejska przyjęła porządek obrad.

 

Ad. pkt. 2.

 

Przyjęcie protokołów z sesji: nr 55 z dnia 26 lutego oraz nr 56 z dnia 4 marca.

 

Ad. pkt. 3.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik w okresie między sesyjnym brał udział w posiedzeniu powiatowej rady zatrudnienia gdzie głównym tematem było przyjęcie środków finansowych funduszu pracy na rok 2010 brał udział w zebraniu sprawozdawczym Ochotniczej Straży Pożarnej w Stolcu. Jak i w otwarciu Przychodni Medycznej w Stolcu wraz z panem Burmistrzem brał udział w obchodach 20-lecia samorządu terytorialnego, które odbyły się w Poznaniu? Brał udział w koncercie charytatywnym na rzecz Oli, brał udział w otwarciu wystawy zdjęć Sławno "miasto kolorowe", brał udział w podpisywaniu umowy partnerskiej między Ząbkowicami Śląskimi a miastem Sławno miał zaszczyt otworzyć 12 międzynarodowy festiwal twórczości dzieci i młodzieży, jaki odbywał się w Ząbkowicach Śląskich od piątku do niedzieli. Brałem udział w pracach stałych komisjach Rady Miejskiej. Przyjmowałem interesantów.

 

Ad . pkt. 4.

 

Sprawozdanie z działalności Burmistrza stanowi załącznik do protokołu oraz jest do wglądu w Biurze Rady Miejskiej.

 

Radny Ryszard Barański ja mam pytanie do pana Burmistrza czy to prawda, że inspektor nadzoru budowlanego na łożu grzywny 25 tysięcy na gminę Ząbkowice za nie wykonanie zaleceń odnośnie ratusza.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik panie Radny w tym momencie rozmawiamy na temat sprawozdania z prac Burmistrza takie pytania będą rozpatrywane w sprawach różnych.

 

Radny Ryszard Barański to się łączy sensu scripto z działalnością pana Burmistrza panie Przewodniczący

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik wszystkie sprawy łączą się z działalności pana Burmistrza, ponieważ pan Burmistrz sprawuje Urząd Burmistrza w naszym mieście

 

Radny Ryszard Barański przyjmuję pana argumentacje wycofuje to pytanie zadam je w sprawach różnych

 

Ad. pkt. 5.

 

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Izabela Lisowska przedstawiła sprawozdanie z działalności OPS za rok 2009, które stanowi załącznik do protokołu.

 

Przewodnicząca Zarządu Osiedla, w części końcowej sprawozdania jest informacja, iż w najbliższym czasie powinny powstać obiekty, które wynikają z zapotrzebowania, a mianowicie placówki dla ofiar przemocy bądź noclegowani dla osób bezdomnych bądź  palcówki zajmujących się opieką charytatywną, zapytała się, od czego zależy wybór i czy jest szczegółowy zapis, jeżeli chodzi o tę informację, jeszcze chciałabym, żeby pani Kierownik uściśliła w świadczeniach niepieniężnych w tym m.in. schronienie, proszę rozwinąć to.

 

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Izabela Lisowska, zaczęła od pytania drugiego dot. schronienia, są to noclegownie i schroniska dla osób bezdomnych. Osoba sama się zgłasza w okresie jesienno- zimowym, takie zapotrzebowanie, że jest osobą bezdomną, nie ma żadnego meldunku, bo to jest pierwszy wymógł. Otrzymuje pomoc na przejazd bądź sama jest w stanie przyjechać ze swoich środków z prac dorywczych. A my opłacamy tylko pobyt na podstawie rachunku, jaki na koniec miesiąca przesyła nam schronisko bądź noclegownia. W tej chwili mamy dwie osoby umieszczone i ponosimy odpłatność za dwie osoby. Jeżeli chodzi o pierwsze pytanie o utworzenie palcówki gminnej jest to zapotrzebowanie, które w sprawozdaniu ja ujęłam, jakie jest, jak to widzimy, jak to pracownicy socjalni widzą. Jaka jest potrzeba. I to nie jest jakieś zobowiązanie, przepraszam może to nie jest sprecyzowane, że tutaj deklaruje, że w przeciągu kilku lat powstanie u nas noclegownia czy ośrodek dla sprawców przemocy bądź ośrodek leczenia paliatywnego. To jest zapotrzebowanie, które jest diagnozowane i analizowane przez pracowników jak i również przez państwo podkreślam zawsze w sprawozdaniach na nasze społeczeństwo lokalne i nie tylko jest społeczeństwem starzejącym się i to jest największa potrzeba w tej chwili jaką my ośrodek widzimy pomoc dla osób starszych.

 

Radny Marek Ciapka ja mam pytanie w zakresie ilości rodzin, które skorzystały z pomocy socjalnej pani podał, że tam 1600 rodzin w 2009 roku było. Czy mamy jakieś porównanie względem ubiegłych lat czy to jest tendencja stała liczby tych stałych osób do skorzystania. Chciałbym się dowiedzieć czy jest liczba rosnąca czy malejąca.

 

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Izabela Lisowska odpowiedziała, że porównywalna, jeżeli pan powiedział, że 1600 to są świadczenia rodzinne to nie jest pomoc społeczna.

 

Radny Ryszard Barański czy dobrze zrozumiałem, że u na są tylko 2 osoby bezdomne . Bo ja znam 3 osoby, które w tę zimę spały w piwnicach różnego rodzaju i czy to jest rzeczywiste rozeznanie i czy państwo docierają do tych osób tym bardziej, że zima była wyjątkowa w tym względzie. Jakie państwo mają rozeznanie w kwestii  przemocy w rodzinie jaka to jest skala w Ząbkowickiej Gminie i jak sobie dajecie Rade z tym problemem. Ja często w czasie dyżurów spotkam się z ludźmi, którzy przychodzą prosić o pomoc bo mówią, że byli w ośrodku pomocy społecznej dostali na przykład 60 złoty na węgiel a jest na przykład 3 - 4 osoby i nie mają żadnych środków czy nie uważa pani,  że te środki są nie wystarczają porównując wasze wysokie zarobki u was średnia pensja wynosi 3,298 złoty nie uważa pani, że to jest w stosunku do potrzeb ludzi biednych dosyć duża kwota tym bardziej, że te osoby uzyskują bardzo minimalne zasiłki. Czy pani kierownik w swojej działalności rozpatrywała potrzebę banku żywności, jakie to banki istnieją na terenie Świdnicy a także innych ośrodków miejskich gdzie nadwyżki żywności trafiają do tych banków żywności w okresie przedświątecznym to jest jedyna forma takiej bardzo istotnej i konkretnej pomocy dla tych osób biednych chodzi o mąk makaron czy pani miała to na uwadze czy może są podejmowane kroki w tym temacie.

 

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Izabela Lisowska odpowiedziała, że jeżeli chodzi o pytanie pierwsze odnośnie osób bezdomnych liczba 2 osoby, które podałam to są na dzień dzisiejszy, które opłacamy w okresie zimowym było ich więcej było umieszczone 4 jeżeli chodzi o to, że przebywają po piwnicach bądź wałęsają się pracownicy robią wszystko. Zresztą pracujemy ze Strażą Miejska i Policją są to osoby posiadające zdolności prawne nie są ubezwłasnowolnione ja nie mogę na siłę nikogo zmusić aby został umieszczony w schronisku. Jeżeli chodzi o przemoc w tej chwili współpracujemy z policją nawet w dniu dzisiejszym moje panie z OSP wraz z dzielnicowymi popołudniu będą wspólnie chodzić i odwiedzać rodziny tam gdzie jest założona niebieska karta, w roku 2009 takich kart było założonych przez tę naszą komendę ponad 80. Jeżeli chodzi o Gminę Ząbkowice to jest największa liczba w całym powiecie. W wielkości zasiłków no niestety takim budżetem my dysponujemy wielkość zasiłku jest zależna od ilości wniosków jakie wpłyną w danym miesiącu, w okresie przedświątecznym jest ich więcej, nie wszystkie rodziny się kwalifikują. 1/5 i 1/4 wniosków są to wnioski o zasiłki specjalne, kryterium dochodowe już od wielu lat nie ulega zmianie jest bardzo niskie nawet przy niskich świadczeniach jakie rodzina posiada może się nie kwalifikować do pomocy. Jeżeli chodzi o zarobki musicie sami ocenić czy są one wysokie czy niskie nie posiadam teraz wiedzy w tej chwili jaka jest średnia krajowa.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik ja chciałbym wrócić do pytania pierwszego i tutaj apel do pana radnego i również do wszystkich państwa jeżeli ktoś z państwa wie, że są takie osoby bezdomne i oczekują pomocy to należy je zgłosić do OSP, ponieważ ośrodek nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich osób, bo tak jak pan radny powiedział, te osoby koczują w piwnicach itd. Pracownicy nie będą chodzić po piwnicach jeżeli ktoś ma tak a informację to powinien zgłosić do OSP

 

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Izabela Lisowska każda informacja, która do nas wpłynie jest sprawdzana również przez Straż Miejską i Policje nie ignorujemy sygnałów, jeżeli państwo wiecie cokolwiek na temat ludzi, którzy koczują lub są bezdomnymi proszę zgłosić to do OSP. Banki żywności istnieją na terenie naszej Gminy są pozyskiwane przez organizacje pozarządowe Caritas Parafialny Zespół przy kościele Św. Jadwigi, który również z nami współpracuje także banki żywności są na naszej Gminie.

 

Radny Ryszard Barański ja rozumiem, że są banki żywności, ale czy ośrodek nie powinien synchronizować tej całej działalności pomocowej i czy nie powinien być tym głównym ośrodkiem, który powinien to koordynować.

 

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Izabela Lisowska od tego są organizacje pozarządowe, my synchronizujemy, współpracujemy tą forma pomocy było objęte 123 rodziny z terenu naszej Gminy to nie tylko parafia i tylko rodziny z parafii, panie z Caritasu również oferują pomocą na prośbę, opinię i wnioskowanie również przez OSP. 

 

Ad. pkt. 6.

 

Sprawozdanie Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych stanowi załącznik do protokołu.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik zapytał czy ktoś ma pytanie do tego punktu porządku obrad, jeżeli pytań nie ma przechodzimy do następnego punktu obrad sesji.

 

Ad. pkt.  7.

 

Sprawozdanie z działalności stałych Komisji Rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich.

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik wystąpił z prośbą o zaprezentowanie sprawozdania Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu.

 

Przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu Ewa Figzał przedstawiła sprawozdanie Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu Rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich za 2009 rok (sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu).

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik czy są jakieś pytania odnośnie sprawozdania. Pytań nie ma. Proszę panią Przewodniczącą Komisji Zdrowia Opieki Społecznej i Ochrony Zdrowia o zaprezentowanie sprawozdania.

 

Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Ochrony Zdrowia Jolanta Mitręga przedstawiła sprawozdanie Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Ochrony Zdrowia Rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich za 2009 rok sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu).

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik czy są jakieś pytania odnośnie sprawozdania. Pytań nie ma. Proszę panią Przewodniczącą Komisji Rolnictwa  i Gospodarki Nieruchomościami o zaprezentowanie sprawozdania.

 

Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Gospodarki Nieruchomościami Henryk Zięba przedstawił sprawozdanie Komisji Rolnictwa  i Gospodarki Nieruchomościami Rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich za 2009 rok (projekt sprawozdania stanowi załącznik do protokołu).

 

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Burnat czy są jakieś pytania odnośnie sprawozdania. Pytań nie ma. Proszę pana Przewodniczącego Komisji Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego o zaprezentowanie sprawozdania.

 

Zastępca Przewodniczącego Komisji Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego Franciszek Gawęda przedstawił sprawozdanie Komisji Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego Rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich za 2009 rok (sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu).

 

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Burnat czy są jakieś pytania odnośnie sprawozdania. Pytań nie ma. Proszę panią Przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Gminy o zaprezentowanie sprawozdania.

 

Przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Ireny Szewczyk przedstawiła sprawozdanie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich za 2009 rok (sprawozdaniae stanowi załącznik do protokołu).

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik czy są jakieś pytania odnośnie sprawozdania. Pytań nie ma. Zamykam ten punkt. Za nim przejdziemy do  punktu kolejnego chciałbym wrócić do tematu związanego z opieką i chciałbym wszystkim państwu obecnym na sesji przekazać zaproszenie od pana sołtysa wsi Brodziszów jak i również Rady Sołeckiej na dzień 10 kwietnia 2010 roku w miejscowości Brodziszów odbędzie się zabawa charytatywna na rzecz pogorzelców tej miejscowości państwa Ludwickich koszt od jednej osoby to 50 złoty i wszystkich zachęcam do uczestnictwa. Przechodzimy do punktu 8 podjęcie uchwał. Proszę o zaprezentowanie projektu uchwały. Uchwałę zmieniającą w sprawie wieloletniego programu inwestycyjnego Gminy Ząbkowice śląskie na lata 2010- 2012.

 

Ad. pkt. 8

 

Inspektor ds. aktywizacji gospodarczej Danuta Wyskwarska zaprezentowała uchwałę w sprawie wieloletniego programu inwestycyjnego Gminy Ząbkowice śląskie na lata 2010- 2012 (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik proszę panią Przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu o opinię Komisji.

 

Przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu Ewa Figzał Komisja Rozwoju Gospodarczego i Budżetu pozytywnie zaopiniowała tę uchwałę.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik otworzył dyskusje nad zaprezentowanym projektem uchwały.

