Protokół  nr LIV/2006

z Sesji Rady Miejskiej

w Ząbkowicach Śląskich

z dnia 8 września   2006 roku

 

 

Godzina   rozpoczęcia   10.00

 

 

Nieobecni radni to :

Jacek Szeremet            nieobecny usprawiedliwiony

 

W sesji udział wzięło:

20 radnych Rady Miejskiej 

 

Józef Marcinów                       Burmistrz Ząbkowic Śląskich

Wojciech Jankowski              Sekretarz   Gminy

Bożena  Kurczyna                   Skarbnik   Gminy

 

Ponadto udział wzięli goście zaproszeni   wg listy obecności , stanowiącej załączniki do protokołu .

                                   Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym oraz na podstawie statutu Ząbkowic Śląskich  -   o t w i e r a m  54 Sesję Rady Miejskiej .

Stwierdzam że w sesji uczestniczy 20 radnych, co stanowi odpowiednie quorum przy którym Rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

 

Porządek  posiedzenia :

  1. Przyjęcie porządku obrad .
  2. Przyjęcie protokołów z poprzednich sesji
  3. Informacja Przewodniczącego rady z pracy od ostatniej sesji
  4. Informacja burmistrza z pracy od ostatniej sesji
  5. Informacja dotycząca  przygotowania  placówek oświatowych   do nowego roku szkolnego 2006/2007 w Gminie Ząbkowice Sl.
  6. Informacja z wykonania budżetu miasta i gminy Zabkowice Slaskie za I półrocze 2006 roku
  7. podjęcie uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie miasta i gminy na 2006 rok
  8. podjęcie uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w uchwale nr XII/85/2005 z dnia 30 grudnia 2005 roku w sprawie Wieloletniego Planu Inwestycyjnego na lata 2006-2008
  9. Podjęcie uchwały w sprawie nadania Statutu Urzędowi Miejskiemu w Ząbkowicach Śląskich
  10. podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały nr IV/13/2006 Rady Miejskiej Ząbkowice Slaskie z dnia 28 kwietnia 2006 roku w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Ząbkowice Śląskie .
  11. Podjęcie uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części południowej wsi koziniec w Gminie Zabkowice Slaskie
  12. Podjęcie uchwały w sprawie wniesienia do Sądu Administracyjnego skargi na zarządzenie zastępcze Wojewody Dolnośląskiego stwierdzające wygaśnięcie  mandatu pana Józef Marcinków Burmistrza Ząbkowic śląskich
  13. Rozpatrzenie skargi Pana Macieja Ruchel zamieszkałego w Ząbkowicach Śląskich ul. M. Konopnickiej 15/8
  14. Rozpatrzenie skargi pana Czesława Kołodzieja zamieszkałego w Ząbkowicach Śląskich na działalności Kierownika Ośrodka pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich.
  15. Interpelacje i zapytania radnych
  16. Sprawy różne
  17. Zakończenie obrad.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik ,poinformował że z porządku obrad wycofuje pkt. 14 rozpatrzenie skargi wniesionej przez pana Czesława Kołodzieja na działalności kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w związku z pismem otrzymanym od zainteresowanego w którym prosi o przeniesienie rozpatrzenia skargi na kolejne posiedzenie w związku z wyjazdem .

 

Ad. Pkt. 1

Porządek posiedzenia został przyjęty.

 

Przed przystąpieniem do realizacji porządku obrad, Burmistrz Józef Marcinów wręczył nagrody z tytułu ogłoszonego konkursu na najładniejszą posesję , najładniejszy ogród i  najładniejszy balkon .

W wyniku postępowania konkursowego w kategorii najładniejsza posesja komisja wyróżniła następujące osoby ;

Włodzimierz  Bojków Zabkowice Slaskie

Maria Jędyczko                       Zwrócona

Teresa Ferenc                         Bobolice         

Maria Wrona                           Bobolice

Bożena  mazur                         Bobolice

Grażyna Triel                           Bobolice

Krystyna i Henryk Górak         Siodłowice

Ryszard Skowroński                Siodłowice

Marta i Mariusz Potoczny        Strakowa

Krystyna i Antoni Huszcza       Pawłowice

W kategorii najładniejszy ogródek :

Stanisława i Krzysztof Setla     Zwrócona

Grażyna  Gieniec                     Bobolice

Eleonora Cichosz                     Bobolice

Symeona i Waldemar Sadowscy          Ząbkowice

Do konkursu nie zgłoszono balkonów .

 

Uczestnikom konkursu złożono gratulacje , wręczono dyplomy i upominki

 

Ad. Pkt. 2

Rada przyjęła protokoły z poprzednich sesji

 

 

 

Ad. pkt. 3 

Informacja Przewodniczącego Rady z pracy od ostatniej sesji

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, od ostatniej sesji w okresie międzysesyjnym uczestniczyłem w posiedzeniu Powiatowej Rady ds. Zatrudnienia brałem udział w komisji konkursowej ds. wyłonienia dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ząbkowicach Śl. uczestniczyłem w sesji Sołtysów. Uczestniczyłem w naradach organizowanych przez tut. Urząd i przyjmowałem interesantów.

 

Ad. Pkt. 4

Informacja burmistrza z pracy od ostatniej sesji

 

Burmistrz Józef Marcinków , panie przewodniczący , panie i panowie radni , szanowni państwo - w swoim sprawozdaniu zwrócę uwagę jak zwykle na tematy ważne , pominę te które  dotyczyły spraw bieżących ,mniej ważnych załatwianych bezpośrednio przez pracowników Urzędu .

Pierwszym tematem którym chciałabym się z państwem podzielić który budzi czasem emocje i niedomówienia w jakiś sposób przekazuje się informacje nieprawdziwe jest to informacja dotycząca  realizacji  termomodernizacji  Szkoły Podstawowej nr 3. Odbyłem z wykonawcą i z dyrekcją szkoły spotkanie na którym omówiliśmy sprawy realizacji tego przedsięwzięcia , niezmiernie ważnego a przede wszystkim to spotkanie które odbyło  się przed rozpoczęciem roku szkolnego miało na celu zajęcie  stanowiska przez wykonawcę, właściwie oczekiwaliśmy informacji odnośnie rozpoczęcia roku szkolnego, czy nie będzie zagrożeń związanych z wykonywaniem tej inwestycji. Wykonawca potwierdził, że inwestycja realizowana jest zgodnie z harmonogramem, a nawet z wyprzedzeniem, jak również dokonał wszelkich spraw dotyczących remontów i napraw wewnątrz sal lekcyjnych. tak więc rok szkolny rozpoczął się bez żadnego zagrożenia dla dzieci ,jak również wykonawca uporządkował teren. W chwili obecnej inwestycja realizowana jest zgodnie z harmonogramem , państwo dzisiaj podejmiecie decyzję czy dodatkowe środki które miały być wydatkowane w przyszłym roku będą przeznaczone na zapłatę w tym roku , jeżeli tak się stanie inwestycja w miesiącu październiku zostanie definitywnie zakończona. W chwili obecnej wykonano ocieplenie cały stropodach zrobiono ,wymieniono wszystkie okna , dokonano ocieplenia w części  od boiska , jak również  przystąpiono do ocieplania sali gimnastycznej , tam roboty zostały wstrzymane , wynika to z tego ze istnieje pilna potrzeba dokonania tzw. ankrowania , jak również  wymagane są dodatkowo jeszcze prace związane z odwodnieniem z rozwiązaniem gospodarki ściekowej , związanej z gospodarką burzową  w tym zakresie , niemniej jednak  ja jak również pracownicy Urzędu  oceniamy przebieg inwestycji pozytywnie bez żadnych zagrożeń .Nie ma  żadnych poślizgów w wykonaniu będzie wcześniej wykonane  tylko zależne jest to od środków które posiadamy .

            Kolejne spotkanie bardzo ważne w ramach  realizacji inwestycji o której ja nie chciałbym  mówić bo mnie już jest wstyd na ten temat mówić i tłumaczyć   dotyczy to ulicy Batalionów Chłopskich . Na dzień dzisiejszy Bat. Chłopskich została wykonana w części  budowlanej mur oporowy został wykonany , częściowy chodnik jest wykonany , wymaga tylko uporządkowania jezdnia ale podstawową rzeczą do wykonania jest ustawienie  barierek ochronnych , w momencie kiedy barierki  będą one ustawione w tym momencie uruchomiony zostanie ruch na ulicy Batalionów Chłopskich a jest to kwestia może dwóch tygodni bo zaś wykonawca ma pecha że  wybrał wykonawcę który jemu wykonuje barierki i ma takie same problemy jak my mamy z wykonawcą w chwili obecnej . Niemniej jednak jest nadzieja, że w miesiącu wrześniu zostanie droga otwarta dla ruchu kołowego.

           

            Prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego Marek Drożdż poinformował  mnie że jest już dokumentacja na realizację budowy kolejnego budynku , powinna się rozpocząć inwestycja. W tej chwili ogłoszony jest przetarg  , niebawem rozstrzygnięty na  wybór wykonawcy na budowę kolejnego budynku. Rozpoczęcie realizacji planowane jest  w miesiącu listopadzie zakończenie w cyklu jednorocznym w miesiącu listopadzie  przyszłego roku . Zmieniliśmy nieco zasady budowy, właściwie terminy budowy, rozpoczynamy to jesienią przed zimą żeby w przyszłym roku wykończyć, żeby nie było szybkiego wykonania na szybko, potem są tam problemy techniczne. Niemniej jednak w tym roku powinna rozpocząć się budowa kolejnego budynku.

            Brałem udział w inauguracji Polsko - Czeskich dni Kultury Chrześcijańskiej odbyło się ono po stronie czeskiej w miejscowości Naratów  w scenerii dosyć ciekawej ,bo w kościele który został zburzony 10 maja 1945 roku czyli w dzień po zakończeniu  wojny.