 

Radna Jolanta Mitręga jestem bardzo niezadowolona z tego faktu, że zadania pod tytułem przebudowa dróg na osiedlu domków jednorodzinnych Osiedle Leśne zdejmujemy w tym roku kwotę 300 tysięcy złotych. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego w jakim stanie są te drogi a poza tym zdajemy sobie sprawę jak przyszłoroczny budżet będzie trudnym budżetem, dlatego już dziś mogę powiedzieć, że jest to zadanie bardzo zagrożone i z tego tytułu jestem niezadowolona z takiej sytuacji. Tym bardziej, że naprawę tych dróg obiecujemy już tym mieszkańcom od początku kadencji a nawet i wcześniej.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik zamkną dyskusję w tym temacie i poddał  pod głosowanie Wysokiej Radzie projekt uchwały, mieniającą uchwałę w sprawię wieloletniego programu inwestycyjnego na rok 2012.

 

Głosowanie: 6 głosów za, 0 głosów przeciw, 3 głosy wstrzymane

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik Wysoka Rada przyjęła zaprezentowany projekt uchwały. Przechodzimy do następnej uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie Miasta i Gminy.

 

Skarbnik Gminy Bożena Kurczyna przedstawiła projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie Miasta i Gminy (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu).

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik rozpoczynam dyskusję w tym temacie.

 

Radna Jolanta Mitręga chciałabym się dowiedzieć skąd znalazło się nowe zadanie pod nazwa budowa linii kablowej oświetlenia ulicznego ja wcale nie twierdze, że ono nie jest potrzebne ale chciałam tylko przypomnieć państwu, że wielokrotnie na tej Sali byli mieszkańcy ulicy Partyzantów o chociaż jedną Lampe i niestety ich prośby uleciały w eter nikt ich po prostu nie zrealizował. Druga prośba ostatnimi czasy chodziłam często ulicą Ziębicko i widziałam jak ta ulica Partyzantów wygląda. Jest to jedna, wielka, czarna, przestrzeń, także uważam, że ta jedna przynajmniej lampa,  o którą od wielu lat proszą również im się należy. Również rozmawiałam z przeorem Ojców Bonifratrów, prawdopodobnie ich prośba o umieszczenie jednej lampy przy wyjściu z Kościoła leży od kilku lat w Urzędzie i nie mogą się doczekać realizacji. Tutaj napisane jest, że tą ulica chodzą dzieci , dzieci nie chodzą nocą do szkoły, a mieszkańcy chodzą częściej w godzinach nocnych i tez nie mają oświetlenia. Także uważam, że jak wprowadzamy nowe zadania powinniśmy się bardziej wnikliwie przypatrzeć tym zadaniom. Tak jak powiedziałam ubolewam nad faktem zdjęcia tych 300 tysięcy złoty z remontów dróg oraz uważam, że mieszkańcom ulicy dalekiej jesteśmy winni tę kanalizację, którą odkładamy już od 4 lat.

 

Zastępca burmistrza Ireneusz Woźniakowski nie sposób się zgodzić z pewnymi oczywistościami wyrażonymi przez panią Mitręgę, bo ja powiem szczerze, chciałoby się wykonać te wszystkie zadania, o których wspomina tutaj pani Radna, bo chciałoby się zrobić kanalizacje burzową na ulicy Dalekiej. Chciałoby się  wykonać tę inwestycję, która zamknęłaby pewien rozdział w historii naszego miasta czyli tę inwestycję na Osiedlu Leśnym no ale mamy nakazy inspektora nadzoru budowlanego mamy nasze obiekty użyteczności publicznej i musimy te rzeczy wykonać i ja myślę, że nikt nie będzie dyskutować z tym, że należy wykonać remont ratusza, te wszystkie nakazy, które są stare. Rada Miejska obecnej kadencji zastała ratusz już z wyłączonymi pomieszczeniami. Konserwator zabytków mocno na nas naciska, oprócz tego działalność inspektora nadzoru budowlanego i te rzeczy musimy wykonać. Szkoła Podstawowa nr 1 ten dach jest w dosyć opłakanym stanie nie od dziś ale również Rada Miejska tej kadencji pan Burmistrz zastali taką sytuację w związku z czym zostały opracowane dokumentacje przez szkołę podstawowa nr 2 oraz szkole podstawowa nr 1 dach jest bardzo pilny do wykonania dodatkowo pojawia się możliwość dofinansowania w 50 procentach subwencji oświatowej więc pan Burmistrz doszedł do wniosku, że należy to zadanie podjąć jeszcze w tej kadencji. Jeżeli chodzi o oświetlenie uliczne ja do tych braków, o których mówiła pani Radna Mitręga mogę dorzucić jeszcze 7 innych lokalizacji, gdzie należałoby rozbudować oświetlenie uliczne, sołtysi jak również przewodniczący zarządów osiedli również takie miejsca by wskazali ja tylko pragnę przypomnieć pani Radnej, że nasza Gmina, Rada Miejska tej kadencji i pan Burmistrz, jeżeli chodzi o oświetlenie uliczne w tej kadencji jest jednym z ważniejszych tematów a te rzeczy, o których pani mówi są ważne dla wielu mieszkańców ale ja przypomnę modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie całej Gminy pani Radna z wymianą 1500 opraw na energooszczędne, odmalowanie słupów, rozbudowa oświetleń ulicznych ulica Parkowa. Mieszkańcy i dzieci połowy ulicy Kamienieckiej korzystają ze skrótu czyli ulicy Działkowca a jednym  z takich miejsce gdzie nie ma oświetlenia jest przejście pod wiaduktem

 

Radna Irena Szewczyk chciałabym odnieść się do sprawy dotyczącej remontu dachu w szkoły podstawowej nr 1 jest to problem, który znamy nie od dzisiaj  no niestety z takich czy innych powodów ten remont nie znalazł miejsca w budżecie na rok 2010 ale myślę, że tutaj nie będziemy o tym mówić. Natomiast myślę, że jest okazja korzystając z tej rezerwy 06  Ministerstwa Oświaty wykorzystać szansę, że możemy to zadanie zrobić za połowę ceny. Trochę jest niepokojące to, że nasze Ministerstwo czeka na ostatnią chwilę, później wszystkim jednostką daje czas 3 tygodnie, żeby znaleźć zadanie, które musi oczywiście spełniać pewne wymogi i jeżeli te wymogi to zdanie spełnią,, to mamy szansę dostać dokładnie 50 procent jeżeli chodzi o dofinansowanie tego zadania. W związku z tym ja wypowiadam swoje zdanie pozytywne jeżeli będziemy pracować nad projektem zmian w budżecie to oczywiście będę za tym aby to zadanie się znalazło. Natomiast mam jeszcze konkretną propozycję, jeżeli chodzi o szukanie środków, które są potrzebne na to zadanie i  moja propozycja jest następująca, żeby z działu dotyczącego doskonalenia nauczycieli ściągnąć kwotę nie 30 a 40 tysięcy i tam zostanie też kwota 40 tysięcy, która uważam jest też wystarczająca  na to zadanie , ponieważ co roku już jest mniejsze zapotrzebowanie na doskonalenie naszych nauczycieli były lata kiedy taką kwotę prawie, że w wysokości 70 tysięcy wykorzystywaliśmy w ciągu roku co roku ta kwota jest mniejsza i myślę, że kwota 40 tysięcy w tym dziale zabezpieczy nam co będzie potrzebne na doskonalenie nauczycieli natomiast 10 tysięcy proponuję aby dołożyć do koloni żeby z koloni nie ściągać kwotę 25 tysięcy a ściągnąć kwotę 15 tysięcy.

 

Radny Krzysztof Gnach chciałbym poznać dlaczego to zadanie remont dachu na budynku Szkoły Podstawowej nr 1 nie znalazło się w tegorocznym budżecie. Z tego co przeczytała pani Skarbnik decyzja Powiatowego Nadzoru Budowlanego została wydana 29 kwietnia 2009 roku. To była druga decyzja ostateczna. Trochę mnie nie pokoi, że tego zadania nie ujęto w tegorocznym budżecie a zdejmujemy środki z bardzo ważnego zadania, jakim jest kanalizacja ulicy Dalekie. Jeżeli chodzi o latarnię na ulicy Partyzantów ta sprawa ciągnie się od roku 1998, nie wiem kiedy wyszła sprawa oświetlenia ulicy działkowca pan sołtys na pewno powie cos o tym więcej. Kolejna sprawa, jaka mnie nie pokoi to zdjęcie utrzymania zieleni w miastach kwoty 50 tysięcy złotych. Wprowadzenie do budżetu nowego zadania inwestycyjnego jakim jest zakup urządzenia multimedialnego typu projektor za kwotę 11 tysięcy złotych. Chciałbym się dowiedzieć, z czego wynika aż tak wysoka kwota według mojego rozeznania są tańsze urządzenia tego typu nie wiem, dlaczego akurat nas miało stać na tak wysoki wydatki.

 

Kierownik Wydziału Edukacji Maria Pater proszę o zachowanie wielkości, jakie tu zostały podane z tego tytułu, że już na doskonalenie zawodowe pierwsza transza poszła do placówek oświatowych według wniosków złożonych do końca lutego i w tych środkach na dokształcenie i doskonalenie zawodowe są nie tylko środki na dopłatę doczesnego ale również na szkolenie rad pedagogicznych kwota jest po prostu wyliczona wspólnie z ustalenia z dyrektorami jakimi jeszcze środkami będzie potrzeba dysponować do końca tego roku. Następna tura wniosków na dopłatę doczesnego będzie składana przez nauczycieli do końca września i pozostaje jeszcze do dyspozycji około 11 tysięcy złotych według przewidywań ustalonych z dyrektorami będzie to kwota wystarczająca na ten rok chyba, że wejdą jakieś dodatkowe szkolenia, które będą związane z e-szkołą z tym programem, do którego weszło kilka szkół część tych środków na szkolenie jest zabezpieczone samem w programie tam będzie niewielki udział własny. Jeżeli będzie możliwość zwrotu sobie bo to jest traktowane jako forma pożyczki, że pożyczamy sobie z jakiegoś miejsca po to żeby ewentualnie można było sobie uzupełnić chodzi o to żeby złożyć wniosek, w którym wyraźnie będzie napisane, że w budżecie będą zabezpieczone środki, że jest ujęte zadanie i znajduje się na paragrafie 42 70 czyli na tych zadaniach remontów bieżących i te wszystkie zamierzenia będzie można przełożyć do ministerstwa edukacji. Jeśli chodzi o obozy i kolonie wypoczynek jest łączoną formą ze środkami, które znajdują się w preliminarzu rozwiązywania problemów alkoholowych i rozmawialiśmy z panem Przewodniczącym, że planowane są środki na wypoczynek i letni i zimowy i tak będzie się starał wydział organizować wypoczynek żeby formy wypoczynku pozostały tak jak do tej pory, ponieważ najdroższa rzecz dotycząca żywienia dzieci będzie opłacana przy udziale opieki społecznej jeśli chodzi o samych pracowników administracji obsługi na półkoloniach będą zatrudnieni pracownicy w ramach swoich obowiązków ze zwiększoną premią jeżeli chodzi o pozostałych będziemy tak kalkulować koszty żeby ten wypoczynek w organizacji swojej się zmieścił.

 

Radna Anna Józefowicz dzisiaj musimy zdecydować o tym czy wybieramy remont szkoły, do którego zobowiązuje nas inspektor nadzoru czy wybrać kanalizacje burzową na ulicy dalekiej. Chciałam zapytać czy istnieje jakieśkolwiek zagrożenie, że może na to zadanie nie wpłynąć dofinansowanie, bo wtedy zmieniłby się nasz pogląd na wykonanie remontu na ulicy Dalekiej. Może tak zaistnieć, że nie wpłyną pieniądze z dotacji.

 

Burmistrz Krzysztof  Kotowicz bardzo jestem wdzięczny, że możemy rozmawiać o tej takiej dla nas wszystkich trudnej krzyżówce budżetowej ponieważ, państwo wszyscy jesteśmy świadkami bądź uczestnikami procesu decyzyjnego w bardzo takich ekstremalnych okolicznościach. Wbrew pozorom remont dachu na szkole nr 1 tak jak remont dachu na szkole podstawowej nr 2 nie jest kwestią nową wiemy o tym ponieważ w ubiegłym roku obaj panowie dyrektorzy otrzymali ze strony Rady Miejskiej przyzwolenie i moje dyspozycje aby uzyskać dokumentacje projektowo-kosztorysową na oba przedsięwzięcia i tak się stało, że obaj panowie dyrektorzy  taką dokumentacją dysponują. Natomiast czym innym jest kwestia swoistego przymusu który nakłada na nas inspektor nadzoru budowlanego w różnych przypadkach bo to nie są jedyne przypadki, o których jest głośno, od których my stosujemy środki odwoławcze, zażalenia tak aby mieć czas na rozważenie sposobu realizacji danego nakazu jego zakresu i sposobu jego finansowania. Jeżeli mamy do czynienia z obiektami o charakterze zabytkowym tam materia się znacznie się komplikuje. W przypadku  Szkoły Podstawowej nr 1 nie uwzględniałem tego zadania w projekcie budżetu to jest odpowiedź dla radnego Krzysztofa Gnacha, ponieważ mam świadomość, iż według wiedzy, którą my dysponujemy dach na tej szkole nie wymaga nadzwyczajnie pilnych działań on wymaga remontu, wymiany ale nie jest to w ocenie naszej działania pilnego, podobnie jest z ratuszem i ulicą Batalionów Chłopskich. Natomiast po wyczerpaniu ścieżki odwoławczej nie możemy uniknąć działań, bo albo mamy do wyboru zamknięcie instytucji czy obiektu bądź jego naprawę. I taka sytuacja ma miejsce w Szkole Podstawowej nr 1, gdzie prawdopodobnie gdybyśmy nie mieli finansowania będziemy w sytuacji proszącego aby ten termin przedłużać. Ponieważ w ocenie osób, których ja się otaczam w Urzędzie Miejskich i fachowców nie ma takiej potrzeby pilnej. Oczywiście można też kwestionować zasadność wyłączenia całego lub części obiektu to nie jest tak, że Szkole Podstawowej nr 1 groziło zamknięcie od zaraz tylko, dlatego, że dach w swojej części wymaga wymiany. Początkiem marca Minister edukacji powiadomił Gminy w Polsce o możliwości korzystania z tzw.  rezerwy 06. To jest rezerwa, która  utrzymuje Minister Finansów ale rozdysponowuje ją Minister Edukacji na zadania, które maja charakter ratunkowy, naprawczy, niezbędny związku z sytuacjami zdarzeń losowy bądź mają obiekty nakaz budowlany obowiązujący aktualnie taka informacja wpłynęła do nas początkiem marca związku z tym w momencie uchwalania budżetu nie znaliśmy kwot tej rezerwy, skala tej rezerwy jest regulowana przez  Ministra Finansów. W tym momencie stojąc wobec faktu, że do 6 kwietnia należy złożyć wniosek w ministerstwie edukacji w Warszawie. Chcemy uzyskać od państwa aprobatę dla tego pomysłu aby złożyć właściwy wniosek we właściwym czasie uprzedzająco a nie  w ostatniej chwili. Faktem jest, że mając 3 tygodnie na to aby zareagować na skorzystanie z rezerwy 06 mogą tylko te samorządy które mają tę dokumentację. Tak się złożyło, że ta dokumentacja była bo my ją wygenerowaliśmy dzięki państwa zgodzie rok temu. Stawianie samorządów na baczność aby w 3 tygodnie wygenerowały dokumentację na jakiekolwiek zadania na drodze  inwestycyjnej  czy remontowej nawet. Jest to daleko idąca decyzja Ministra Finansów i Ministra Edukacji. Jeżeli wysoka rada zgodzi się na to aby taką gwarancje w budżecie zapisać, my wniosek złożymy i Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Edukacji mają czas do końca drugiego kwartału rozstrzygnąć o losie wszystkich wniosków, bo tych wniosków może być z Polski nie wiadomo ile i na jaką skale przedsięwzięć remontowych, bo ta rezerwa służy do prac remontowych, nie do inwestycji, nie od nowych obiektów, nie do nowego przedsięwzięcia. W przypadku przyznania tych środków na poziomie 50 procent to jest subwencja oznacza to, że Minister Finansów przekazuje Gminie taką subwencje i rozlicza tę subwencję na podstawie wykonywanego zadania oznacza to, że można w trakcie realizowania zadania już otrzymać środki, ponieważ jest to subwencja ona nie wymaga rozliczenia i nie może być zmniejszona na skutek rozstrzygnięcia przetargowego. Wartość kosztorysowa 400 tysięcy złotych, od której wynik przesądza przetarg na takie zadanie. Jeżeli kwota 200 tysięcy złotych wpłynie do budżetu ona będzie mogła natychmiast alokowana ponownie pod nazwą ulica Daleka. Jeżeli będzie nam przyznana ta subwencja tak wniosek wpłynie do Rady Miejskiej aby te środki wróciły na to zadanie na poziomie co najmniej 200 tysięcy złotych zakładając, że połowa tej subwencji będzie nam przyznana. Możemy zakładać, że zadanie Daleka też będzie tańsze w wyniku przetargu, więc ta różnica, która zostanie do uzupełnienia niewątpliwie będzie do uratowania. Idealnym okresem do prowadzenia tych prac remontowych jest koniec roku szkolnego lub początek wakacji. Po pierwsze jest nakaz do 30 września, po drugie jeżeli mówić o pracach tego typu w obiekcie użytkowanych przez dzieci zwłaszcza jest lepiej to robić w okresie wakacji. Natomiast pani radna zapytała czy mogą nie wpłynąć środki, więc mogą nie wpłynąć jeśli nie złożymy wniosku i mogą nam nie zostać uznane jeżeli złożymy wniosek i w ogóle wtedy to zadanie nie otrzyma subwencji ja będę podejmował koki aby zwrócić się do nadzoru budowlanego o przesuwanie terminu w czasie zadania pod nazwa dach. To jest jedyna rozwiązanie chyba, że w ciągu roku budżet będzie w stanie wygenerować środki inne na to zadanie ale moje założenie jest takie, że środki wrócą na Daleką po subwencji albo wrócą w przypadku nie przyznania subwencji na to zadanie wtedy w całości. W czarnym scenariuszu pan inspektor nadzoru budowlanego będzie przez nas proszony aby uwzględnił sytuację materialna Gminy jeśli nie będziemy w stanie tego zadania podjąć z własnych środków. Specyfika rezerwy 06 jest taka, że nie wolno tego zadania finansować  środkami inwestycyjnymi wtedy pole manewru byłoby całkiem inne. Takie zadanie w ramach rezerwy 06 mogą mieć charakter wyłącznie to wynika z klasyfikacji budżetowej i charakterystyki tej rezerwy wyłącznie ze środków własnych z dochodów własnych samorządu w ramach wydatków bieżących, bo to ma być remont bieżący. I taki charakter to zadanie będzie miało, jeżeli mówimy o wymianie dachu na Szkole Podstawowej nr 1.

 

Radny Ryszard Barański nie wyobrażam sobie panie Burmistrzu abyśmy zabierali 300 tysięcy z Osiedla Leśnego, kiedy poszedł już sygnał, że tam będą robione te drogi. Co sobie ludzie o nas pomyślą jak my wycofamy się z tego zadania skoro myśmy im obiecali oni przychodzili tu na sesje i słuchali, kiedy my zatwierdzaliśmy plany finansowe. Ja rozumiem, że ratusz jest pilną sprawą, ale Rada w 2007 roku pana Burmistrza przeznaczyła środki na remont tego obiektu pan wtedy mówił, że musimy poczekać na środki unijne i nic teraz nie będziemy robić czekamy na te środki jak widać ratusz może w końcu się nam zawalić. Chciałem przypomnieć panu Burmistrzowi, że dach na szkole podstawowej nr 2 Komisja Przestrzegania prawa i Porządku Publicznego robiąc wizję lokalną tych obiektów pod względem bezpieczeństwa składała wniosek do pana Burmistrza żeby przeznaczył odpowiednią pule pieniędzy. My później też sygnalizowaliśmy 400 tysięcy złotych, żeby ten dach został zabezpieczony. Nie spotkało się to z aprobatą pana Burmistrza później szanownej Rady I wychodzą teraz tutaj takie sprawy, że nagle musimy wszystko robić pilnie a brakuje nam pieniędzy. Nie wyobrażam sobie, żeby zabierać 250 tysięcy złotych z Dalekiej, gdzie ta ulica czeka na ten remont prawie 50 lat  i ludzie mieli obiecane ze ta inwestycja będzie wykonana. Nie rozumiem zmniejszenia kwoty na dowozy uczniów do szkół o 90 tysięcy czyżby było to niedoszacowanie czy dzieciaki będą na piechotę chodzić.  Nie wyobrażam sobie zmniejszenia kwoty na kolonie, obozy, kiedy występuje taki kryzys i kiedy zwiększać trzeba takie kwoty na osoby, które potrzebują chociaż raz w roku być na kolonii bądź nad morzem. Ja uważam, że powinniśmy zrezygnować, aby do sali konferencyjnej skoro wytrzymaliśmy tyle lat nie kupować tych urządzeń multimedialnych i te 11 tysięcy złotych dołożyć do kolonii i obozów dla dzieci. Jeżeli chodzi o oświetlenie ulic panie Burmistrzu, jeżeli byłoby mądrze pomyślane o oświetleniu cmentarza, żeby na słupie nie wieszać 5 lamp i oświetlać drzewa i domy tylko po jednej lampie to starczyłoby na działkowców ulicę i na inne ulice bo to jest źle zaprojektowane nie potrzebnie jest tam 5 lamp na jednym słupie, nie wiem kto to zaprojektował i zatwierdzał.

Burmistrz Krzysztof Kotowicz miałem pokusę nie odzywać się ad vocem ale tylko do jednego fragmentu wypowiedzi pana Barańskiego się odniosę zatwierdzenia  inwestycji pod nazwą oświetlenie zabytkowego cmentarza na ulicy 1 Maja zatwierdziły odpowiednie instytucje, do której należy Wojewódzki Konserwator Zabytków i myślę, że to jest wystarczająca odpowiedź na wątpliwość czy te lampy w takim kształcie mogą tam być. W 2007 roku była wpisana w budżecie naszej Gminy kwota na remont Ratusza przypomnę wtedy były ogłoszone dwa przetargi, do których nikt nie stanął to zadanie było wtedy w cenie potencjalnych wykonawców albo zbyt trudne albo zbyt nisko ocenione może to tak tylko skomentować ja nie jestem w kontakcie ani nie czuje się rzecznikiem prasowym tych, którzy mogliby do takiego przetargu stanąć zwłaszcza, że prace na tego typu obiektach mogą wykonywać wyłącznie firmy, które mają odpowiednie certyfikacje i właściwe uprawnienia bądź właściwego pracownika nadzoru w swoich szeregach. Faktem jest, że zastaliśmy ratusz w takim stanie jakim jest i mój poprzednik za zgodą jak sądzę i za zgodą poprzedniej Rady Miejskiej usiłował zdobyć środki na remont ratusza w ramach środków przedakcesyjnych, unijnych i tych środków nie pozyskano. I tak się złożyło, że ten stan braku środków utrzymuje się do tej pory. Składanie wniosków na tzw. cząstkowe remonty czy fragmentaryczne prace zabezpieczające praktycznie z doświadczenia to widać z decyzji instytucji zarządzających  kończy się odmowami. Można powiedzieć składajcie aż się uda ale to jest nonsens są popierane czy są analizowane w zasadzie duże przedsięwzięcia bądź sytuacje gdzie coś się naprawdę wali i wbrew ocenie, która wyrażana jest przez pana Barańskiego w żadnym dokumencie, którym dysponuje Urząd Miejski a jest on podpisany przez dwóch lub trzech ekspertów, mających uprawnienia w tym zakresie mających odpowiednie tytuły naukowe w tej ekspertyzie którą dysponujemy nie ma słowa o zawaleniu się ratusza. I z tym nikt nie dyskutuje ratusz od wielu lat wymaga bardzo rozległych, kosztochłonnych na pewno liczonych w milionach złotych inwestycji. Ja nie polemizuje z panem inspektorem i z kimkolwiek, że ratusz powinien być całkowicie opróżniony po to żeby można było w nim przeprowadzić pełny zakres prac konserwatorskich wewnątrz i przede wszystkim wewnątrz i w jego fundamentach i jego szczytach, cały ratusz tego wymaga. Wiemy o tym, że z momentem, kiedy Sąd Rejonowy opuści swoje obecne dwie siedziby wynajmowane od Gminy a to nastąpi w 2012 roku, ponieważ buduje się nowoczesna i nowa siedziba Sądu Rejonowego na osiedlu Słonecznym. Również zajdą, bo ta inwestycja na naszych oczach się rozwija i widać jej postęp. Jest to inwestycja z rzędu 34 milionów złotych centralna rządowa inwestycja. Można będzie przeprowadzić bibliotekę i Urząd Stanu Cywilnego do innych właściwych tym instytucją lokali. Urząd  Stanu cywilnego to nie jest maszyna do pisania i dwa komputery czy czworo urzędników  tylko to są informacje podlegające ochronie, to są księgi z przed kilkudziesięciu lat, które musza być odpowiednio chronione i przechowywane a już nie mówię o bibliotece, która jest miejscem pracy kilkunastu osób ale jest potężnym księgozbiorem i miejsce, w którym mieszkańcy Ząbkowic Śląskich mają prawo stykać się ze zbiorami bibliotecznymi i multimedialnymi. I dopiero wtedy ratusz będzie w całości gotowy, aby go remontować. Do tego czasu nie ma miejsca właściwego w Ząbkowicach Śląskich aby można było prowadzić działalność instytucji kultury jaka jest biblioteka na pewno a z dużym trudem musielibyśmy w sposób bardzo ryzykowny dla dokumentacji, o której wspomniałem utrzymywać Urząd Stanu Cywilnego w innej lokalizacji i dlatego ja już wielokrotnie zwracałem się do inspektora na szczeblu powiatowym ido pani inspektor na szczeblu wojewódzkim aby zrozumieć uwarunkowania samorządu Ząbkowic Śląskich, że to nie jest zła wola, niechęć współpracy i na każdą informację, że został uszkodzony płotek, że coś się dzieje wokół ratusza działamy natychmiast. Przypominam, że tego płotka nie było jeszcze cztery lata temu tam była jakaś fruwająca kolorowa tasiemka wokół ratusza jakąś nikomu to nie przeszkadzało. To po obecnej kadencji pewne elementy zegara zostały usunięte, tak żeby nie narazić mieszkańców Gminy że coś im spadnie na głowę. Natomiast inne elementy ozdobne, fasady nie są w takim stanie, że mogą odpaść i stwarzać zagrożenie poza obrębem wydzielonym wskazanym przez nadzór budowlany po to jest ten płotek. To, że ktoś go pokonuje taką czy inną sportową figurą wykonując to już jest jego ryzyku, jego sprawa i naruszenie przepisów porządkowych. Natomiast w momencie, kiedy stoimy wobec nakazów i tu jest odpowiedź również na pytanie, które zadał pan Barański o 25 tysięcy złotych grzywny, która została na Gminę założona dzisiaj wpłynie do pana inspektora zażalenie na to postanowienie i mam nadzieje, że pan inspektor widząc m.in. ruchy budżetowe zrozumie, że nie ociągamy się aczkolwiek uważam, że te prace konserwatorskie, które są przewidziane mogą się odbyć bez nakazów i bez popędzania Gminy i bez ustawienia nas w roli uczniaków przed tablicą, bo naprawdę prace te były zakładane oczywiście w węższym zakresie to fakt bo kwota w budżecie była niższa niż obecnie proponowana. Natomiast jeśli jest taki nakaz i nie ma od niego odwołania to tylko prośba aby państwo dzisiaj wyrazili zgodę a te czynności, które są nam nakazywane będą wykonywane. Jesteśmy pytani o ten krusz ganek drewniany wystawiony przed ratuszem notabene on już przeszedł do historii, ponieważ na mniej więcej 50 pracach plastycznych wczoraj widziałem w ZOK-U  przez dzieci z Rosji, Mołdowy,  Ukrainy, Białorusi, Tatarstanu ratusz został namalowany ten krusz ganek uwieczniony jako element stały, bo dzieci nie wiedzą o tych naszych okolicznościach, więc nawet jak ten krusz ganek zniknie to będzie częścią historii. Wiemy o tym, że jest on średnią ozdoba ratusza ale jest niezbędny i eliminuje ewentualne potencjalne zagrożenie, że komuś cos spadnie na tej ścieżce przejściowej do wejścia głównego, bo  jeżeli pan inspektor mówi o tym, żeby wyłączyć z użytkowania wejście główne a pozwala użytkować inne pomieszczenie w ratuszu to rzeczywiści jest pytanie którędy wejść do ratusza, a wejść którędy można to od tzw. od tyłu.