            Spotkałem się panią Dyrektor SP w Sulisławic omawialiśmy sprawy przekazania obiektu szkoły w zarząd dla szkoły w Zwróconej. Wszystkie sprawy proceduralne przekazania zostały zakończone, w chwili obecnej rozpocznie się tam działalności świetlicy wiejskiej.

            23 sierpnia odbyła się konferencja prasowa z udziałem dyrektora generalnego Wratislawia Cantans gdzie omawiany był koncert który odbędzie się w dniu 1 października      o godzinie 19 ,w kościele pw. Św. Anny zapraszam państwa do udziału w koncercie. Po raz 7 koncert w Ząbkowicach będzie grany.

            Odbyliśmy spotkanie z dyrektorami naszych szkół gdzie omawialiśmy sprawę przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego. Na tym spotkaniu dokonaliśmy pożegnania odchodzących dyrektorów Pani Dyr. Marii Steblik , Bożeny Król - Jalowieckiej oraz Alicji Pasternak - Studnickiej .Jak również powitaliśmy nowych dyrektorów?. Panią Bogusławę Rabę i Małgorzatę  Stachnik.

            W ubiegłym tygodniu z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych otrzymałem promesę dającą możliwość wykorzystania kwoty 150 tys. zł. na likwidację szkód po powodziowych . W chwili obecnej zespół który dokonuje oceny tych naszych szkół przedstawia propozycje dla Pana wojewody , w przyszłym tygodniu ma być komisja , jeżeli zatwierdzą propozycje która będziemy zgłaszali a chcemy zgłosić do naprawy most w Olbrachcicach który wymaga pilnej naprawy , jest on jedną z przeszkód w czasie wysokiego poziomu wód .

            Odbyła się sesja sołtysów na której została złożona informacja jak również  działania urzędu w zakresie szkód po klęsce żywiołowej dotyczącej opadów , bo właściwie klęski suszowej na terenie Gminy nie miesiliśmy . Zgłoszonych zostało 11 gospodarstw - komisja nie potwierdziła tej klęski. Niemniej jednak została potwierdzona klęska żywiołowa dotycząca skutków nadmiernych opadów. Szkody wyrządzone zostały wg komisji i szacunków na 5825 ha ogólna kwota szkód ponad 7 mln zł. Z Ośrodka Pomocy Społecznej w ramach środków pomocowych dla gospodarstwa zalanych 27 rodzin otrzymało pomoc społeczną, ze środków z Urzędu Wojewódzkiego z budżetu państwa, na które przeznaczono kwotę 88 tys. zł. Na sesji sołtysów poinformowani zostali sołtysi o możliwości zbywania swoich płodów rolnych ,jakości już wątpliwej to i ceny są bardzo niskie. Można zbywać zboże porośnięte, ale z tego zysku nie ma.

            Odbyłem również spotkanie z panem Starostą w sprawie remontu drogi - nazywa się to Droga Babiarka  jest to droga przebiegająca od  E8 w kierunku na Grochów do starego naszego wysypiska śmieci. Przede wszystkim spotkanie miało na celu przybliżenie nam problemu z jakim boryka się Starostwo - problemu finansowego, ponieważ koszt budowy będzie wynosił ok. 20 mln zł. - środków na to nie ma Pan Starosta  prosił Gminę Ząbkowice , Gmine Bardo i Przedsiębiorstwo Magnezyty o wsparcie finansowe o partycypacje w tych kosztach - no niestety wiemy jaka sytuacja  jest w Gminie  Ząbkowice  wolnych środków nie mamy. W związku z tym moja odpowiedź była negatywna że nie jesteśmy w stanie partycypować w kosztach remontu drogi , tym bardziej że mamy problemy z  remontem drogi śródpolnej, prowadzącej od Olbrachcic do Brodziszowa gdzie są potrzebne środki w wysokości ponad  200 tys. zł.

Na tym spotkaniu omówiliśmy również sprawę która trwa już od lat dotyczy to zwrotu należności przez Starostwo kwoty 112 tys. zł. z tytułu przekazania Starostwu sali gimnastycznej , którą myśmy przez rozpoczęciem budowy i przed oddaniem do użytkowania naszej hali widowiskowo-sportowej wyremontowali z własnych środków , ponieśliśmy z tego tytułu koszty ok. 200 tys. zł. niemniej jednak w umowie był zapis mówiący o tym ze rozliczenie inwestycji nastąpi po okresie eksploatacji, po przekazaniu do Starostwa w związku z tym myśmy dokładnie rozliczyli , uzgodniliśmy kwotę 112 tys. zł. , była propozycja żeby tą kwotę 112 tys. zł.,  w tej kwocie Starostwo chciało nam przekazać drogę powiatową prowadzącą do Gimnazjum nr 1 do hali sportowej jak również częściowo zwrócić koszty . No niestety na drogę nie zgodziliśmy się, natomiast uzgodniliśmy ze ta należność w

wysokości 112 tys. zł płatna będzie w trzech ratach rocznych.

Wspominałam państwu do rozpoczęcia do roku szkolnego, temat ten będzie omawiany o sytuacji oświatowej.

Udało się proszę państwa wynegocjować trudny bardzo temat dotyczący komunikacji miejskiej , ten temat była załatwiony następnie zszedł jako temat do załatwienia - Zarząd PKS miał wątpliwości czy w ogóle otwierać jakąkolwiek trasę , ponieważ oni patrzą na możliwości  finansowe na dochody , niemniej jednak udało  się przekonać  do uruchomienia komunikacji miejskiej w ograniczonym  oczywiście  zakresie . Tak więc codziennie rano wyjeżdża autobus dowożąc dzieci do szkół ponadgimnazjalnych i podstawowych, ten kurs odbywa się oczywiście w godzinach rannych, kwestia powrotu no niestety musza sobie uczniowie sami organizować i dwa razy w tygodniu w dni targowe wtorek i w piątek kursują autobusy na tzw. dwóch kursach.

W ubiegłą niedziele niektórzy z państwa  z radnych brali udział w uroczystościach dożynkowych która odbyła się w Bobolicach  wymiar tych dożynek został zmniejszony ze względu na sytuacje jaka wydarzyła się w tym roku w rolnictwie . Ja uważam że ta uroczystość była i wyjątkowa jak również dobrze zorganizowana dlatego chce serdecznie podziękować tym którzy brali udział w organizacji tej uroczystości ,  Sołtysowi , Radzie sołeckiej , z Bobolice  mieszkańcom Bobolice oraz Ząbkowickiemu Ośrodkowi Kultury i księdzu Ziobrowskiemu który aktywnie się włączył w ta uroczystość .

W ostatnim z numerów naszych gazet ukazał się że ponoć ja nie jestem zainteresowany wyegzekwowaniem należności podatkowej z tytułu należności podatkowej z tytułu należnego podatku od nieruchomości -chcę państwu powiedzieć że jest to nieprawda  kolejne kłamstwo . Rozmowy z panem starosta na temat obciążenia podatkiem starostwa nie było prowadzonej, myśmy czynili postępowanie zgodnie  z ordynacją podatkową w stosunku do Ojców Bonifratrów  ponieważ oni stali się właścicielem  nieruchomości aktem notarialnym wymagane było złożenie deklaracji podatkowej korespondencja trwała  dosyć  długo, bo właściwie rozpoczęliśmy ją od grudnia ubiegłego roku , Starostwo nie poinformowało nas że chce dokonać wpłaty należnego podatku ponieważ nie  przekazało tego obiektu dla Bonifratrów , te rozmowy które były prowadzone dotyczyły prawdopodobnie tylko  Starostwa i konwentu Ojców Bonifratrów , dlatego myśmy nie mieli takiej informacji , niemniej jednak na potwierdzenie tych słów która wypowiadam poinformuję państwa  ze     24 II 2006 roku Zarząd  Powiatu w piśmie które skierowane zostało do mnie wnioskuje o zwolnienie z podatku od nieruchomości Zakon Bonifratrów uzasadniając tym że nieruchomości została sprzedana w trybie bezprzetargowym na cele charytatywne . Tak więc to był jeden z dokumentów który wpłynął do nas o umorzenie podatku o które wnioskowało Starostwo. Niemniej jednak w ostatnim czasie  doszło do porozumienia między Starostwem i Ojcami Bonifratrów  - Starostwo złożyło deklaracje podatkową do Gminy i należności z tego tytułu są również wpłacane .

Ostatni temat niezmiernie ważny, chce państwa poinformować że w dniu wczorajszym do urzędu wpłynęło pismo od wykonawcy wywozu odpadów pogalwanicznych , praktycznie inwestycja została już zakończona , odpady zostały wywiezione w tempie bardzo szybkim bo półtora miesięcznym , wprawdzie czekaliśmy na to aż 15 lat , ale te możliwości prawne które zaistniały w ostatnim roku dały możliwość wywiezienia tych odpadów. Przedsiębiorstwo które realizuje to zadanie w dniu wczorajszym złożyło pismo- wniosek o dokonanie odbioru tego zadania . Zrobili więcej niż powinni zrobić, dlatego ze ten teren został uporządkowany, ci państwo którzy ewentualnie byli tam interesowali się, chociaż teraz tym się nikt nie interesuje bo nie ma czym, zostało dokonane, mogą zobaczyć jak teren został uporządkowany. Ja będąc wczoraj w środku w tych piecach, stwierdziłem że można zrobić nawet tam w tej chwili jakiś plener ewentualnie galerie. Tak jest to uporządkowane i wysprzątane.

Pozostaje problem rekultywacji, ale to jest inny temat bezpośrednio po zakończeniu inwestycji, po wykonaniu odbioru technicznego, będę chciał również żeby wypowiedziała się również Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska w tym zakresie żeby potwierdzili fakt wykonania prawidłowego całej inwestycji, żeby w przyszłości ktoś nam nie zarzucił ze wykonaliśmy cos źle. Niemniej jednak w trakcie realizacji inwestycji miało miejsce zdarzenie, którego wydaje mi się nie powinno być nie powinno był telefon do organów z Ochrony Środowiska informujące o tym, aby inwestycje wstrzymać, ponieważ wykonujący nie mają pozwolenia, nie mają atestów na wywożenie tego. Po prostu komuś przeszkadzało to ze tą inwestycje realizowaliśmy. Niemniej jednak ja się cieszę ze po tylu latach tego nie ma.