 

Randa Ewa Figzał chciałabym się panie burmistrzu odnieść do lamp na cmentarzu wiadomo, że konserwator zabytków opiniował, ale to pana decyzja jest czy na jednym słupie wisi pięć czy jak pana stać może wisieć nawet dziesięć punktów świetlnych w to konserwator bynajmniej nie wchodzi jest to rola inwestora czy zaproponuje taką czy inną formę oświetlenia. Jeżeli chodzi o ratusz, dlaczego nie napisano kompleksowego projektu na remont ratusza przecież ten element od wielu lat jest w budżetach ujmowany i szerzy pan tutaj taką informacje, że nie opłaca się pisać na remonty cząstkowe ratusza bo nie da rady. Jakąś inne Gminy występują o te remonty i dostają. Etapujemy roboty różne, dlaczego nie można etapować również tego zadania. Oprócz tych rzeczy, które zostały tu wyróżnione chciałam dowiedzieć się rozdział 801 13 dowożenie dzieci do szkól zmniejszenie o 60 tysięcy kwoty na 90 tysięcy czy to wynika z przeliczeń stanu roku 2010 i ze zmniejszenia realnej kwoty wydatkowania na ten cel  czy jest to próba szukania środków, które zostaną uzupełnione w kwocie 90 tysięcy po uzyskaniu refundacji  na dach Szkoły Podstawowej Nr 1.

 

Burmistrz Krzysztof Kotowicz ta zwłoka związana z kompleksowym remontem ratusza wynika z tego że tam w tej chwili są dwie instytucje komunalne, które eliminacja z obecnej siedziby jest niemożliwa. Jesteśmy w trakcie przygotowania programu ratowania zabytku i uzyskiwania pozwoleń i mimo tego, że jest to zabytek nawet wybudowanie tego krusz ganka kosztowało dwa miesiące zwód u konserwatora zabytków tylko taki drobiazg tym bardziej, że te prace, które obecnie są wkalkulowane zapisano dla państwa w pozycji zmian w budżecie wymagały bardzo pracochłonnych czynności po stronie konserwatora zabytków. Program ratowania obiektu, jakim jest ratusz to jest znacznie poważna sprawa, dla której konserwator zabytków nie wyda postanowień lekko i szybko. Remont ratusza nie można na pewno policzyć w setkach tysięcy złotych tylko w milionach złotych. Dlatego w budżecie była kwota pewna niezbędna, którą szacowaliśmy na te czynności, które wiemy, że muszą być wykonane i to bez dyskusyjne tu chodziło o prace drenażowe wokół ratusza. Defakto dzisiejszą decyzję, jeśli się państwo na nią zgodzicie wprowadzamy w kolejny zakres prac i to będzie etap tych czynności. Program ratowanie tego zabytku to jest potężna kwota, na która trzeba zabezpieczyć środki w całości w budżecie lub w wieloletnim programie inwestycyjnym, żeby można było aplikacje skutecznie zgłaszać. W tym roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w styczniu rozstrzygną wnioski z całej Polski składane na tego typu obiekty, 5,5 miliona złotych rozdzielił na całą Polskę a wpłynęły wnioski na alokacje 5-krotnie większe. Jeżeli mówić o wartości ratusza to myślę, że jeżeli złożylibyśmy wniosek na 5,5 miliona złotych to wcale bym się nie przeliczył, to pytanie jest co pan Minister zrobiłby z tym. Ta skala wrażenia medialnego jakie jest wywoływane w momencie kiedy mówimy o naprawach zabytków a realiach pokazuje najlepiej ta kwota 5,5 miliona złotych rozdzielonych w styczniu i już jest komunikat, że drugiego naboru nie będzie, bo środki nie zostały rozprowadzone pomiędzy wnioskodawców. Ja nawet nie wiem w tej chwili bo nie mam w świadomości ilu wnioskodawców otrzymało czy otrzyma bo to jest proces, który jeszcze trwa ale wiemy, że wnioski zostały złożone na  5-krotna wartość tego co miało być rozdzielone czyli 5,5 razy x, to i tak nie są duże kwoty w skali Polski no ale jednak szanse obiektu takiego jak nasz byłyby w tym momencie minimalne w momencie kiedy nie mamy programu ratowania zabytków. Jeżeli chodzi o dowóz dzieci do szkół w momencie, kiedy postęp pracy na ulicy Ziębickiej wyraźnie wskazuje na to, że termin realizacji tej inwestycji zostanie dotrzymany więc możemy zakładać, że jakiś margines środków, który do tej pory był troszeczkę zwiększony związku z tym potężnym objazdem jaki jest wymagany w tej chwili pozwoli nam zmieścić do końca roku w bezpieczny sposób dla przewozów. Do tego już mnie pani radna przygwoździła i ja przyznaję się, że w procentach nie umiem tego sformułować, ale kompromis.

 

Przewodniczący Zarządu Osiedla nr 2 Ryszard Przyszlak ostatni miniony rok, gdzie rozmawialiśmy, ze robimy prace ziemne i cała zima i jesień będzie w błocie, więc może to zrobimy jednym ciągiem w tym roku i coś wypada może trzeba zrobić to w dwóch etapach wtedy będzie mniejsza kwota wieżę w to, że pieniądze wrócą.

 

Burmistrz Krzysztof Kotowicz pan Radny Ryszard Barański z właściwą sobie taką lekkością i medialna swobodą powiedział idą, idą na pytanie pana radnego Przyszlaka czy idą te pieniądze. Rzeczywiście tak jak pan Przewodniczący Ryszard Przyszlak zadanie jest  już od wielu lat przekładane i deklarowane podobnie jak było z ulicą Pogodna i z deklaracji się wywiązaliśmy i tutaj będzie tak samo. Ja powiedziałem już wcześniej odpowiadając na pytanie pani radnej Anny Józefowicz jeśli będzie subwencja to ona wróci a jeśli nie będzie to nie podejmiemy zadanie i będziemy starali się lokować środki ponownie a ponadto jestem przeświadczony, że zostawiając te 50 tysięcy złotych w najgorszym przypadku stawiamy sobie furtkę na to żeby zadanie rozdzielić na etapy że tak powiem pomiędzy jednym a drugim rokiem kalendarzowym w najgorszym przypadku ale to jest najgorszy czarny scenariusz, ja sobie tego nie dopuszczam ja chcę temat zamknąć, bo deklaracji było za wiele przeze mnie i prze wiele innych osób składanych. Chcę podkreślić jeszcze jedna rzecz to w zależności od tego jak szybko zapadnie decyzja na szczeblu obojga Ministrów to tak szybko my te środki będziemy lokować na to zadanie i im szybciej to tym szybciej będziemy robili przetarg, bo wszystko inne jest gotowe na to zadanie aby to zacząć.

 

Radna Danuta Wojtaczka panie burmistrzu chciałabym zapytać się odnoście punktu trzeciego, bo jednak nikt ni zapytał o to budowa palców zabaw na terenach wiejskich to mnie troszkę zmyliło dlaczego pisze tereny wiejskie bo z tego co wiem to ma być to również przy szkole nr 2, a zapis jest na terenach wiejskich i boje się o co tutaj chodzi, chciałabym żeby pan również powiedział o tym zadaniu, bo myślę że jest ono z wielką korzyścią, ponieważ pojawił się bardzo dobry zapis od długiego czasu nie mogliśmy dojść do tego aby wybudować jakiś plac zabaw i kwoty, które się tutaj znajdują mówią o t m, że będzie to infrastruktura zadawalająca.

 

Burmistrz Krzysztof Kotowicz pani radna Danuta Wojtaczka wywołała temat, który jest dla bardzo wielu osób w Ząbkowicach Śląskich zwłaszcza dla rodziców małych dzieci bardzo ważny i często wręcz systematycznie podnoszony przez bardzo wiele osób i niema dyskusji, że place zabaw w całej naszej Gminie są potrzebne. I teraz tak państwo macie w tym milionie złotych, który jest w tej chwili rozpisany na poszczególne przedsięwzięcia w ramach rezerwy 12A macie państwo wskazaną kwotę 57 tysięcy złotych na place zabaw n terenie wiejskim i to jest zapis, który dzisiaj formułujemy po to aby było jasno już pokazane jaka kwota w ramach tego miliona z 12A na co ma pójść a wiedza wynika z faktów iż znamy kosztorysy na każdym z tych zadań o czym wcześniej w przyszykowaniu budżetu mówić nie mogliśmy bo te kosztorysy były dopiero opracowane. Dysponujemy promesą Ministra Edukacji Narodowej promesa nazywam komunikat na stornie internetowej menu, na której jest informacja, że trzy placówki oświatowe trzy szkoły na terenie  naszej gminy otrzymają dofinansowanie w ramach programu rządowego "radosna szkoła". Ten temat pojawi się dopiero wtedy kiedy wpłynie do nas oficjalne powiadomienie  podpisane przez właściwego urzędnika z Ministerstwa Edukacji Narodowej, iż te trzy dotacje są przyznane. Państwo powinniście wiedzieć, że tzw. "duża radosna szkoła" kosztuje około 110 tysięcy złotych " mała radosna szkoła" kosztuje około 50 tysięcy złotych ja mówię około, ponieważ to są kwoty wynikające  z szacunków i kosztorysów standartowych. Tymi placówkami jest Szkoła Podstawowa Nr 1 i Nr 2 w Ząbkowicach Śląskich i w Braszowicach te trzy aplikacje otrzymały, jest to na stronie internetowej, więc tylko spodziewamy się na najbliższych dniach być może na poczcie oficjalnego powiadomienia i wtedy wprowadzimy do budżetu państwa, będziecie państwo informowani odpowiednie zapisy, które będą już dedykowały środki na ten cel na konkretne placówki. I ten zapis 57 tysięcy złotych zabezpiecza defakto zadanie w Braszowicach natomiast w przypadku " radosnych szkół" przy szkole Nr 1 i Nr 2 znowu będzie potrzebna mała gimnastyka aby te środki odpowiednio skumulować ze świadomością, że one wrócą po wykonaniu zadania a tutaj ważne jest to, iż harmonogram programu rządowego "radosna szkoła" mówi o terminie realizacji budowy tych placów zabaw. Mamy już ich wizualizację nawet pokażemy je w najbliższych dniach jak tylko wpłynie ta decyzja Ministra to pokażemy je państwu żebyśmy mówili o czymś precyzyjnie. Zadanie ma być wykonane do początku roku szkolnego, więc te decyzje nie zapadną zbyt szybko, place zabaw są konstruowane w oparciu o nawierzchnię tartanową. Nie zachodzi tak obawa, że skala przedsięwzięcia będzie tak gwałtownie rosnąć jak to miało miejsce przy "Orliku", ponieważ ich skal i area tego obiektu aż takiej obawy nie generuje, zwłaszcza, że wszystkie organizacje pod tym kątem wcześniej były przez na sprawdzane i tutaj nie ma obawy, że to gwałtownie podniesie nam wartość zadań.

 

Radna Ewa Figzał panie Burmistrzu czy Szkoły Nr 1 i Nr 2 mieszczą się w tym zadaniu w obliczu zapisu, który tutaj mamy budowa placów zabaw na terenie wiejskim na kwotę.

 

Burmistrz Krzysztof Kotowicz nie one są na terenie wiejskim, czyli tylko o szkole w Braszowicach.

 

Radny Ryszard Barański ja panie Burmistrzu mam wątpliwości, bo mówi pan tak, albo za wcześnie jest coś do składania albo za późno jest cos do składania. Ja czytałem raport Rzeczypospolitej 100 samorządów, które pozyskały najwięcej pieniędzy na głowę mieszkańców. I co mnie tam zaciekawiło, że bardzo wysoko stoi nasze sąsiednie Bardo a o Ząbkowicach ani widu ani słychu ale, ze jest  okres przedświąteczny to chciałem spuentować tą moja wypowiedź, że był Józiu Murowany Odnowiciel jest Krzysiu Drewniany Marzyciel, pan marzy panie Burmistrzu.

 

Burmistrz Krzysztof Kotowicz jest Rysio Opowiadacz.

 

Radny Krzysztof Gnach ja zadałem pytanie i nie uzyskałem odpowiedzi.

 

Sekretarz Iwona Aibin w cenie 11 tysięcy mieści się zakup projektora oraz uchwyt do projektora z wysięgnikiem i kompleksowe okablowanie projektora, pozyskaliśmy dwie oferty, które miały zbliżone do siebie ceny.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik zamknął dyskusje w temacie i ogłosił 15 minut przewy.

 

Przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu Ewa Figzał, przedstawiła pozytywną opinię komisji wraz ze zmianami Przewodniczącej Komisji Oświaty.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, poddał pod głosowanie zaprezentowaną poprawkę do projektu uchwały, jaką zgłosiła Radna Irena Szewczyk.

 

Poprawka brzmi, aby w rozdziale 8146 dokształcanie i doskonalenie nauczycieli § 4300 zakup usług pozostałych, aby było zmniejszenie o kwotę 40 tys, natomiast w projekcie jest kwota 35 tys 400 i w rozdziale 85412 kolonie, obozy oraz inne formy wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej a także szkolenia młodzieży § 4300 zakup usług pozostałych. W projekcie uchwały jest zmniejszenie o kwotę 25 tys zł natomiast wniosek radnej jest, aby było zmniejszenie o kwotę 20 tys 400 zł.

 

Głosowanie: 18 za, 1 przeciw

 

Wniosek został przyjęty.

 

W związku z powyższym, poddał pod głosowanie projekt uchwały wraz z poprawka, która została zgłoszona w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie miasta i gminy na rok 2010.

 

Głosowanie: 16 za, 1 przeciw, 2 wstrzymujące

 

Projekt uchwały został przyjęty.

 

Zwrócił się również do Wysokiej Rady z prośbą, aby w tym momencie rozpatrzyć projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie Gminy Ząbkowice Śląskie środków stanowiących fundusz sołecki w roku budżetowym 2011.

Ponieważ ta uchwała krótka i Pan Kierownik prosił, aby pracownik, który ma zaprezentować tą uchwałę mógł to zrobić, a później pójdzie do dalszej pracy.

 

Rada wyraziła zgodę.

 

Inspektor Danuta Wyskwarska, zaprezentowała projekt uchwały wraz z uzasadnieniem.

( projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu) 

 

Przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu Ewa Figzał, przedstawiła pozytywną opinię komisji.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, otworzył dyskusję.

 

Radna Irena Szewczyk, zadała pytanie, czy co roku należy podejmować taką uchwałę?

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, odpowiedział, że tak, co roku do końca marca.

 

W związku z brakiem pytań zamknął dyskusję i poddał pod głosowanie zaprezentowany projekt uchwały.

 

Głosowanie: jednogłośne

 

Projekt uchwały został przyjęty.

 

Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego na zawarcie umowy dzierżawy na czas nieoznaczony lokalu użytkowego o powierzchni 92, 68 m2 stanowiącego własność Gminy Ząbkowice Śląskie, położonego w Ząbkowicach Śląskich przy ul. Krzywej 10.

 

Inspektor Jadwiga Mielnik zaprezentowała projekt uchwały wraz z uzasadnieniem.

( projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu) 

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, poprosił o opinię Komisji.

 

Przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu Ewa Figzał, poinformowała, że komisja procedowała nad uchwałą o nieco odmiennym charakterze treści swojej, natomiast problem analizowała. Poprzednia uchwała została przyjęta jednogłośnie za. Natomiast treść uchwały dzisiejszej otrzymałam dzisiaj i komisja nad ta formą nie wyraziła swojej opinii.

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, zaznaczył, że z tego, co widzi chodzi o ten sam problem o kwestię wyrażenia zgody na bezprzetargowe wydzierżawienie i na czas nieokreślony lokalu. Jak wszyscy wiemy, chcemy, aby takie przedszkola niepubliczne w naszej gminie powstawały i myślę, że jest to taki krok w tą stronę ze strony Rady Miejskiej.

Przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu Ewa Figzał, formalnie zgłasza uwagę, że merytorycznie problem został przedyskutowany, o czym świadczy jednogłośne jego zaakceptowanie, natomiast forma tej uchwały z punku widzenia formalnego komisja nie głosowała nad tą uchwałą.

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, poprosił Panią Jadwigę Mielnik o wyjaśnienie tej kwestii Radnym.

Inspektor Jadwiga Mielnik, odpowiedziała, że inna forma nazwy i uzasadnienie się troszkę zmieniło, ale cel jest ten sam.

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, wyjaśnił, że jedna i druga wersja dotyczy tego samego problemu czy tematu.

Oraz otworzył dyskusję w tym temacie.

Radna Danuta Wojtaczka, zadała pytanie do Pań, które były obecne na Sali,  aby opowiedziały troszkę o wizji przyszłościowej, czyli o ilości miejsc, dla jakiej grupy wiekowej, od kiedy zostanie uruchomiona placówka.

Lucyna Krajewska, dzieci będą przyjmowane w przedszkolu, grupa wiekowa będzie od 3 roku życia, o ile ktoś będzie chętny i dziecko będzie bardzo samodzielne, może to być 2, 5 roku życia. Ale tak ogólnie to 3 rok życia do 5-6 roku życia. Chcielibyśmy jak najszybciej podjąć te działania, tylko nie mamy umowy, więc to też nas powstrzymuje od jakichkolwiek działań, dlatego chciałyśmy już od kwietnia zacząć remonty związane z tym, a przedszkole chciałyśmy otworzyć we wrześniu. Grupa będzie liczyć 15 osób, a będzie 2 grupy wiekowe, więc ok. 30 osób.

Radna Jolanta Mitręga, zadała pytanie do Pani Jadwigi Mielnik, na dzień dzisiejszy, co się aktualnie mieści w tym budynku?

Inspektor Jadwiga Mielnik, odpowiedziała, że jest to pustostan.

Radny Krzysztof Gnach, zapytał o przewidywaną cenę czesnego?

Lucyna Krajewska, ogólna stawka, która została wyliczona na rodzica,  na utrzymanie dziecka tj. 700- 800 zł, to nie jest czesne.

Radna Irena Szewczyk, zadała pytanie, czy panie zastanawiały się, w granicach jakiej dotacji panie oczekują dotacji z Urzędu Miejskiego?

Lucyna Krajewska, tutaj zależy chyba od Gminy, jaką dotację nam przydzieli. Myślałyśmy o 75 %.

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, w związku z wyczerpaniem pytań zamknął dyskusję, i poddał pod głosowanie zaprezentowany projekt uchwały.

Głosowanie: jednogłośne

Projekt uchwały został przyjęty.

 

Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przyjęcia strategii rozwoju gminy Ząbkowice na lata 2010- 2017.

 

Kierownik Wydziału Rozwoju Lokalnego i Promocji Tomasz Żygadło, zaprezentował projekt uchwały wraz z uzasadnieniem.

( projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu) 

 

Poinformował również, że Gmina uzyskała wszystkie wymagane prawem pozytywne opinie organów w stosunku do projektu, który został państwu przedłożony wraz z uchwałą. Oraz nadmienił jak wygląda przebieg realizacji.

 

Przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu Ewa Figzał, przedstawiła pozytywną opinię komisji.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, otworzył dyskusję.

Poprosił również Pana Kierownika Tomasza Żygadło o sprecyzowanie kwestii, ponieważ w tej strategii nie wszystkie tutaj kwestie odnalazły swoje odzwierciedlenie, chodzi głównie o gminne drogi wiejskie, ponieważ w tej strategii nie są ujęte wszystkie miejscowości, w których znajdują się te drogi, a wiemy, w jakim stanie katastrofalnym te drogi się znajdują, czy jeżeli my dzisiaj przyjmując tę uchwałę nie ujmiemy tego w tej strategii, czy nie będzie skutkowało to w późniejszym czasie, jeżeli będzie można pozyskać środki zewnętrzne na takowe drogi, a te drogi nie będą zapisane w tej strategii, to czy nie będzie to ograniczało.

 

Kierownik Wydziału Rozwoju Lokalnego i Promocji Tomasz Żygadło, poinformował, że dokument strategii gminy posiada charakter stricte ogólny wyznaczający kierunki w stosunku, do których gmina utożsamia się, że chciałaby iść w tą stronę, a nie inną. W celu pierwszym strategicznym, który jest określony, a więc unowocześnienie infrastruktury technicznej w gminie w celu tym znajdują się remonty infrastruktury a także budowa nowych dróg na obszarze objętym strategią gminy. Jakby kwestią do niepodważenia jest, że strategia nie może zakładać na tym etapie wszystkich jednostkowych inwestycji, które gmina będzie chciała zrealizować w latach przyszłych. W projekcie znajdują się tylko te z inwestycji, które udało się wyodrębnić na etapie opracowywania tego dokumentu o charakterze planistycznym i bardzo ogólnym a nie szczegółowym, strategia nie jest dokumentem typu wieloletni plan inwestycyjny gminy czy załącznik inwestycyjny do uchwały budżetowej. I z tego względu ja bym tutaj był absolutnie spokojny o to, ponieważ wszystkie określone w strategii cele strategiczne są na tyle szerokie, że nie wyrzucają nam potencjalnie żadnego zadania, które zrodzi się na gruncie przyszłych prac czy oczekiwań. W związku z tym chciałbym uspokoić, że nie ma zagrożenia dla kwestii iż poprzez przyjęcie tego dokumentu w takiej formie nie będzie można ubiegać się o środki na dofinansowanie zadania na terenach wiejskich, które nie jest wskazane  w dokumencie już w tej chwili. Takiego zagrożenia nie ma, z tego względu, ze cele strategiczne opracowane w taki sposób wpiszemy, te zadania będą się wpisywać w prosty sposób.

 

Radna Danuta Wojtaczka, poprosiła o potwierdzenie, że ta dzisiejsza uchwała mówi o przyjęciu podstawowego dokumentu, i że ten dokument za przyzwoleniem rady może być ciągle nowelizowany, mogą być wnoszone poprawki, i nowe rzeczy.

 

Kierownik Wydziału Rozwoju Lokalnego i Promocji Tomasz Żygadło, odpowiedział, że strategia gminy nie jest dokumentem, który jakby z założenia powinien być traktowany, jako dokument do zmian. Jest to dokument, który przyjmuje się raz, a kwestie wynikające z realizacji nowych projektów w gminie po prostu są realizowane w oparciu o wieloletni plan inwestycyjny gminy i w oparciu o budżet gminy. Te projekty, które będziemy chcieli realizować na przyszłość one nie musza być wpisane literalnie w strategie, nie ma takiej potrzeby ani możliwości, ponieważ wszyscy zdają sobie sprawę z tego, ze na etapie opracowywania dokumentu, który obejmuje pryzmat dłuższego okresu, żadna rada miejska nie będzie w stanie określić wszystkich kwestii, które wynikną za rok, za 3 lata.

 

Radna Ewa Figzał, stawia wniosek o wpisanie na stronie 49 w obszarze ciekawe projekty krajoznawcze we wsi Braszowice znajdują się forty ziemne okresu napoleońskiego. Tutaj mamy wyszczególnione na stronie 48-49 przykładowe obiekty. Proponuję dokonać tutaj wpisu po Olbrachcicach we wsi Braszowice znajdują się forty okresu napoleońskiego. Powiedziała, że uczestniczyła w tych warsztatach był to element, który został wniesiony podczas obrad tego zespołu projektowego, a tutaj nie został on ujęty w tej strategii, w związku z tym proszę o ujęcie tego obiektu w strategii.

 

Kierownik Wydziału Rozwoju Lokalnego i Promocji Tomasz Żygadło, poinformował, iż zgadza się z Panią Radną Ewą Figzał i zostanie w dokumencie przyjętym przez Radę w punkcie po Olbrachcicach zostanie umieszczony dodatkowy wpis informujący o tym, iż w Braszowicach znajdują się forty z epoki napoleońskiej. Kwestia ta zostanie uwzględniona.

 

Radny Krzysztof Gnach, zwrócił się z prośbą, w części informacyjnej tej strategii, w kwestii dot. stanu opieki medycznej na terenie gminy Ząbkowice śląskie brak jest jakiejkolwiek informacji na temat opieki stomatologicznej i placówkach istniejących i działających na terenie gminy Ząbkowice Śląskie.