Tyle spraw bieżących, z którymi chciałem się podzielić. Dziękuję bardzo.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik , dziękuję , kto chciałby odnośnie sprawozdania pana Burmistrza ?

 

Radny Leszek Zub, panie burmistrzu, jaki jest koszt kar umownych za taki opieszały remont ulicy Batalionów Chłopskich ? .

 

Burmistrz Józef Marcinków , zgodnie z zapisem w umowie po zakończeniu inwestycji naliczone zostaną kary umowne jak są tam zapisane .

 

Radny Kazimierz Figzał, panie przewodniczący, panie burmistrzu szanowni państwo ja mam pytanie odnośnie następnego tematu który omawiał pan burmistrz, mianowicie ile ostatecznie to zostało wywiezione,czyli ile ostatecznie ton było na ulicy Głowackiego i jakie kroki podjęła Gmina aby wyegzekwować teraz nakłady poniesione na wywóz.

 

Izabela Woronowicz , na dzień 6 września 2006- było 1390 ton

 

Burmistrz  Józef Marcinków , ja uzupełnię odnośnie co dalej z właścicielem tych odpadów , będziemy musieli oddać sprawę  do sądu o zwrot należności ale oddanie sprawy do sądu przy tych kosztach ponad  680 tys. wiąże się również z koniecznością wniesienia opłaty tj , chyba      5 % od wartości . Jako Gmina musimy mieć zabezpieczone środki żeby wyegzekwować od właściciela tych odpadów  , bo my stosujemy wykonawstwo tzw. wykonawstwo zastępcze . Właściciel został poinformowany,uprzedzony o fakcie.

 

Radny Kazimierz Figzał, proszę państwa ja z tego powodu pytam ponieważ w sumie z informacji jaką posiadała Gmina do tej pory tj. 1200 ton odpadów natomiast jest tutaj pewna różnica 1390 ton, a będąc tam bardzo często w czasie wywozu oczywiście chwała za to firmie że to i tak uporządkowała , nie mniej jednak w trakcie tego był wywożony humus który tam w środku jest , dlatego myśmy naciskali na to aby któryś z pracowników tam był no i oddzielił sprawę wywozu odpadów od uporządkowania tego terenu .Dlatego jest ta różnica i obawiając się o to żebyśmy nie zapłacili za 190 ton ziemi wywiezionej.

 

Burmistrz  Józef Marcinków , panie radny proszę nie mieć tych obaw 1200 ton to była ilość szacunkowa, tego nikt nie mierzył nie ważył to mniej więcej oszacowano na podstawie wiedzy którą posiadał wtedy urząd . Natomiast w czasie wywożenia konkretnych odpadów było ważone, doszło tzw. odpad komunalny. Nie jest wywożony humus.

Dlaczego zwiększyła się ilość odpadów , była katastrofa budowlana gruz został zmieszany z odpadami nie było możliwości oddzielenia , to również zwiększyło tonaż .

 

Radny Antoni Dulęba ,tutaj mamy obawy , chyba ze prawo zmusza nas do złożenia wniosku w sądzie na pana Dziewiczkiewicza dlatego że wiemy ze nie odzyskamy nic a kolejne 35 tys. musimy wpłacić za postępowanie sądowe.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, ogłosił 15 minut przerwy.

 

Ad. Pkt . 5

Informacja dotycząca przygotowania placówek oświatowych do nowego roku szkolnego 2006/2007 w Gminie Ząbkowice Sl.

 

Maria Pater - Kierownik Wydziału Edukacji, Kultur i Sportu, panie przewodniczący, panie burmistrzu, szanowni państwo , od 1 września 2006 roku w przedszkolach , szkołach i gimnazjach  publicznych będzie funkcjonowało 13 placówek oświatowych - 5 przedszkoli  publicznych 6 szkół podstawowych i 2 gimnazja .

Struktura organizacyjna jest taka, ponieważ likwidacji uległa szkoła podstawowa w Sulisławicach uchwałą za zgodą Rady Miejskiej i Kuratorium .

Jeśli chodzi o struktury organizacyjne przedszkoli pozostają one na poziomie jak były w ubiegłym roku i tak  w przedszkolu nr 1 będzie  uczęszczało 101 dzieci , do przedszkola     nr 2, 125 do tego dochodzi  oddział wiejski w Braszowicach 30 i 11 w Zwróconej ,w przedszkolu nr 4 - 123 i 13 w Sieroszowie , w przedszkolu nr 5  131 dzieci i 15 w Brodziszowie , w Szklarach Hucie 30 i w Bobolicach 26 .

            W szkołach podstawowych mamy na dzisiaj w szkole nr 3 - 6 oddziałów integracyjnych i 1 utworzony oddział sportowy na 28 oddziałów, w szkole nr 1 mamy 16 oddziałów 11 w szkole podstawowej nr 2 , i 6 oddziałów w zespole Szkolno - Przedszkolnych w Braszowicach i Zwróconej .

Likwidacja Szkoły Podstawowej w Sulisławicach spowodowała zwiększenie liczby uczniów w Zwróconej - 39 uczniów  tej szkoły przeszło do szkoły w Zwróconej z tym że z tej liczby uczniów 6 jest z samych Sulisławic pozostałych 12 jest  w szkole podstawowej nr 3  tak rodzice zapisali uczniów natomiast pozostali uczniowie to są uczniowie ze Szklar Huta .

            W Gimnazjum nr 1 mamy 24 oddziały w tym są 3 odziały sportowe, w gimnazjum nr 2 mamy 13 oddziałów i 1 oddział uzawodowiony z przygotowaniem zawodowym.

Liczba nauczycieli i etatów pedagogicznych jest dostosowana do ilości godzin w poszczególnych oddziałach i zgodna z ramowym rozkładem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Jeśli chodzi o Gimnazjum nr 1 tam będzie utworzony oddział integracyjny także ten oddział, który przejdzie ze szkoły nr 3 do tego gimnazjum.

            Przewozy które zorganizowaliśmy od 1 września to o jeden autobus więcej niż w roku ubiegłym ,ponieważ z Sulisławic odjeżdżają dwa autobusy łącznie jest ich 17 które jada         w jedną stronę i przewożą one na trasie łącznej o długości ponad 700 km przewożą 776 uczniów. Dowóz dostosowany jest do ilości uczniów z poszczególnych miejscowości.

Z PKS który jest przewoźnikiem w imieniu Gminy ,autobusami dostosowanymi do przewozu jako gimbusami dojeżdżają uczniowie pod opieka osób dorosłych bo tak zabezpiecza  nam umowa z przewoźnikiem i w tym autobusie jeździ młodzież szkolna  na trasach gdzie jest możliwość sprzedaży biletów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych takie bilety są sprzedawane. W ten sposób zmniejszamy wydatki na przewóz uczniów. Konsultujemy z przewoźnikiem godziny odjazdu autobusów, ponieważ są trasy nowe i na tych trasach musimy godziny zweryfikować żeby uczniowie odjeżdżali nie za wcześnie a o takiej porze aby na czas dotarli do placówek oświatowych. Również gimbusami przewożone są dzieci do oddziałów przedszkolnych w Bobolicach , do Zwróconej .

            Jeśli chodzi o sprawy aneksowania projektów organizacyjnych , jesteśmy w tej chwili w fazie zbierania takich aneksów ,które będą później przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny czyli przez Kuratorium weryfikowane ale już wcześniej dyrektorzy uzgadniają te wszystkie zatrudnienia gdzie były wakaty i gdzie jest taka potrzeba uzgodnienia zatrudnienia z kuratorium , gdy uzgodnienia przyjdą do placówek oświatowych wtedy będą złożone w Wydziale aneksy .

Jeśli chodzi o strukturę dodatkową dla placówek oświatowych funkcjonują oddziały zamiejscowe świetlic, pierwszy który powstał to jest odział zamiejscowy Świetlicy szkolnej która podlega szkole nr 1 a mieści się w Tarnowie, drugi w Bobolicach utworzony w ubiegłym roku podlegający Zespołowi Przedszkolno - Szkolnemu w Stolcu i od 1 września funkcjonuje w budynku byłej Szkoły Podstawowej w Sulislawicach oddział zamiejscowy podlegający administracyjnie szkole podstawowej w Zwróconej.

Zatrudnienie pracowników  pedagogicznych zatrudniani są zgodnie z wymogami , rozporządzeń i ustaw które mówią kwalifikacjach  między innymi ; ustawy karta nauczyciela która obliguje i rozporządzenia do niej że  nauczyciel musi mieć kwalifikacje do nauczanego przedmiotu  a w sytuacjach szczególnych , gdzie  jest problem z zatrudnieniem osób  do nauczania języka obcego szczególnie języka angielskiego uzgadniania musza być przeprowadzone z Kuratorium i po wyrażeniu zgody te osoby są zatrudnione w placówkach c.

W ponad 90 % nauczyciele mają przygotowanie i mają kwalifikacje do zatrudnienia i jak mówię jest tylko niewielki odsetek osób gdzie, są takie uzgodnienia. Może są pytania ? to bardzo proszę .

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, dziękuję pani kierownik- proszę o pytania ?

 

Radny Leszek Zub ,mam pytanie czy wszyscy nauczyciele zostali zatrudnieni ze szkoły likwidowanej w Sulisławicach ? ,

Kolejne pytanie mam takie czy pani się pomyliła bo w materiałach mamy ze w przedszkolu nr 2 na Krzywej jest przyjętych 128 dzieci a pani podała 125 ?,

 

Maria Pater  , 128 dzieci 

 

Radny  Leszek Zub , mam kolejne pytanie - czy prawdą jest iż  w Braszowicach  sala gimnastyczna grozi jakimś tam zawaleniem  tudzież co innego , pomimo że był tam robiony remont w ubiegłym roku ?

 

Maria  Pater , może zacznę od tego ostatniego pytania , taką informację  zgłosił pan dyrektor ze będzie musiał zamknąć salę gimnastyczną ponieważ ona jest nie nadająca się do użytkowania , był tam inspektor z wydziału Infrastruktury Technicznej i wraz                          z rzeczoznawcą maja orzec czy rzeczywiście takie zagrożenie istnieje , natomiast roboty remontowe jeszcze są objęte  gwarancja i jeżeli jakakolwiek wystąpiłoby zagrożenie , wykonawca będzie zobowiązany do naprawienia tego co ewentualnie zostało źle zrobione także czekamy jeszcze na informacje  od rzeczoznawcy ?

 

Radny Leszek Zub ,kto był wykonawca tego remontu i kto był inspektorem

 

Maria Pater ,ekspertyzę techniczną wykonywał Stefan Kuśnierz , natomiast powiem szczerze że nie wiem kto jest wykonawcą bo całą dokumentacje ma Wydział Infrastruktury

 

Izabela Woronowicz - kierownik Wydziału Infrastruktury Technicznej, był tam pan Małozięc z panem dyrektorem pojechali i stwierdzili że nie jest to na pewno katastrofa budowlana xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Wykonawca tych robót był Zakład ogólno -Budowlany Pieńkowski .

 

Maria Pater , proszę państwa nauczyciele ze zlikwidowanej szkoły w Sulisławicach znaleźli zatrudnienie w placówkach oświatowych na terenie miasta i na terenie Gminy Ząbkowice, natomiast osoba która nie posiada kwalifikacji takiego zatrudnienia nie ma .

 

Radny Antoni Dulęba , na jaki okres jest umowa z PKS

 

Maria Pater, na 3 lata w roku ubiegłym została ona zawarta.

 

Ad. Pkt.6

Informacja z wykonania budżetu miasta i gminy Zabkowice Slaskie za I półrocze 2006 roku

 

Burmistrz Józef Marcinków , proszę państwa ponieważ realizacja budżetu omawiana była zarówno  na Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu jak i Komisji Rewizyjnej gdzie analizowano wykonanie budżetu, państwo również otrzymaliście materiały bardzo szczegółowe  ja się ograniczę  również ogólnie ewentualnie wnosząc swoje obawy z jego wykonania .

            Przypomnę państwu, że budżet uchwalony został w grudniu ubiegłego roku,wstępnie szacunkowe dochody zostały oszacowane na wysokość 36.810.485 zł. Wydatki w wysokości 40.921.524 zł. . Przychody z tytułu zaciągnięcia pożyczek i kredytów na rynku krajowym zaplanowano w wysokości 5.099 mln ,natomiast rozchody z tytułu spłaty tych kredytów na lata 2002-2005 w kwocie 988 .884 zł.

Wstępnie po uchwaleniu budżetu i na podstawie tych danych szacunkowych  po stronie dochodów jak również , ustalając wydatki budżetowe deficyt budżetowy  ustalono w wysokości 4.111.049 zł..

W czasie realizacji budżetu rozwiązaniu ulegała również rezerwa budżetowa w części i tak z rezerwy ogólnej wykorzystano ze 100 tys. wykorzystano 50.534 zł. , z rezerwy celowej na remonty szkół i przedszkoli 15 tys. zł., z rezerwy celowej na fundusz celowy - fundusz socjalny nauczycieli 103.232 zł. i odprawy emerytalne 55.498 zł.

W okresie realizacji budżetu dokonywano zmiany po stronie dochodów jak i wydatków i po dokonaniu tych zmian budżet, po stronie dochodów kształtował się w wysokości 30.186.317 zł. po stronie wydatków 41,333.393 zł.

Planowane na 2006 rok dochody budżetowe wykonane zostały w okresie sprawozdawczym w 49,6 %, ponad 18 mln zł. , porównując to do analogicznego okresu poprzedniego roku wzrosły o 817 tys. zł. .

W strukturze zrealizowanych dochodów swój udział, bo 52 % mają dochody własne gminy zrealizowane zostały w 46,8 % w stosunku do planowanych, na drugim miejscu są dochody wynikające z subwencji z budżetu państwa 29,9 % i wykonane zostały w 61 %, dotacje celowe stanowiące 14,4 wykonane zostały w 40 % pozostałe wykorzystane zostały również w wysokości nie zagrażających ich realizacji do końca bieżącego roku .

            Jeżeli chodzi o same wydatki, w poszczególnych działach to praktycznie nie ma zagrożenia, w zakresie wydatków planowanych, chyba, że coś się zawali w drugim półroczu, ponieważ w pierwszym półroczu w tych działach dotyczących podatków, które mają największy udział w podatku dochodowym od osób fizycznych, osób prawnych realizowany jest w 43 %, 52 % w podatku dochodowym od osób prawnych. Bardzo dobrze zrealizowany został podatek rolny w pierwszym półroczu, w 40,6 %, no, ale niestety musimy sobie szczerze powiedzieć, że ten podatek w II półroczu będzie niższy niż jest planowany.

Pozostałe dochody w poszczególnych działach i rozdziałach realizowane są na bieżąco w granicach 55 % planowanych dochodów w okresie sprawozdawczym.

           

Jeśli chodzi o wydatki proszę państwa we wspomnianym okresie I półrocza wydatki zrealizowano w 43 % planu, największy udział w strukturze wydatków bo 48 % ma oświata   i wychowanie, wykonane zostały w 52% ,na drugim miejscu jest pomoc społeczna stanowiąca 21 % w strukturze wydatków i zrealizowano je w 41 % , 10% stanowi administracja publiczna zrealizowano w 49 % , pozostałe wydatki już kształtują się w strukturze wydatków w wysokości od 0,2 do 0,4 % .

Ogółem wydatki poniesione w I półroczu z podziałem na wydatki bieżące w układzie  działów  klasyfikacji  macie państwo dokładnie przedstawione w tabeli na stronie 12 .

Nie będę dokładnie omawiał państwu wydatków bieżących które składają się na funkcjonowanie zarówno na realizację zadań przez administracje samorządową, przez gminę bo bardzo szczegółowe jest rozpisane w sprawozdaniu.

Wykonanie w wysokości 43 % po stronie wydatków w okresie ubiegłego półrocza wynika również z tego ze realizacja inwestycji właściwie przerzucona została w większości i opłacanie faktur będzie miało miejsce w II półroczu bieżącego roku.

Jeżeli chodzi o poszczególne inwestycje, jakie zadania inwestycyjne zostały wykonane państwo również macie na stronie 32 , ja tylko się odniosę do niektórych pozycji, które są tutaj realizowane.

Budowa mieszkań na cele społeczne, TBS, o tym państwa informowałem, że powinna być w miesiącu listopadzie rozpoczęta budowa w tym zakresie, budowa cmentarza komunalnego właściwie projekt techniczny jest po uzgodnieniach i jest finalizowany niebawem będziemy mieli projekt techniczny z włączoną częścią gruntów, które zostały zakupione przez gminę. Modernizacja oświetlenia ulicznego wykorzystano kwotę 30 tys. zostało 20 tys. . Dokonano modernizacji oświetlenia w Stolcu , zakup lamp i opraw ulicznych które zostały montowane tak jak wcześniej ustalaliśmy w miejscowości Zwrócona i na ulicy Kamienieckiej.

Uzbrojenie terenów pod zabudowę mieszkaniową przy ulicy Ziębickiej do końca października 2006 roku powinna być już dokumentacja projektowa z pozwoleniem na budowę i można będzie w przyszłym budżecie ujmować kwotę na wykonanie fizyczne tego zadania.

Plan przestrzennego zagospodarowania w tym na wykonanie placu budowy dla małej obwodnicy dotyczy zakupu reprodukcji mapy zasadniczej, będzie to ujęte również w planie przestrzennego zagospodarowania.

 Jeżeli chodzi o remonty zabytków - remont konserwatorski Krzywej Wieży i Regionalnej Izby Pamiątek , jesteśmy po przetarg na remont Izby Pamiątek ,niebawem rozpocznie się proces remontu dachu i stropu ,będzie to częściowe finansowane ze środków unijnych  ZPOR podobnie jak remont Krzywej Wieży. Na Krzywą Wieże został ogłoszony przetarg na modernizację , 28-ego  ma być rozstrzygnięcie  przetargu . Przetarg dotyczy zadania w zakresie naprawy , obróbki blacharskiej , rozwiązanie gospodarki ściekowej -burzowej , rozwiązanie urządzeń elektrycznych które są tam jak również więźby obróbki drewnianej jak również zabezpieczenie części czołowej od ulicy Wojciecha tej całej ściany która ulega  niszczeniu . 

Jeżeli chodzi o Ząbkowicki Ośrodek Kultury ,dokumentacja jest opracowana , pozwolenie na budowę  i można już ogłaszać przetarg na termomodernizację ZOK , oczywiście występując również o premię  termomodernizacyjną tak , jak było to w przypadku szkoły Podstawowej nr 3 .  

Opracowywana jest dokumentacja na remont  Ratusza , ponieważ tam dokonano ekspertyzy , dokonano odkrywek w części na piętrze nad salą ślubów , uporządkowano sprawę więźby dachowej na wykończeniu jest wykonanie dokumentacji technicznej , dokumentacja będzie dotyczyć również rozwiązania   gospodarki wodnej , wód które zalewają pomieszczenia na dole ,ponieważ wysoki jest tam stan wód. Będzie tam konieczność dokonywania wykopów nawet do głębokości 3 m .

W trakcie realizacji rekultywacji  jest  składowisko odpadów komunalnych , ale właściwie cale prace związane z rekultywacją z tą finalną częścią zakończenia tej rekultywacji  będą miały miejsce w roku przyszłym .