 

Kierownik Wydziału Rozwoju Lokalnego i Promocji Tomasz Żygadło, dla nas nie jest istotną kwestią to, co znajdzie się w diagnozie stanu, czy tam są elementy związane z obsługą stomatologiczną czy z inną, to jest poprostu opis, dlatego, że w strategii taki opis gminy on musi się znaleźć, ale najistotniejsze są te kwestie, które są wyodrębnione w celach strategicznych i w celach operacyjnych. Nie ma obowiązku ich zapisywania.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, w związku z wyczerpaniem pytań zamknął dyskusję i poddał pod głosowanie wniosek Pani Ewy Figzał.

 

Głosowanie: 12 za, 1 przeciw, 4 wstrzymujące

 

Wniosek przeszedł i Pan Kierownik obiecał, że to będzie wpisane.

 

W związku z powyższym, poddał pod głosowanie projekt uchwały.

 

Głosowanie: jednogłośne

 

Projekt uchwały został przyjęty.

 

Ad. pkt. 9 Interpelacje i zapytania Radnych

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, wpłynęło zapytanie radnej Ewy Figzał, z prośbą o uzasadnienie zmian jednostkowych wprowadzonych do umowy zwartej w dniu 08.01.2010 roku pomiędzy gminą Ząbkowice Śląskie a Zakładem Gospodarki Komunalnej w Ząbkowicach Śląskich w stosunku do umów zawartych poprzednio z Zarządem Gospodarki Komunalnej.

Czy termin zawarcia umowy z dnia 08.01.2010 roku jest zgodny z § 8 tej umowy.

 

Wpłynęła odpowiedź odnośnie pkt. 1 nie można się odnieść do pierwszego pytania, ponieważ w piśmie Radna nie wskazała przedmiotu zmian jednostkowych.

Odnośnie pkt. 2 umowa jest umową zawartą na podstawie Kodeksu Cywilnego i rozwiązania dot. terminu umowy nie naruszają jego przepisów, co zostało potwierdzone akceptacją Radcy Prawnego.

 

Radny Ryszard Barański również zwrócił się o uzupełnienie odpowiedzi na interpelacje w przedmiocie stanu prawnego terenu po byłej cegielni przy ul. Głowackiej w Ząbkowicach Śląskich.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, odczytał stanowisko Kancelarii Prawnej w tym temacie.

( odpowiedź stanowi załącznik do protokołu)

 

Odczytał również odpowiedź Pana Burmistrza na pismo z dnia 01.03.2010 roku w sprawie pisma radnego Ryszarda Barańskiego dot. montażu oświetlenia ulicznego w Ząbkowicach Śląskich, (odpowiedź stanowi załącznik do protokołu)

 

Radna Jolanta Mitręga, zapytała Pana Burmistrza, czym się kierował wypowiadając umowę administrowania cmentarza firmie "ciepierscy", dotarła do mnie taka informacja, że ta umowa nie została przedłożona, czy wypowiedziana, dowiedziałam się, że ta administrację przejmuje firma ZGK.

 

Miesiąc temu rozmawialiśmy odnośnie wyznaczenia nowych miejsc parkingowych dla taksówkarzy. Ludzie złożyli takie propozycje, ale do dzisiaj nie maja jakiejś konkretnej informacji na piśmie.  Oni chcą, aby było to sformalizowane i przekazane w formie pisemnej.

 

 Odnośnie przycinki drzew na ul. Wrocławskiej, ponieważ już lada moment liście na drzewach się pojawią, te nowe oprawy są w tej chwili niszczone, ponieważ te korony drzew wrastają w te lampy. Prosiłabym bardzo o ponowienie tej prośby, czy o wystosowanie prośby do Powiatowego Zarządcy Drogi.

 

Porządki po zimie, są tereny w Ząbkowicach gdzie jest jeszcze bardzo brudno, np. przy punktowcach nr 1 i 2 w ubiegłym roku na moja interwencje i na prośby osobiste, pisma kierowane do pana prezesa przed 1 Maja zostały z pod tych punktowców wywiezione ok. dwie przyczepy śmieci. W tej chwili tych śmieci nie jest mniej a chyba więcej niż ubiegłym roku. Proszę o interwencję.

 

Na targowisku miejskim, przy roztopach wiosennych, przy tej dużej ilości śniegu, który on topniał, było bajoro, w którym się grzęzło, niemal po kostki w błocie. Przynajmniej te główne trakty pieszych powinny być jakoś wyremontowane, może częściowo, ponieważ po każdym deszczu są tam wielkie kałuże, tam bardzo dużo się przewija, natomiast w lecie jest straszny kurz i ciężko chodzi się po tych kamieniach.

 

Radna Ewa Figzał, odnośnie ZGK, zadałam pytanie dot. zmian jednostkowych          w umowach i odpowiedź, którą uzyskałam nie satysfakcjonuje mnie. Tych zmian było wiele, były one znaczące i uważałam, że jeżeli zmienia Pan treść umowy to jest ona podyktowana określonymi czynnikami.

 

Radny Krzysztof Gnach, zadał pytanie, kiedy jest planowany koniec inwestycji           ul. Wojciecha? Czy wykonawca w ogóle wejdzie na plac budowy?

 

Zostały wyremontowanych 1, 5 tys oświetleń, w związku z tym co z oświetleniem          w rynku? Sam doliczyłem się 7 lub 8 żarówek, które nie świecą, które należałoby wymienić.

 

Odbył się pierwszy przetarg na sprzedaż nieruchomości na ul. Legnickiej, nie doszło do skutku. Czy Pan planuje kolejny przetarg? Czy ma pan w dalszym ciągu jakiś plan awaryjny na wypadek, kiedy się nie zjawi zainteresowany tą nieruchomością?

 

Na jakim etapie w kwestii zadania inwestycyjnego, jakim jest rekultywacja składowiska w Braszowicach?

 

Zastępca Burmistrza Ireneusz Woźniakowski, jeżeli chodzi o cmentarz na ul. Boh. Getta, zarząd na cmentarzu przejmuje spółka ZGK do końca roku. Spółka ta może rozszerzać się i rozszerzyła już swoją działalność m.in. o zorganizowanie strefy płatnego parkowania.

 

Jeżeli chodzi o taxi, wskazaliśmy na spotkaniu z przedstawicielami z taksówkarzami, wyrazili zgodę na miejsca przy gromadzie, jednak w trakcie formułowania wniosku do starosty o zmianę organizacji ruchu doszliśmy do wniosku, że jednak przy gromadzie to będzie złe miejsce z jednego prostego względu, tam ciąg komunikacyjny jest dosyć wąski i samochody stałyby na chodniku. Tak jak dzisiaj często się zdarza, dlatego w najbliższym czasie dojdzie do spotkania z taksówkarzami i chcemy im zaproponować, aby wyznaczyć im miejsce na zamkniętej tej części rynku, przy ratuszu, tam ciąg komunikacyjny jest dużo szerszy tam i tak parkują często samochody i wyznaczenie tylko tego miejsca dla taksówkarzy uważamy, że będzie bardzo atrakcyjną propozycją.

 

Jeżeli chodzi o drzewa na ulicy Wrocławskiej, na pewno napiszemy w najbliższym czasie pismo do zarządcy tej drogi, ale mamy prośbę, żeby Pani nas, jako czynnik społeczny wsparła również podobnym pismem do właściwego organu, jakim jest albo zarząd dróg powiatowych albo bezpośrednio starosta ząbkowicki.

 

Ul. Św. Wojciecha jest w realizacji, w piątek mamy spotkanie z wykonawcą, gdzie będę znać więcej szczegółów będzie również obecny inwestor zastępczy. Termin realizacji się już skończył. My od 3 miesięcy naliczamy kary i na chwile obecną nie jestem w stanie powiedzieć, kiedy.

 

Oświetlenie rynku, wiadomo, w jakim jest stanie ono i tak w najbliższych latach będzie wymagało wymiany i tam regularnie spotykamy się z sytuacją, że te źródła światła, chodzi o same żarówki, że bardzo szybko należy je wymieniać, wszystkie staramy się na bieżąco monitować do energii PRO i jeżeli jest tak dużo tych awarii, na pewno będziemy dalej monitować.

 

Rekultywacja, mamy projekt, ale jeszcze nie ogłosiliśmy przetargu. Czekamy na pieniądze, na kredyt.

 

Burmistrz Krzysztof Kotowicz, Pani Radna Figzał odniosła się do mojej odpowiedzi na swoje zapytanie, kolejnym pytaniem, jeżeli Pani Radna będzie uprzejma sprecyzować pisemnie zakres informacji, którą chce pani uzyskać, a taką otrzyma Pani odpowiedź.

 

Odniósł się również do pytania dot. sprzedaży nieruchomości przy ul. Legnickiej, świadomie w pierwszym przetargu wyznaczyliśmy wartość do przetargu wyższą niż wynosiła, wskazywała na to cena, ponieważ praktyka i doświadczenie w takich dużych przetargach, kiedy to są milionowe wartości uczy nas, że często potencjalni nabywcy dążą do tego, aby specyfikować sprzedawcę albo nie przystępując do przetargu albo można powiedzieć tak nieformalnie trochę wygląda czasami na swoista zmowę cenową, w tym przypadku mieliśmy do czynienia z niepodejściem do przetargu, po to żeby zmusić, zachęcić sprzedawcę, czyli Gminę, żeby wartość sprzedaży obniżyła i ta obniżka nastąpiła, ponieważ obecne ogłoszenie, ma wartość wg wyceny. Zdarzają się sytuacje, w których sprzedający, że schodzimy poniżej wartości wyceny, jeżeli widać, że jest brak zainteresowania i wtedy rynek decyduje. Obiektywnie rzecz biorąc to rynek powinien decydować o wartości nieruchomości, a rzeczoznawca wskazuje tylko na pewną przesłankę do tego. Zakładam, że ta wartość, która została podana, ponieważ jest wartością wyceny, bardziej zachęci, chociaż ta różnica nie jest wielka, do potencjalnej transakcji, która się odbędzie po 26 maja, bo do tego czasu można składać oferty na nabycie tej nieruchomości. Za wcześnie jest mówić o wariancie B, jeśli wariant A ma się zrealizować.

Wypowiedział się również na temat inwestycji ul. św. Wojciecha.

 

Radny Franciszek Gawęda, powiedział, że kilka miesięcy temu złożył wniosek do uchwały mieszkaniowej, dot. zmiany polegającej na przedłużeniu ulgi mieszkaniowej i nie wiem, na jakim etapie znajduje się wniosek, czy będzie procedowany czy nie będzie procedowany.

 

Burmistrz Krzysztof Kotowicz, poinformował, że pracujemy w tej chwili nad projektem całkiem nowej uchwały o gospodarce nieruchomościami. Chcemy ten projekt przedłożyć państwu jeszcze w kwietniu> jest to uchwała, która obejmie wszystkie dziedziny dot. zarządzania nieruchomościami, będzie zupełnie od nowa napisana tak, żeby nie budziła wątpliwości też i skala różnych decyzji. Mamy w tej uchwale również przewidywany zapis o przywróceniu czy o wprowadzeniu na nowo ulgi w zakresie sprzedaży mieszkań komunalnych.

 

Radna Stanisława Mika, zapytała o nie porządek w mieście, park po drugiej stronie toru kolejowego jest już 4 lata niesprzątany, jest niesamowity bałagan, nie sprząta również ZGK Parku Sybiraków, z tym, że był tam trochę udawany, że był sprzątany, ale nie jest sprzątnięty. To samo dot. parku po stronie wodociągów. Czy będą te parki sprzątane? Czy to ma tak być?

Druga sprawa dot. ochrony kasztanowców, które umierają.

Czy ZGK, który utrzymuje taki nieporządek i bałagan w mieście, czy ono będzie w stanie na cmentarzu też zaprowadzić taki bałagan?

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, w związku z brakiem pytań, zamknął ten punkt obrad.

 

Ad. pkt. 10 Sprawy różne.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, poinformował, że wpłynęły postanowienia o umorzeniach śledztw. Prokuratura postanowiła umorzyć śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników Urzędu Miasta w Ząbkowicach Śląskich polegającego na nienależytym nadzorze nad realizacja i rozliczeniem imprezy uroczystość otwarcia kompleksu Orlik, 2012 czym działali na szkodę interesu publicznego czy prywatnego. Poinformował również, że z uzasadnieniem można się zapoznać.

 

Kolejne umorzenie, Komenda Powiatowa Policji w Ząbkowicach Śląskich postanowiła umorzyć śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez Burmistrza Ząbkowic Śląskich oraz Radną Danutę Wojtaczka polegającą na sfałszowaniu umów dzierżawy gruntów rolnych a także zawarcia niekorzystnych umów w trybie bezprzetargowym z rodziną Danuty Wojtaczka wobec braku znamion czynu zabronionego.

 

Kolejno postanowienie, Prokuratury w Dzierżoniowie w sprawie przeciw Ireneuszowi Woźniakowskiemu, Henrykowi Ziębie, Jerzemu Kacikowi, Danucie Wojtaczka, Markowi Ciapce, również jest do wglądu.

 

Wpłynęło pismo do Rady Miejskiej Prezesa Zarządu "Kontekst", które zostało odczytane.

 

Wojewoda Dolnośląski Rafał Jurkowlaniec zwrócił się z pismem do Wysokiej Rady, które zostało odczytane. Odczytał również odpowiedź na ww. pismo Radnej Danuty Wojtaczka dot., iż nie ma podstaw do wygaśnięcia mandatu.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, w związku z tym, że jesteśmy zobligowani na odpowiedzieć Panu Wojewodzie, czy Państwa Radnych satysfakcjonuje odpowiedź, którą udzieliła Radzie tutaj Pani Danuta Wojtaczka?

W związku z brakiem sprzeciwu taka odpowiedź zostanie udzielona.

 

Kolejne pismo również od Pana Wojewody zostało odczytane w sprawie Radnego Józefa Horowskiego Prezesa Stowarzyszenia Kultury fizycznej Ludowego Zespołu Sportowego w Tarnowie. Odczytał również odpowiedź Radnego Józefa Horowskiego.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, uważa, że nie zachodzą podstawy do wygaszenia mandatu Radnego przez Wysoka Radę i chciałby taką odpowiedź udzielić Panu Wojewodzie, że Wysoką Rada została zapoznana z pisami, i ze uzyskaliśmy odpowiedź na nie i jako Rada nie widzimy, tego, że należy wygasić Panu Radnemu mandat. W związku z brakiem sprzeciwu taka odpowiedź zostanie udzielona.

 

Radny Ryszard Barański zwrócił się z pismem do Rady Miejskiej dot. wyjazdu do Surdewal, które jest do wglądu.

 

Przewodniczący Osiedla Zarządu nr 1 Pan Marian Patela, poruszył temat oświetlenia, aby ktoś z ZGK systematycznie taką kontrolę przeprowadzał. Nawiązał również do inwestycji na ul. Św. Wojciecha i ul. Ziębickiej jak i do Ratusza. Do pękających kamieniczek. Poruszył temat placu zabaw w śródmieściu, tablic informacyjnych dla pomocniczych jednostek samorządowych, przycinki drzew, starego cmentarza.

 

Radny Krzysztof Gnach, chodzi o Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, czy jest już gotowy preliminarz w tej Komisji? Jeśli tak, to czy jest zawarty w nim punkt odnośnie zakupu batutu, o który wnioskował trener osiedlowy Pan Mariusz Kanarek.

 

Zastępca Burmistrza Ząbkowic Śląskich Ireneusz Woźniakowski, jeżeli chodzi o zakup batutu, to nie znalazł się on w preliminarzu, ponieważ Komisja Rozwiązywania problemów Alkoholowych negatywnie odniosła się do wydawania pieniędzy na taki konkretnie sprzęt.

 

Radna Ewa Figzał, nawiązała do pisma kontekstu firmy, która obsługiwała ZOK, chciała postawić wniosek, który postawiła na Komisji Rewizyjnej, w związku z tym, że mamy dwa dokumenty, jeden podpisany przez Głównego Księgowego Panią Beatę Bizub, a drugi dokument podpisany przez firmę "Kontex", postawiła wniosek o przeprowadzenie kontroli ZOK za 2009 rok nawet w osobie Pana Audytora w celu stwierdzenia stanu, w jakim główna księgowa ZOK zastała jednostkę, a także wskazania słabych punktów jednostki. Stawia to w takim kształcie gramatycznym, ponieważ odpowiada on wprost sugestii ujętej w piśmie głównego księgowego przedstawionym na Komisji Rewizyjnej.

Odniosła się również do zasad współpracy Przewodniczących Komisji z Instytucjami Zewnętrznymi, a przede wszystkim tutaj z Panem Burmistrzem, który dostarcza określonych dokumentów na prace poszczególnych Komisji.

Z wyprzedzeniem 11 marca wystosowałam za pana pośrednictwem jak zawsze pisma dot. posiedzenia Komisji zaplanowanego na dzień 24 marca.

Stwierdziła, że nie otrzymała żadnych dokumentów przed posiedzeniem komisji. Na posiedzeniu komisji dostała dokument, który został skserowany w trakcie lub tuż przed rozpoczęciem obrad komisji i otrzymała w trakcie obrad komisji. Nie może być takiej sytuacji, że praca komisji zostaje zdezorganizowana, dzięki temu, że członkowie komisji nie mają stosownych dokumentów. Tutaj jest rola Pana Burmistrza, żeby w tą współpracę na określonym poziomie wejść. Chce tylko dojść z Panem do porozumienia w kwestii dostarczenia określonych dokumentów na posiedzenia komisji.

 

Radny Marek Ciapka, również wyraził swoją opinię dot. prac komisji, m.in. to, że niektóre osoby są tylko na rozpoczęciu się komisji i składają tylko podpis.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, odniósł się do tej sytuacji, każdy radny jest zobowiązany do sumiennego wypełnienia mandatu radnego. Jeżeli chodzi o uczestnictwo w komisjach i opuszczania tych komisji, to uważa, że przewodniczący komisji zwołuje te komisje, prowadzą te obrady i każdy radny, które chce opuścić obrady powinien się zwolnić u przewodniczącego. Natomiast, jeżeli, któryś z radnych opuszcza to posiedzenie bez zwolnienia się u przewodniczącego powinno być odnotowane w protokole w komisji.

Kwestia materiałów zostanie wyjaśniona.

 

Radna Jolanta Mitręga, otóż istnieje na naszym terenie tzw. "teatr prawdziwy". Swoje rekwizyty obecnie przechowuje w ZOK- u. W ubiegłym roku podczas trwania folkowej fiesty zginął specjalistyczny kabel warty 6 000 zł. Niestety w ubiegłym miesiącu w trakcie trwania remontu, ocieplania i termomodernizacji ZOK- u również został im skradziony drugi kabel również o wartości 6 000 zł. Z tego, co się dowiedziałam pomieszczenie to, które akurat aktualnie zajmują miało być niezamykane. Jest teraz taka kwestia, że ZOK powinien jakoś honorowo podejść do tego, mam nadzieje, że są ubezpieczeni, i zwróci tym ludziom te pieniądze, tę wielką stratę, którą ponieśli, uważam Panie Burmistrzu, że należy jakoś zobligować Panią Dyrektor, aby honorowo zachowała się w tej sytuacji, skoro wydała takie oświadczenie, że to pomieszczenie ma być otwarte, niezamknięte.

 

Pani Danuta Tkaczonek, nawiązała do sprawy, która dot. ZOK- u, sprawa jest w kwestii i oświadczenia głównej księgowej Pani Beaty Bizub, w kwestii oświadczenia Prezesa Kancelarii Rachunkowej Pana Wiesława Zapotocznego, ponieważ w dokumentach rady i w dokumentach wszystkich spraw dot. ZOK znajduje się opinia Pani Beaty Bizub, więc natury rzeczy nie mogę przyjąć, w tej sprawie, która nabiera raz mniejszych raz większych rumieńców, nie będzie mojego głosu. Odczytała również swoje oświadczenie, które stanowi załącznik do protokołu.  Apeluję o fakty o rzetelność w oświadczeniach, bo to nie była informacja a oświadczenie głównej księgowej ZOK i zanim kogoś się oskarży o nierzetelność prowadzenia ksiąg rachunkowych to proszę się zastanowić lub udowodnić to, że tak było.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, zadał pytanie, w jakim kontekście jest ta sugestia w stosunku do mojej osoby? Czy ja wydawałem jakiekolwiek oświadczenie w stosunku finansów ZOK-u. Co Pani miała na myśli konsumując to zdanie "równie wymowna i dająca dużo do myślenia w sprawach Ząbkowickiego Ośrodka Kultury jest przede wszystkim postawa przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Dominika".

 

Pani Danuta Tkaczonek, odniosła się do powyższej kwestii, wyjaśniła, że generalnie przez dwa lata trwa debata na temat finansów ZOK padają różne zarzuty mniejsze bądź większe i uczestnicząc, przysłuchując się obradom komisji czy to rewizyjnej czy gospodarczej czy tez komisji oświaty, nie usłyszałam z państwa strony żadnego merytorycznego argumentu, który pomógłby czy przyśpieszył rozwiązanie i ustalenie tych spraw, po prostu uważam, że posiadacie państwo stosowna wiedzę merytoryczną, znacie niektóre kuluary tych spraw i uważam, że należy uzdrowić tę sytuacje. Po prostu nie może być tak, że wciąż licytujemy się na oświadczenia, podważamy ich autentyczność, domagamy się kontroli. Jeżeli już ktoś decyduje się na oświadczenie to proszę wymagać od tych osób, żeby te oświadczenia były rzetelne, a Pani Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej przyjmuje bez krytycznie te oświadczenia. Dlatego wskazałam m.in. też pana osobę, bo Pan zarządza cała Radą Miejską i nie może być, że osoby, które posiadają wiedzę, dokumenty, znają bieg spraw to po prostu milczą w tej sprawie. Ja jestem daleka od ukarania, kogokolwiek, bo nie oto w tym temacie chodzi, trzeba jakiś rozdział zamknąć, ale zamknąć go elegancko i z rzeczywistymi faktami.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, odniósł się, że nie zarządza Radą Miejską, jeżeli chodzi o moje kompetencje odsyłam do ustawy o samorządzie gminnym i tam nie ma czegoś takiego, że przewodniczący rady miejskiej zarządza tutaj Radą Miejską. Ja nikim nie zarządzam. Jeśli chodzi o ta kwestię, ale nie chciałbym żebyśmy tutaj polemizowali. Ja zrozumiałem Pani sugestię, na pewno w między czasie również się do tych sugestii odniosę.

 

Radna Danuta Wojtaczka, zwróciła się do Pani Danuty Tkaczonek, co Pani chciała osiągnąć po raz kolejny, uzdrowić, ale, przez co? Bo oświadczenie zostało podpisane i każdy ma prawo złożyć dokument i nazwać go jak chce i podejrzewam, że odpowiada osoba, która podpisuje oświadczenie, a nie osoba, która przyjmuje. Nie wiem od czeka jest pani daleka, ale jest Pani bliska jest Pani temu, że obraża Pani osobę publiczną, taka, jaka jestem ja. Obraziła mnie Pani w gazecie, obraziła mnie Pani dzisiaj w piśmie. I temu jest Pani bliska. Ale ciągle się zastanawiam, co pani chce osiągnąć przez ciągłe wystąpienia, które tak naprawdę nic nie dają.

 

Radna Ewa Figzał, chciała dokonać korekty mojego wniosku, żeby on przyjął jakieś ramy logiczne. Wniosek następującej treści: wniosek o przeprowadzenie kontroli ZOK za 2009 rok w osobie Pana Audytora Urzędu Miejskiego w celu stwierdzenia stanu, w jakim główna księgowa ZOK Pani Beata Bizub zastała jednostkę a także wskazania słabych punktów tej jednostki.

Są dwa dokumenty są dwa różne zdania, strony obstają przy swoim zdaniu, jest tutaj narzędzie w postaci Pana audytora Urzędu, który można wykorzystać, stąd mój wniosek.

 

Pani Danuta Tkaczonek, wrócę do pani Danuty Wojtaczka, to, co chciałam osiągnąć napisałam dokładnie w swoim piśmie i oświadczeniu, posiłkując się danymi rzeczowymi w przeciwieństwie do głównej księgowej, bo proszę zapytać, co chciała osiągnąć księgowa ZOK-u składając oświadczenie tak jak Pani zauważa, zgadzam się z Panią, każdy formułuje takie oświadczenia, takie pisma, jakie ma życzenie, i to, co ja chciałam osiągnąć, chciałam wskazać Państwu na rzeczowe fakty i dokumenty, jakie są w ZOK, ja tych danych nie wzięłam z sufitu tylko z bilansów ZOK- u i księgowa również jest w posiadaniu tych dokumentów i powinna się odnieść do rzeczowych faktów a nie, ogólnikowych stwierdzeń, które mogą sugerować inaczej. Ja bronię swoją pracę. Włożyłam ją nie małą, może to być dla Pani mało istotne, ale dla mnie jest istotne i osoby, które wymieniłam wiedzą o tym, i tylko, dlatego apelowałam w tym piśmie do nich, że jeżeli mogą, jeżeli im pozwala sposobność, żeby się włączyli do tej dyskusji, ale merytorycznie.

 

Radny Zdzisław Burnat, szanowni Państwo, Pani Danuto, może Pani to odebrać, że ruszyła Pani moje sumienie, ale chce Panią zapewnić, że miałem zamiar wnioskować do Pana Burmistrza o to, aby spowodować kontrole audytora i tu, kiedy koleżanka Ewa formułowała ten wniosek potwierdziłem, że taka potrzeba istnieje, z uwagi na to, że oświadczenia, które są publikowane a forma rozdania ich radnym jest dla mnie publikacją. Oświadczenia szczególnie osób, które powinny się w swojej pracy wyrażać się bardzo precyzyjnie, a takimi osobami są osoby księgowych, nie mogą żonglować słowami. Uważam też, że to oświadczenie było bardzo niefortunne ze strony Pani Beaty Bizub, jest bardzo ogólnikowe i może tutaj nie tylko urażać Pani okres działalności, ale również osób, które ciężko pracowały na to, żeby ta sytuację w ZOK- u zmienić a szczególnie wyprowadzić stan finansów i dokumentów finansowcy, które w tej instytucji Pani zastała. Są protokoły z 2004 roku przejęcia jednostki. Myślę, że one są do wglądu i będą do wglądu dla Pana audytora jak również są dokumenty, które otrzymała z firmy KONTEX pani Beata Bizub. I sądzę, że na tej podstawie pan audytor nie będzie miał problemów, aby stwierdzić, czy sformułowany niedopatrzenia nieścisłości, niedopełnienia obowiązków, błędne księgowanie, czy rażące błędy w księgowaniu miały miejsce w tym okresie, czy de facto dot. one zupełnie innego okresu, a więc innych osób, które za ta jednostkę odpowiadały i to nie tylko w formie bezpośredniego kierowania tą jednostką, ale również w formie nadzoru, nad tą jednostką, bo uważam, że i taka odpowiedzialność pod względem moralnym istnieje. Myślę, że pora tutaj zakończyć te spory w formie bardzo ogólnikowych stwierdzeń i pomówień nawet, a pora, aby osoba, która zajmuje się tym zawodowo jednoznacznie stwierdziła, jak faktycznie ta sytuacja wygląda. I myślę, że taki wniosek rada powinna dzisiaj przegłosować z wyznaczeniem nawet terminu dokonania tego audytu, żeby to się nie odciągało w nieskończoność w czasie, bo my na to czasu nie mamy, dlatego, że opinie, które krążą, nie są tylko złymi opiniami dla jednostki ZOK, to jest zła opinia i dla Pana Burmistrza i dla naszej rady i dla Ząbkowic. W związku z tym takich spraw nie możemy odkładać na później, uważam, że trzeba się tym jak najszybciej zająć, wyjaśnić, precyzyjnie określić, myślę, że protokół takiej osoby, jaką jest audytor, będzie tutaj dla nas również, pewnym takim wyznacznikiem i autorytetem również w stwierdzeniu rzeczy i faktów, które miały miejsce w tej jednostce.