Jeżeli chodzi o dokumentacje na kanalizacje wsi Olbrachcice , zadanie realizowane wspólnie  ze Stoszowicami  jest już  niemalże zapewnienie ze taka dokumentacja powinna być na dzień 20 XII bieżącego roku . Na Tarnawę dokumentację mamy, jest tylko przekazany dokument do Starostwa uzgodnienia projektu i w tym momencie już mamy całą dokumentacje. Natomiast nie rozpoczynamy tej dokumentacji z tego względu, że na razie nie ma możliwości składania wniosku o środki unijne, rozpoczęcie inwestycji zablokuje nam składanie wniosku i wtedy będziemy realizować ze swoich źródeł lub innych, ale nie unijnych W związku z tym wstrzymujemy się z ogłoszeniem przetargu na realizację tego zadnia.

Podobnie wygląda sytuacja we wsi Bobolice gdzie  również jest dokumentacja i pozwolenie na budowę ,natomiast tez się nie ogłasza przetargu ze względu na to że nie ma możliwości o staranie się o  środki unijne .

Jeżeli chodzi o remont dróg na terenie gminy , -modernizacja ulicy Ziębickiej , właściwie ograniczamy się do ogłoszenia przetargu na wykonanie dokumentacji, w tym roku  nie będzie realizowana  . Ulica Krzywa dokumentacja już jest czekamy na pozwolenie na budowę i następnie podejmujemy decyzję czy przystępujemy do remontu ulicy Krzywe w bieżącym roku, łącznie z DELFINEM który musi dokonać wymiany infrastruktury podziemnej .

Modernizacja dróg gminnych na terenie wiejskim, wykonana zostanie ze środków naszych droga w Grochowiskach - będzie wykonana miedzy 10 a 20  IX . Mamy opracowana w ramach remontów dróg wiejskich dokumentacje na budowę mostu w Olbrachcicach , tutaj chcemy przeznaczyć te  150 tys. zł. , które otrzymaliśmy w ramach środków pomocowych       i byśmy chcieli to zadanie rozpocząć  realizację w bieżącym roku z możliwością zakończenia w roku przyszłym i wtedy mam nadzieje rozpoczęta zostanie inwestycja w postaci kanalizacji we wsi Olbrachcice .    

Jeżeli chodzi o basen na 11 IX będzie gotowa specyfikacja istotnych warunków zamówienia, będziemy ogłaszali przetarg na wykonanie dokumentacji oczywiście z koncepcją budowy również basenu w Ząbkowicach Śląskich. Trwać będzie to co najmniej 7-8 miesięcy , natomiast wstępny koszt wykonania dokumentacji jest przerażający można powiedzieć- ja mam nadzieję ze on ulegnie zmniejszeniu ,bo mówi się  o kwocie 600 tys. zł. za wykonanie samej dokumentacji .

Podobnie rozesłaliśmy już zapytania o cenę na zakup materiałów związanych z wykonaniem kanalizacji sanitarnej i ściekowej przy ulicy Melioracyjnej jak również ul. Zacisze.

Tyle proszę państwa na temat realizacji budżetu , analizując ten budżet stwierdzam że jego dochody  jak również  wydatki są planowo wykonywane zarówno po stronie  dochodów zagrożenia nie ma ,może niepokój o czym nie wspomniałem  budzi fakt braku dochodów planowanych, bo planowaliśmy dochody w wysokości 1 mln zł. z tytułu sprzedaży nieruchomości , zbywania majątku gminnego , wykonane zostało tylko w 30 % ,czyli ten 1 mln zł. na pewno nie wpłynie i tu będziemy musieli uzupełniać te niedobory z innych źródeł , ale mam nadzieję ze zostaną one uzupełnione . natomiast wydatki które są na pewno w II półroczy uzupełnią  pozostałą tą część procentowa i  wykonane zostaną  w 100 % .

Chce jeszcze powiedzieć że planowany kredyt w wysokości ponad 4 mln zł.  po analizie , po przetargach , po analizie możliwości wykonywania zadań inwestycyjnych zmniejszony został do kwoty 2,800 tys. zł. , czyli przyszły rok daje możliwości dysponowania w dalszym ciągu większą kwotą , większymi możliwościami zaciągania kredytów szczególnie na realizację zadań inwestycyjnych i na pewno będzie to pomocna rzecz dla Gminy , ponieważ ilość środków pomocowych  dla  gminy w przyszłym roku będzie znacznie większa  niż miało to miejsce w roku bieżącym . Oczywiście musimy być do tego przygotowani w sposób znaczący, poprzez posiadanie dokumentów i dokumentacji niezbędnej.

Najważniejsza jest zmiana polegająca na tym że w przyszłym roku będzie można aplikować wnioski , natomiast zatwierdzony  wniosek będzie wymagał uzupełniania dokumentów tych brakujących . 

Tyle na temat realizacji budżetu, chce podziękować panią i panom radnym za zrozumienie jego realizacji, za to że przy udziale państwa ten budżet jest realizowany należycie. Chce podziękować pracowniom Urzędu, szczególnie pani skarbnik ze czuwa nad tym. Dziękuję

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, dziękuje panu burmistrzowi za przekazanie informacji. Otwieram dyskusje.

 

Radny Leszek Zub , jeżeli mogę ,panie burmistrzu , wpływy -z opłaty targowej 97.614 jest to 44 % analogicznie do ubiegłego roku i te wpływy idą bezpośrednio do Klubu Sportowego - czy my z tego korzystamy ?

 

Burmistrz  Józef Marcinków , od wielu lat , jest podpisana umowa z Klubem jest to prowizja w wysokości 99 % za prowadzenie targowiska i parkingu - 1 % jest dochodem Gminy .

 

Radny Leszek Zub, kolejne pytanie, panie burmistrzu czy panu nie zależy na bezpieczeństwie mieszkańców miasta , tylko na bezpieczeństwu mieszkańców wsi - montuje pan latarnie w Stolcu , Zwróconej i jeszcze gdzieś - ja od 1.5 roku proszę oby  zamontować   3 latarnie na garażach przy ulicy Zeromskiego gdzie tylko tyle tam potrzeba , tego pan nie był w stanie zrobić i nie chce zrobić . To samo zwracałem się  prawie z 2 letnim wyprzedzeniem    

Postawienie jednej latarni  na tej drodze prowadzącej od Ząbkowic  do Jaworka ,gdzie  mieszkają  państwo Gomółkowie , również nie był pan w stanie tego zrobić.

Kolejne pytanie mam takie panie burmistrzu - czy Delfin zdarzy wykonać remont tej kanalizacji ściekowej przy ulicy Zacisze, skoro do 10 września ma wpłynąć oferta sprzedaży rur, nim do wszystko przystąpi to nastąpi znów grudzień będziemy się cieszyć, że mamy do przodu budżet i że mamy małe.

 

Burmistrz Józef Marcinków , panie radny ja sądzę ze nie powinniśmy dzielić teren wiejski i miejski , na terenie miasta dokonaliśmy prawie 70% modernizacji oświetlenia ulicznego , są punkty które rzeczywiście niedoświetlone , mówiłem o tym ze są ograniczone możliwości przerobowe firmy , ale obiecali że firma niebawem przystąpi do realizacji zadań . Dla mnie oświetlenie Olbrachcic czy Zwróconej czy Kamienieckiej  jest takie same jak oświetlenie ulicy Kłodzkiej i to jest realizowane .

Jeżeli chodzi o te trzy lampy; rozmawiał pan w wydziale i ma pan z wydziału zapewnienie porozmawiam jeszcze dziś w wydziale, jaka jest możliwość realizacji tego.

Natomiast postawienie lampy przy ulicy Powstańców w kierunku do Jaworka wymaga przede wszystkim wykonania dokumentacji technicznej.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik , czy ktoś jeszcze odnośnie informacji z wykonania budżetu ? - nie widzę

Przechodzimy do kolejnego punktu .

 

Ad. Pkt. 7

 

Bożena Kurczyna Skarbnik Gminy przedstawiła projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie miasta i gminy na 2006 rok

( projekt stanowi załącznik do protokołu)

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, otwieram dyskusję nad powyższym projektem uchwały, bardzo proszę?

 

Radny Lesław Zub, ja mam pytanie panie burmistrzu czy wiedząc o tym, iż kredyt z tego banku został przyznany już w styczniu tego roku, nie można było dokończyć termomodernizacji szkoły do rozpoczęcia roku szkolnego. Ja uważam, że można było, tylko pan cały czas przedstawiła ze mamy to wykonać w cyklu dwuletnim.

Uważam, że to zadanie powinniśmy wykonać do końca sierpnia i dzieci by weszły do czystej i uporządkowanej szkoły.

 

Burmistrz Józef Marcinków, panie Leszku, pan ciągle ma jakieś pretensje, myśmy tłumaczyli, mówiliśmy i analizowaliśmy dosyć szeroko to na posiedzeniu komisji. Przede wszystkim trzeba było zaciągnąć kredyt termomodernizacyjny , wybrać bank który będzie to finansował, a jeszcze jedna przyczyna o której zaraz powiemy. Był cykl dwuletni , bo myśmy tak przyjęli w naszym budżecie , nie było i nie ma żadnego zagrożenia , jest to zadanie realizowane na bieżąco i nie ma żadnego pośpiechu. Jest szansa aby zakończyć to w październiku i skorzystać z tego kredytu aby zakończone było całe zadanie.

 

Maria Pater - kierownik Wydziału EKS, drodzy państwo również chcieliśmy jak najszybciej wykonać zadanie i wymagaliśmy od wykonawcy przyspieszenia realizacji. Jednak temperatury w lipcu i sierpniu osiągały powyżej 25 stopni na ścianie. Technologia jest tak dopasowana że nie może przekroczyć tej temperatury , co jest w specyfikacjach ujęta . Przyklejenie styropianu do ściany i specjalnej siatki zabezpieczającej nie może się odbywać w temperaturze wyższej niż 25 , natomiast na  ścianie było więcej niż 45 c .jest to zapisane w dzienniku budowy  ze jest to wydłużenie terminu . 

 

Radny Jacek Szeremet , panie burmistrzu w uzasadnieniu jest mowa  o zmniejszeniu środków na rekultywację składowiska odpadów komunalnych - czy to chodzi o Braszowice ? ( burmistrz  odpowiedział ze tak )  , i czy też 100 tys. uważa pan że nie  wpłynie  w żaden sposób na prawidłowe zamykanie i czy możemy sobie pozwolić na zmniejszenie tej kwoty  ?

 

Burmistrz Józef Marcinków , nie ma to znaczenia , dlatego że w tym roku dokonujemy tylko zgodnie z zapisem monitorowanie w przyszłym roku będzie zrealizowane to do końca . Nie ma żadnego zagrożenia.

 

Radna Ewa Figzał, ja chciałem prosić o opinie sołtysów wsi Olbrachcice i Tarnów w stosunku do spraw budowy kanalizacji.

 

Burmistrz Józef Marcinków, rozmawiałem z sołtysem z Olbrachcic , akurat pana Antoniego nie ma w tej chwili , prosiłem go o pomoc w przeniesieniu środków dotyczących bezpośrednio z kanalizacji która będzie wykonywana . W międzyczasie wydział znalazł inną możliwość rozwiązania tego problemu i rozwiązano. Dla mnie utrzymywanie środków sztucznie w budżecie i poszukiwanie źródła finansowania  gdzie indziej jest nieracjonalne        i nie powinno to być robione.

Natomiast  podobnie wygląda historia w Tarnowie gdzie nie będzie realizowana inwestycja    z przyczyn tych o których mówiłem i uznaliśmy że te środki  należy  przerzucić na  realizacje tego zadania po to aby  to zadanie skończyć .

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, czy ktoś z pań lub panów chciałby zadań pytanie odnośnie projektu uchwały? - niewidzę

Zamykam dyskusje i poddaję wysokiej radzie pod głosowanie projekt uchwały

 

Głosowanie : 14 głosów za , 2 głosy wstrzymujące się.

 

Uchwała nr VIII/ 36/2006   w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie miasta i gminy na 2006 rok została przyjęta .

 

Ad. Pkt.8

 

Danuta  Wyskwarska , inspektor ds. aktywizacji gospodarczej Gminy    przedstawiła projekt uchwały w sprawie  wprowadzenia zmian w uchwale nr XII/85/2005 z dnia               30 grudnia 2005 roku w sprawie Wieloletniego Planu Inwestycyjnego na lata 2006-2008

( projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu)

 

Radny Kazimierz Figzał, ja mam pytanie do pani, która referowała, mianowicie mówi się o środkach własnych o zwiększeniu udziału gminy w środkach własnych, natomiast chciałbym się spytać czy w ramach programów unijnych między innymi mówię o rewitalizacji starego miasta -  Gmina występowała o środki z tego programu ? , jeżeli tak to, jaki to stanowi procent, do całkowitej ceny inwestycji patrząc na to z punktu widzenia kosztorysu inwestorskiego, czyli są to 3 zadania. Czyli sa  to 3 zadania , pierwsze dotyczy Modernizacji ulicy Krzywej, modernizacji budynku Ząbkowickiego Ośrodka Kultury i remontu Izby Pamiątek oraz Krzywej Wieży. Wszystkie te 4 zadania można na nie było spokojnie można starać się o środki z Unii Europejskiej , to też z innych funduszy też można się na to starać, tym bardziej że fundusze teraz dość ekspansywnie wchodzą na rynek i wydaje mi się że jeżeli gmina występowała tylko to istnieje tylko możliwość i prawdopodobieństwo abyśmy te środki dostali , ponieważ ci którzy na początku składają wnioski i jest ich stosunkowo niewielu te środki dostają . Mówię to dlatego że była taka sytuacja odnośnie inwestowania      i pozyskiwania środków na tereny wiejskie, w zeszłym roku wszyscy którzy złożyli akces o te środki wszyscy otrzymali w województwie dolnośląskim . Także pytanie  do tego tematu - czy myśmy takie środki również pozyskali ?

 

Danuta   Wyskwarska -  zapis na taśmie nieczytelny .xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Złożyliśmy na Ratusz i Krzywą Wieże i dostaliśmy pieniążki .

Dofinansowanie z Unii jest na poziomie 75 % ,

 

 

Przewodniczący  Rady Miejskiej Andrzej Dominik ,  czy są pytania ?  - niewidzę

W związku z tym poddaje pod glosowanie projekt uchwały

 

Głosowanie:  14 głosów za i 3 głosy wstrzymujące się 

 

 Uchwała nr VIII/37/ 2006 w sprawie wprowadzenia zmian w uchwale nr XII/85/2005          z dnia 30 grudnia 2005 roku w sprawie Wieloletniego Planu Inwestycyjnego na lata       2006-2008 została przyjęta .

 

Ad. Pkt.  9

 

Sekretarz  Gminy Wojciech  Jankowski  , przedstawił projekt uchwały w sprawie nadania Statutu Urzędowi Miejskiemu w Ząbkowicach Śląskich ( projekt stanowi  załącznik do  niniejszego  protokołu )

 

Przewodniczący  Rady Miejskiej Andrzej Dominik ,  czy są pytania ?  - niewidzę . W związku z tym poddaje pod glosowanie projekt uchwały

 

Głosowanie:  17 głosów za 

 

Uchwała nr VIII/38/2006 w sprawie nadania Statutu Urzędowi Miejskiemu w Ząbkowicach Śląskich została  przyjęta 

 

Ad. Pkt. 10

 

Monika  Ambicka inspektor  Wydziału Planowania Przestrzennego przedstawiła projekt uchwały w sprawie  zmiany uchwały nr IV/13/2006 Rady Miejskiej Ząbkowice Slaskie z dnia 28 kwietnia 2006 roku w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Ząbkowice Śląskie ( projekt stanowi załącznik do niniejszego protokołu )

 

Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu Władysław  Witkowski, komisja zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały .

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik , zanim rozpoczniemy dyskusje , chciałbym poinformować wysoką Rade że wpłynęło pismo od pana Wojewody , który stwierdził w powyższej uchwale którą przyjęliśmy w styczniu tego roku ze regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta i gminy zostanie opracowany na podstawie  ustawy i na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości. W naszym regulaminie znalazły się zapisy z ustawy co nie powinno mieć miejsce i dzisiejsza uchwała po prostu   wykreśla tylko te zapisy które zostały   zapisane do ustawy . jeżeli byśmy tego nie uczynili sprawa toczyłaby się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym , mamy na to 30 dni , albo zmienić projekt uchwały albo  czekać na rozstrzygnięcie NSA . Także myslę ze słuszne jest żebyśmy dokonali tej zmiany .

Otwieram dyskusje czy są jakieś pytania ?

 

Radny   Ireneusz  Woźniakowski , ja mam tylko prośbę aby takie opinie jeśli są dołączać do  naszych  materiałów .

 

Sołtys wsi  Jaworek, Kazimierz   Dyda, panie przewodniczący , wysoka Rada , chodzi mi o utrzymanie porządku na terenie Gminy , w szczególności chodzi mi o działki budowlane , na których rosną chaszcze które rozsiewają po polach uprawnych  rolnikom ,gdzie rolnicy ponoszą straty bo dodatkowo muszą kupować środki ochrony roślin  na osty , a osty są bardzo uciążliwe . Zgłaszałem to kilkakrotnie do Straży Miejskiej a Straż rozkłada ręce że nie ma wpływu - podejmijcie jakąś uchwałę żeby utrzymywali również te działki w czystości i porządku. Aby Straż mogła karać działkowiczów.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik , panie sołtysie nie trzeba tego  zmieniać  tego w naszej uchwale ponieważ tak mówią przepisy ,każdy ma obowiązek utrzymania porządku i straż miejska ma takie prawo i może ukarać . Myślę że ta sprawę będziemy mogli załatwić w sprawach różnych ponieważ w tej chwili dyskutujemy  nad zmianami w uchwale .

     

Przewodniczący  Rady Miejskiej Andrzej Dominik ,  czy sa pytania ?  - niewidze

W związku z tym poddaje pod glosowanie projekt uchwały

 

Głosowanie:  15 głosów za  2 wstrzymujące się

 

Uchwała nr VIII/39/2006  w sprawie zmiany uchwały nr IV/13/2006 Rady Miejskiej Ząbkowice Slaskie z dnia 28 kwietnia 2006 roku w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Ząbkowice Śląskie została przyjęta .

 

Ad. pkt. 11

 

Agnieszka  Kwaśniak - projektant Biura Urbanistycznego z Dzierżoniowa  przedstawiła   projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części południowej wsi Koziniec w Gminie Zabkowice Slaskie

( uchwała stanowi załącznik do protokołu )

 

Przewodniczący  Rady Miejskiej Andrzej Dominik ,  czy są pytania ?  - niewidze

W związku z tym poddaje pod glosowanie projekt uchwały

Głosowanie:  18 głosów za 

 

Uchwała  nr VIII/40/Podjęcie uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części południowej wsi Koziniec w Gminie Zabkowice Slaskie została przyjęta.  

 

Ad.pkt. 12

 

Sekretarz  Gminy Wojciech Jankowski  przedstawił projekt uchwały w sprawie wniesienia do Sądu Administracyjnego skargi na zarządzenie zastępcze  Wojewody Dolnośląskiego stwierdzające wygaśnięcie  mandatu pana Józef Marcinków Burmistrza Ząbkowic śląskich .

 

Przewodniczący  Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu Władysław  Witkowski , komisja pozytywnie odniosła się do projektu uchwały .

 

Przewodniczący Rady Miejskiej  Andrzej  Dominik , otwieram dyskusję

 

Radny Leszek Zub ,ja mam pytanie panie przewodniczący czy u nas w radzie to już jest takie notoryczne dostarczanie  uzasadnień tudzież co innego  za 5 dwunasta ?