 

Radna Irena Szewczyk, ja już nie wiem po raz, który mam oficjalnie stwierdzić, że w latach, w których pani pracowała była dobrym dyrektorem. Przecież, nie tak dawno na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej w ubiegłym roku komisja podjęła decyzję o to, żeby dokonać kompleksowej kontroli finansowej ZOK- u i dzięki temu wyszły pewne sprawy takie, że należałoby zmienić organ, który zajmuje się finansami w ZOK-u . Myślę, że Pani temu nie zaprzeczy. Więc proszę nie mówić, że nic w danym kierunku nic merytorycznego się nie robi. Uważam, że jest to nieprawdą. Pani księgowa Bizub od 1 września pełni funkcję księgowej ZOK- u. W tym oświadczeniu są pewne niefortunne sformułowania, ale nie wiem czy państwo radni zwrócili uwagę na ostatnie zdanie, które jest w tym oświadczeniu napisane "pożądanym jest przeprowadzenie kontroli, nawet w osobie Pana audytora, w celu stwierdzenia stanu, w jakim zastałam jednostkę, a także wskazania słabych punktów jednostki". Myślę, że to zdanie tez wiele mówi. Na ostatnim posiedzeniu Komisji Rewizyjnej doszliśmy do wniosku, że nie ma potrzeby występowania z dodatkowym wnioskiem dot. przeprowadzenia kontroli, ponieważ Pani Dyrektor stwierdziła, że już do Pana Burmistrza zwróciła się z prośbą o przeprowadzenie takiego audytu i chciałam zapytać Pana Burmistrza, czy Pani Dyrektor z takim wnioskiem wystąpiła. Natomiast Pani Dyrektor myślę, że te słowa, które Pani skierowała pod moim adresem są krzywdzące, ale Pani zawsze uważa, że pani ma tylko rację a inni nie maja racji, to z tego powodu jest mi bardzo przykro.

 

Burmistrz Krzysztof Kotowicz, odpowiedział, że pismo jest nazwane oświadczeniem, którego jest autorem Pani Beaty Bizub, jest mi znane, była już techniczna rozmowa na temat wprowadzenia audytu, bo takie było oczekiwanie samej Pani głównej księgowej. Więc ja myślę, że państwa poparcie dla tej inicjatywy, procedury jest jak najbardziej pomocne dla mnie do tego, aby tą procedurę wdrożyć. W tej chwili pan audytor dokonuje czynności, które mu zleciłem w jednej ze szkół, które zakończy mniej więcej w połowie kwietnia. I w zależności od zakresu tego audytu, jakim miałby być objęty ZOK, taka procedura może trwać od 3 do 6 miesięcy. Zwracam uwagę, że proces audytu wewnętrznego polega na tym, że odbywa się w instytucji, potem jest spisany raport po audycie, który też jakiś czas zajmuje, by go sporządzić, i stąd myślę, że ten audyt może się rozpocząć nie wcześniej jak początkiem maja tego roku.

 

Radna Ewa Figzał, chciała dokonać korekty stwierdzeń, które padły, jak pamiętam na Komisji Rewizyjnej na moje 3 pytania, dopiero za trzecim pytaniem Pani Dyrektor udzieliła odpowiedzi, że wystąpi o taką kontrolę w kwietniu stąd tutaj mój wniosek i wtedy na komisji i dzisiaj na Sesji Rady Miejskiej. Wstępnie tutaj myśleliśmy, że ten audyt jesteśmy w stanie czy Pan Burmistrz jest w stanie przeprowadzić do 30 kwietnia, czy termin do 30 maja jest terminem niekonkretnym, nie do realizacji? Tutaj prosiłabym informacje od Pana audytora.

 

Audytor wewnętrzny Urzędu Miejskiego Pan Piotr Porębski, czy my mówimy tutaj o kontroli czy o audycie, bo to są różne sprawy. Wnioskuje, że to ma być kontrola. Przy czym kontrola ksiąg rachunkowych pod względem sprawdzenia czy są one prowadzone rzetelnie. Musimy się zastanowić, jaki okres, czy zaczynam od 2004 roku, czy 2009, bo pismo Pani Bizub dot. właściwie 2009 roku. I musimy się zastanowić, co chcemy osiągnąć, bo właściwie mamy dwa dokumenty. Dokumenty prezesa KONTEX, i dokument Pani Bizub. Zadaniem kontroli moim zdaniem powinno być tak, sprawdzenie, która ze stron ma rację, czy cos innego.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, przeczytał jeszcze raz wniosek Pani Ewy Figzał.

 

Radna Ewa Figzał, powiedziała, że charakter sformułowania tego wniosku wynika z oświadczenia złożonego przez Panią Bizub. Oświadczenie niesie za sobą skutek prawny i taki a nie inny skutek prawny prosi Pani główna księgowa, w związku z tym nie wychodząc po za ten obowiązek proszę o przegłosowanie lub nie mojego wniosku, tylko jak tu z dyskusji wynikło, należałoby określić termin, żeby on nie był terminem w nieskończoność i co jakiś czas będziemy wracać do tego problemu, tylko określić, które hasła są prawdziwe, a które nie prawdziwe, jakiego okresu dotyczą błędy ewentualne, czy uchybienia, które były popełniane lub nie. Natomiast, jeżeli będziemy to odwlekać w czasie to po raz kolejny znowu rozmawiając o innych sprawach dojdziemy do punktu wyjścia i znowu będziemy sobie udowadniać, kto miał rację.

 

Radny Marek Ciapka, uważa, że ten wniosek powinien być nie tak ogólny, ale kontrolą powinny być objęte prowadzenie działalności księgowo rachunkowej od momentu przejęcia tej działalności przez tą firmę KONTEX, czyli od 2004 do 2009 roku, bo była to wypadkowa całej tej sytuacji. Wiemy, że były uwagi, które w protokole pokontrolnym zawarła firma kontrolna z Leszna i trzeba to po prostu wyjaśnić.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, poinformował, że należy tak ten wniosek sprecyzować, aby wszyscy zainteresowanie tym tematem znali tutaj odpowiedź w kontekście tych pism. Pisma Pani byłej dyrektor jak i również w kontekście pani księgowej, która złożyła oświadczenie, aby był jakiś obraz. W związku z tym zadał pytanie panu audytorowi: aby uzyskać taka odpowiedź: kto tutaj ta ma rację, czy pani księgowa, która przejęła te obowiązki, czy pani dyrektor, która określiła całą tą sytuację. W jakim zakresie powinna być ta kontrola.

 

Radny Franciszek Gawęda, czytając jeszcze raz to oświadczenie, które złożyła Pani Danuta Tkaczonek, mamy taki zapis "nawet audyt za 2007 rok przeprowadzony w lutym 2008, a więc niebawem jak zakończyłam, kontrolujący nie stwierdzili" czy Pan ten audyt przeprowadzał? i czy ewentualnie czego on dotyczył, wówczas mielibyśmy jak gdyby ograniczony już ten okres, o którym była mowa.

 

Audytor wewn Piotr Porębski, tak ja przeprowadzałem ten audyt, z tym, że on dotyczył pewnego zagadnienia, nie dotyczył księgowań, nie sprawdzane były jak było to księgowane itd. Także, nie mogę powiedzieć na dzień dzisiejszy jak wyglądały księgowania, bo sprawdzałem tylko sprawozdanie, nie brałem pod uwagę możliwości złego księgowania skoro biegły rewident prowadził księgowość, chociaż jednym z moich zaleceń było to, że jednostka kultury, jako składnik samorządu jednostki terytorialnej powinien mieć zatrudnionego głównego księgowego u siebie, czyli nie powinien zlecać księgowości na zewnątrz.

Wracając do terminu, to jest kwestia tego, co mamy sprawdzić, bo z tego, co wynika, z tego co ja sądzę, to państwo chcecie sprawdzić, czy zestawienie obrotów i sald, czyli jak gdyby bilans w trakcie roku sporządzany i do 31 sierpnia, czyli do momentu, kiedy KONTEX prowadził tę księgowość, był prawidłowo prowadzony, ale tylko w 2009 roku, bo chodzi mi o te salda, które są na 31 sierpnia I jeżeli będziemy mówić o tym, że sprawdzimy realność sald na 31 sierpnia to do końca czerwca możemy to zrobić, oczywiście jeżeli się da, to musiałbym zobaczyć jak te dokumenty są udostępnione, jak są zaewidencjonowane.

 

Radna Irena Szewczyk, powiedziała, że jak na Komisji Rewizyjnej analizowaliśmy to oświadczenie pani księgowej Bizub, to największy problem dla niej stanowią nieprawidłowości związane z dokumentami Zusowskimi, i to są nieprawidłowości, na które ona zwraca uwagę od '99 roku do właściwie do dnia dzisiejszego.

 

Radna Ewa Figzał, wniosek mój jest podyktowany jest tym, aby określić, która strona ma rację. Stwierdzeń sprzecznych jest kilka.

 

Burmistrz Krzysztof Kotowicz, ponieważ ja nie znam treści pisma, które przedstawiła dzisiaj Pani Danuta Tkaczonek, i w związku z tym nie mogę się odnosić precyzyjnie do sformułowanych tam tez. Prosiłbym, aby Rada Miejska pozwoliła mi przeprowadzić spotkanie z udziałem pani głównej księgowej, pani dyrektor, pana audytora, zaraz po świętach wielkanocnych. Poinformuje państwa pisemnie o przebiegu tego spotkania w sensie tak, aby ustalić zakres zastrzeżeń, które pani Beata Bizub chce, aby poddać weryfikacji i od tego uzależnijmy dalsze postępowanie.

 

Radny Zdzisław Burnat, wydaje mi się, że nie jest taka intencja rady, nas w tej chwili nie interesuje to, czego sobie życzy Pani Bizub. Pani Bizub napisała pewne oświadczenie, w którym stwierdziła pewne rzeczy. My porównujemy pismo firmy, która do tej pory prowadziła te finanse, i tam odczytujemy zupełnie inne zapisy i my jako rada, przynajmniej tak został sformułowany ten wniosek, chcemy stwierdzić, która ze stron ma rację. Po to, żeby faktycznie stwierdzić, czy był bałagan, było źle księgowane, jeśli tak, to ktoś jest za to winien. A nie to, co chce korygować Pani Bizub, bo jeżeli używa się sformułowań w swoim oświadczeniu i pisze się, że ktoś nie prowadził nierzetelnie, niezgodnie ze sztuką księgową dokumenty księgowe, to trzeba mieć na to dowód. Jeżeli tak faktycznie jest to chcemy, żeby ktoś niezwiązany z tą instytucją, stwierdził, że tak faktycznie było, żeby ten spór wreszcie się rozstrzygnął i żebyśmy mieli jasność temacie. Myślę, że taki jest zamiar tego wniosku.

Burmistrz Krzysztof Kotowicz, z całym respektem panie przewodniczący Burnat, ale proszę wybaczyć nie zgodzę się z pańską wypowiedzią, co do meritum, bo ja nie znam treści pisma Firmy KONTEX, a tym bardziej nie znam treści pisma, wypowiedzi Pani Tkaczonek, chociaż była odczytana. Nie chce i wcale nie powiedziałem, że chce przesądzać, kto tu ma rację poprzez treść wypowiedzi Pani Beaty Bizub, natomiast. Proszę o dwa tygodnie zwłoki, żeby ustalić sposób postępowania.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, przedstawił jeszcze raz wniosek: o przeprowadzenie kontroli ZOK za rok 2009 w osobie pana audytora Urzędu Miejskiego w celu stwierdzenia stanu, w jakim główna księgowa ZOK Pani Beata Bizub zastała jednostkę, a także wskazania słabych punktów jednostki. I poddał go pod głosowanie.

 

Głosowanie: 13 głosów za, 1 głos przeciw, 3 głosy wstrzymujące.

 

Wniosek został przyjęty.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, złożył życzenia z okazji Świąt Wielkiej Nocy.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, w związku z wyczerpaniem porządku obrad zamknął obrady.

 

 

 

 

Protokołowała

Sylwia Mielnik

Monika Gwóźdź

 

                                                                                                                              Przewodniczący Rady Miejskiej

                                                                                              (-) Andrzej Dominik