Kolejne pytanie mam takie dlaczego nie otrzymaliśmy również decyzji Pana Wojewody  z 16 sierpnia 2006 roku  który wydał zarządzenie zastępcze ,ja np.  niewiem co tak pisze i chciałabym otrzymać taka informację , dziwi mnie to panie przewodniczący ze nie otrzymujemy kompletnych materiałów .

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, ja bardzo przepraszam, ale panie radny zarządzenie nadzorcze jest do wglądu w biurze rady jest ono takie same jak pismo wzywające rade miejską do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu pana burmistrza Józefa Marcinków  .     Nie było takiego przypadku żeby zostało odmówione komuś  skserowanie czy  wgląd to nie jest żadną tajemnicą .

 

Radny Tadeusz Cymbała , ja chciałem taki wniosek złożyć żeby pan odczytał to zarządzenie wojewody ( przewodniczący  Rady - nie widzę problemu ) też uważam że radni powinni mieć komplet dokumentów , a nie tak dostarczać to na ostatnią chwile .

Jeszcze jedna rzecz : panie przewodniczący no niewiem jak rada się zachowa w tej sprawie , uważam że powinniśmy przyjąć uchwałę i załącznikiem tej uchwały powinna być już napisana skarga , bo  ja niewiem w jakiej formie skarga będzie napisana .   

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, jeśli chodzi o odpowiedź, o skargę do Naczelnego Sądu to w tej uchwale jasno pisze, że Rada Miejska przekazuje to panu burmistrzowi - to pan burmistrz ma napisać odwołanie.

 

Radny Ireneusz Woźniakowski , panie przewodniczący w uzasadnieniu jest napisane  ze na zarządzenie zastępcze przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego            i dlatego chcielibyśmy aby pan odczytał  to zarządzenie  zastępcze abyśmy mogli stwierdzić czy Rada Miejska jest tutaj stroną , czy strona jest pan Burmistrz . Bo ja  stoję na stanowisku takim że strona jest pan burmistrz. Jedyne co mogła zrobić rada to gdy pan wojewoda zgodnie z prawem wezwał radę do podjęcia uchwały o wygaśnięciu mandatu - rada się już w tej kwestii wypowiedziała , wojewoda dał zarządzenie zastępcze i  ja myślę że  w tym momencie rola rady się dawno już skończyła i  dlatego raz jeszcze ponawiam prośbę o odczytanie zarządzenia  abyśmy jasno ustalili komu tutaj przysługuje skarga .

 

Radca Prawny Krystyna Drożdż, dzisiejsza uchwała Rady jest konsekwencją poprzedniej decyzji Rady o nie wygaszaniu mandatu.

 

Sekretarz  Wojciech Jankowski , w uzupełnieniu wyjaśnienia  ze każdorazowo kiedy jest składana skarga do WSA na uchwalę , takie uprawnienie musi nastąpić od Rady - odczytam " do tworzenia skargi uprawniona jest Gmina lub Związek Miedzygminny których interes prawny został   naruszony . Podstawą do wniesienia skargi jest uchwała lub zarządzenie organu .

 

Radny Ireneusz Woźniakowski , ja mam pytanie do pana Sekretarza - gdzie tu został naruszony interes gminy ? ze rada ma podejmować stanowisko ?

 

Sekretarz  Wojciech Jankowski  , panie radny  postępowanie Rady jest właściwe , Rada się wypowie czy  podejmuje taką uchwałę czy nie . Natomiast żeby wnieść skargę do Wojewódzkiego  Sądu Administracyjnego na to rozstrzygnięcie wojewody potrzebna jest uchwała . jak rada powie ze nie to nie .

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik odczytał zarządzenie zastępcze wojewody.  ( pismo stanowi załącznik do protokołu )

 

Radny Ireneusz Wożniakowski , z pisma  wynika że organ zarządzający ma za zadanie odwołanie się od skargi , natomiast chciałbym zwrócić uwagę na to  ze rada miejska  jest organem uchwałodawczym  a nie zarządzającym . Natomiast miastem zarządza pan burmistrz oraz powołani przez niego  zastępcy oraz powołany na jego wniosek sekretarz gminy i skarbnik gminy . To jest jedno , ja mam takie wrażenie panie przewodniczący że chce się aby rada miejska przegłosowała ten wniosek , ta skargę w postaci uchwały - dla mnie jest to zwykła manipulacja która ma pokazać naszemu społeczeństwu ze tu  przedstawiciel , jego przedstawiciele mieszkańców czyli defakto również mieszkańcy są  przeciwko  temu że wojewoda złożył taka decyzje i to jest wszystko co ja mam w tym temacie  do powiedzenia .

 

Przewodniczący  Rady Miejskiej  Andrzej Dominik, dobrze dziękuję , to pismo było kierowane do Rady nie do pana burmistrza i tam przysługuje odwołanie .

W związku z tym zamykam dyskusje na ten temat i poddaję wysokiej radzie pod głosowanie projekt uchwały . 

 

Głosowanie  : 14 za , 3głosy przeciw, 1 głos wstrzymujący się

 

Uchwała nr VIII/41/2006 w sprawie wniesienia do Sądu Administracyjnego skargi na zarządzenie zastępcze  Wojewody Dolnośląskiego stwierdzające wygaśnięcie  mandatu pana Józef Marcinków Burmistrza Ząbkowic śląskich została przyjęta .

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, ogłosił 15 minut przerwy,

 

Ad. Pkt. 13

 

Przewodniczący  Rady  Miejskiej Andrzej Dominik , zanim rozpatrzymy skargę Pana Macieja Ruchem , chciałbym poinformować Wysoką radę że  na sesji czerwcowej mieliśmy rozpatrywać skargę państwa Kozakiewiczów na działania kierownik Zarządu Budynków  Komunalnych .Był zapis w protokole że do końca sierpnia rada powróci do tematu i rozpatrzy tą skargę.

Na dzień dzisiejszy chciałbym Wysoką radę poinformować że skarga jest nieaktualna , ponieważ pan kierownik  wycofał wypowiedzenie tym państwu z umowy dzierżawy , tamci mieszkańcy wszyscy którzy mieszkają tam pozawężali te swoje ogródki i ci państwo będą korzystali z ogródka do końca  swojej umowy najmu . Dlatego tej skargi nie ma .

 

Ad. Pkt  14

 

Rozpatrzenie skargi Pana Macieja Ruchela  zamieszkałego w Ząbkowicach Śląskich ul. M. Konopnickiej 15/8

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, odczytam państwu pismo wojewody Dolnośląskiego i później będę mówił od tyłu jakie miało miejsce odnośnie tej skargi .

 

Odczytał pismo Wojewody, które stanowi załącznik do protokołu)

W związku z otrzymaniem takiego pisma ja, przesłałem pismo do pana wojewody 5 lipca 2006 (pismo stanowi załącznik do protokołu)

Następnie odczytał pisma :

 skierowane przez pana Ruchela do Komisji Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego z 2004 roku.

Otrzymane ze Starostwa Powiatowego postanowienie z dnia 2 lutego 2006.

 

Jedynym pismem, jakie otrzymała Rada Miejska i komisja Przestrzegania Prawa i Porządku to jest pismo to, które otrzymałem i tak jak poinformowałem pana wojewodę, nie była to ani skarga tylko pismo skierowane taka petycja do Urzędu. Ja z tym panem rozmawiałem osobiści, powiedziałem, że w najbliższym czasie będzie opracowana uchwała - uchwała została podjęta w 2006 roku.

Przyszło kolejne pismo z dnia 9 sierpnia 2006 roku wojewody dolnośląskiego.

Musimy rozstrzygnąć czy skarga jest zasadna na pana burmistrza ze nie udzielił odpowiedzi czy nie? .Czy ktoś w tej sprawie  chce zabrać głos ?

 

Burmistrz  Józef Marcinów , dla mnie są pewne niejasności ,

 

Ryszard Sobala , Komendant Straży Miejskiej , w tym roku przypadkiem po dwóch latach na policji był przesłuchiwany pan Ruchel i zgłosił sprawę ze nie dostał odpowiedzi . Niewiem czy tak powinno być, czy tej odpowiedzi nie dostał, ale myślę, że jeśli minął termin i tej odpowiedzi nie dostał zwrócić się ponownie do rady czy też Burmistrza.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik,powiem tak, pan wojewoda przysyła pisma natomiast ani razu nie przysłał załączonej skargi. Jedynym pismem które dysponujemy które zostało przedstawione to jest to pismo z 17 maja 2004 roku do komisji.

Na to pismo nie otrzymał odpowiedzi pan Ruchel ,

 

Radna Jolanta Mitrega, jak faktycznie wyglądają fakty: ile jest tam psów które przeszkadzają.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik , panie komendancie proszę przedstawić szczegóły w sprawie .

 

Ryszard  Sobala , Komendant Straży Miejskiej , pan  Ruchel ,skarżył się na sąsiada który przetrzymuje psa i ten pies ujada a jemu to przeszkadza . Przychodził kilkakrotnie do nas oraz na policję. Strażnicy tam byli poinformowali go, aby wniósł skargę do sądu. Mówię to w kontekście przepisów nowej ustawy, bo nie było wcześniej przepisu, jeśli chodzi o psy, jeżeli chodzi o psy było kilka przepisów z ustawy o ochronie zwierząt i to tyle.

 

Sekretarz  Gminy Wojciech Jankowski , proszę państwa nie każde pismo które wpływa do urzędu lub do rady nazwane jest skargą , wystąpienie tego pana nie jest skarga tylko jakimś pismem- wystąpieniem do rady, do gminy i burmistrza ażeby  podając takie działania żeby uchwalić przepisy prawa miejscowego.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik , dobrze ,  dziękuję 

Poddaje wysokiej radzie pod glosowanie projekt uchwały w sprawie  rozpatrzenia skargi pana Macieja  Ruchel uznający skargę za bezzasadna .      

  

Głosowanie  : 11 za , 3 głosy  wstrzymujące  się

 

Uchwała nr VIII/42/2006 w sprawie rozpatrzenia skargi Pana Macieja Ruchela na działania Burmistrza

 

 

Ad. Pkt.  14

Interpelacje i zapytania radnych

Nie wniesiono żadnych interpelacji ani zapytań.

 

Ad.pkt. 15

Sprawy różne

 

1.

Radna Jolanta Mitrega , panie przewodniczący , panie burmistrzu ,  chciałam wystąpić z taką sprawa otóż jak wiemy Ratusz nasz obecnie jest w trakcie remontu i pomieszczenia Groty są szczególnie zagrożone tymi wodami podskórnymi i rozmawiałam z panią Józefą Grzędą - która jest bardzo zamartwiona tą całą sytuacją - czy można byłoby znaleźć w Gminie jakieś pomieszczenie aby przenieść stroje i rekwizyty teatralne , one tam teraz niszczeją , jest tam wilgoć , biegają szczury i martwi się o to że te kostiumy zostaną  zniszczone . Kiedy ewentualnie Teatr Miejski będzie mógł wejść do tych pomieszczeń i dalej kontynuować swoja działalność?.

 

Burmistrz Józef Marcinów , jest tam malowanie , problem wód dopiero zostanie rozwiązany wtedy kiedy będzie zrobiona opaska. W Gminie nie ma pomieszczenia takiego do przekazania, w Ząbkowickim Ośrodku są miejsca gdzie można byłoby to złożyć, myślę, że pani dyrektor wskaże.

 

Radna Jolanta Mitręga,ja tą sprawę poruszałam na komisji Oświaty i okazało się ze w Ząbkowickim Ośrodki Kultury nie ma miejsca na kostiumy.

 

2.

Radny Antoni Dulęba , ja tutaj wracam do tych spraw porządkowych o których Kaziu Dyda wspomniał ,coś trzeba zrobić z tym fantem . Mamy ogródki działkowe jak się jedzie od Ząbkowic w kierunku Dzierżoniowa niezagospodarowane, mamy taką samą sytuacją koło Sądu Grodzkiego na ulicy Niepodległości. Cos z tym należy zrobić?

 

Komendant Straży Miejskiej Ryszard Sobala ,panie przewodniczący ,wysoka rado , szanowni państwo, przede wszystkim chce zapoznać radnych , ustawa o utrzymaniu czystości jest z 1996 roku ale ona kilkakrotnie była  zmieniona, będę mówił o obowiązujących przepisach prawnych , łącznie z dzisiejszym regulaminem który został tutaj przez wysoką radę uchwalony .

Przede wszystkim , akt wyższego rzędu czyli ustawa o utrzymaniu czystości  i porządku w gminach z 13 września 1996 .  mówi że obowiązku właścicieli nieruchomości reguluje  art. 5 ustawy , które mówią o wszystkim . W pkt 5 realizacje innych obowiązków określonych w regulaminie - dlaczego ustawodawca dał w regulaminie możliwości tworzenia gminą przepisów porządkowych ? , właśnie ze względu na specyfikę , każda Gmina ma inne wymogi i potrzeby , między innymi integralną częścią tego zapisu ustawowego jest regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy i żadnych innych obowiązków  nie ma wnikających z ustawy . Między innymi zakwestionowany przepis przez nadzór wojewody dotyczący sprzątania jezdni ? - nie ma  wytknął wojewoda krótko , jeśli ustawa nakłada na właściciela obowiązek sprzątania tylko  chodnika to gmina nie może  mu dorzucić  jeszcze jezdni . Natomiast ten 5 pkt. daje gminą możliwość tworzenia pozostałych porządkowych które nie wykraczają poza te ustawowe zapisy i między innymi wykaszanie jakieś tam , działek budowlanych , uciążliwości wynikającej z posiadania psów , te wszystkie  przepisy szczegółowo powinien określać regulamin i w niektórych zapisach rzeczywiście ten regulamin jest dobry , natomiast w wielu budzi wiele wątpliwości , wiele zapisów regulaminu jest takich że będą się tworzyć problemy szczególnie  ,z jakiegoś niedopowiedzenia w tym regulaminie , miedzy innymi np. akurat ten przepis że właściciel   zobowiązany jest  w taki sposób utrzymywać  zwierze żeby  nie sprawiało uciążliwości dla otocznia- jest bardzo dobrym zapisem . Natomiast zapis że obowiązkiem właściciela psa ma być trwale oznakowanie psa  umożliwiające  jego identyfikacje - nie ma zapisu w tym regulaminie kto to ma zrobić , w jaki sposób te psy mają być oznaczone , zaraz zaczną się telefony z zapytaniami w jaki sposób ci ludzie  mają to robić .

Dlaczego mówię o tym - bo  ten regulamin jest takim specyficznym aktem , jest to taki mały kodeks wykroczeń dotyczących porządków w gminie ,  każdy zapis  tego regulaminu zgodnie z ustawą podlega karze grzywny , niewykonanie tego obowiązku  przez właściciela , dlatego te zapisy powinny naprawdę być tutaj bardzo szczegółowo , bardzo dokładnie  doprecyzowane i wtedy mając taki regulamin w ręce nie będzie problemu aby interweniować w Jaworka w sprawie wykoszenia jakiejś działki budowlanej lub iść do sąsiada pana Ruchla i wyegzekwować że pies zakłóca w jakiś sposób spoczynek nocny .

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik , to z tego wynika że ponownie należy dokonać zmian w naszym regulaminie który niedawno żeśmy przyjęli .

Myślę  że nic nie stoi na przeszkodziłaby pan przygotował takie wnioski , skierujemy na komisję Gospodarczą i wprowadzimy zmianę do uchwały .

 

Ryszard Sobala ,  panie przewodniczący , nikt nie zaprosił nikogo ze straży Miejskiej do opracowania tego regulaminu , niknie skierował tego na komisje przestrzegania Prawa i myślę że tutaj trzeba pewne rzeczy zebrać . To nie tylko ja pod siebie mam tworzyć te przepisy, należy pewne rzeczy zebrać, ja pod siebie mam tworzyć te przepisy. ja mam stworzyć te przepisy które dla mnie będą pasowały żeby egzekwować je od państwa . To ma wynikać z państwa uwag , spostrzeżeń .

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik ,  ja powiem  panie komendancie w ten sposób  - pan   sugerował kiedyś że należy  nasz regulamin poprawić - Rada tego dokonała , ja byłem świadomy tego ze skoro pan wnioskował to jest z wydziałem  który to opracowywał że wspólnie  pracowaliście .

 

Ryszard Sobala , nie,  nie pracowaliśmy . Widzicie państwo że to są nie tylko moje uwagi , są to uwagi mieszkańców , sołtysów . Ja uważam że ten regulamin powinien być dopracowany

 

Burmistrz  Józef Marcinków , nic nie szkodzi na przeszkodzie aby ten regulamin poprawić .

 

 

 

3.

Radny Kazimierz Figzał, panie przewodniczący, szanowni radni, szanowni państwo, nawiązując do wystąpienia pana komendanta uważam że jest to ważny głos w dyskusji i te wnioski powinny spłynąć do komisji resortowej, jest to dosyć istotna sprawa .

Natomiast, jeżeli chodzi o dodatkowe uwagi chciałem zwrócić uwagę na to że już na początku wiosny rozmawialiśmy na temat słupków w Rynku, te słupki niestety do tej pory nie zostały zrobione.

Dalej proszę państwa , panie burmistrzu na ulicy Głowackiego działa firma FORTUM i tam jest  wymieniana sieć cieplna , wydaje mi się że są to nasze drogi i należy  sprawdzić  jak jest ten teren zagęszczany żebyśmy się nie zdziwili na wiosnę ze chodnik się zapadnie .

Odnośnie przekopów ,chciałem państwu powiedzieć ze  względu na to że mieszkam na ulicy Waryńskiego , a o nią tu chodzi , o przekopach firmy DELFIN , czym się różni uzupełnienie wypłukania kanalizacji  sanitarnej , no tym że mamy tam niezła kopkę i takich kopek na mieście mamy  więcej  dzięki radosnej twórczości Pana Szamańskiego i chciałem państwu powiedzieć że wiele tygodni trwa załatanie dziury na ulicy Łubinowej  tam ludzie koła sobie urywają i to jest kolejne wypłukanie spowodowane nieszczelnością kanalizacji  ogólnospławnej i burzowej .

Więc problemy związane z kanalizacją  niestety prześladują nas od wielu lat i bardzo bym prosił panie burmistrzu w momencie kiedy pracownik merytoryczny  pilnował tego .

 

Burmistrz  Józef Marcinków ,uruchomiona została procedura w tej chwili dostali polecenie wyjazdu na awarie .

 

Radny Kazimierz  Figzał, jeszcze jedno pytanie mam odnośnie zajęcia pasa przez firmy które wchodzą na nasze drogi - czy Gmina pobiera  z tego tytułu opłaty .

 

Burmistrz  Józef Marcinów  , tak

 

 4.

Radny Leszek Zub , mam pytanie z tanie szczęsną dziurą na ulicy Orkana tam gdzie ktoś zabrał przykrycie studzienki jest to ponoć Telekomunikacji czy Dialogu ,nic nie zrobiono w tym temacie .

 

Burmistrz Józef Marcinków, zrobione zostało i ponownie zostało zdewastowane .

 

 

Przewodniczący  Rady Miejskiej Andrzej Dominik  w związku z wyczerpaniem porządku 54 sesji Rady Miejskiej  zamykam  posiedzenie .

 

 

Protokół sporządzony został

na podstawie zapisu na

taśmie magnetofonowej

Elżbieta  Perfikowska

 

 

                                                                                              Przewodniczący  Rady Miejskiej

                                                                                                          Andrzej  Dominik