Protokół nr LIII/2006
z Sesji Rady Miejskiej
w Ząbkowicach Śląskich
z dnia 11 sierpnia 2006 roku
Godzina rozpoczęcia 10.00
Nieobecni radni to :
Jacek Szeremet nieobecny usprawiedliwiony
W sesji udział wzięło:
20 radnych Rady Miejskiej
Józef Marcinów Burmistrz Ząbkowic Śląskich
Wojciech Jankowski Sekretarz Gminy
Bożena Kurczyna Skarbnik Gminy
Ponadto udział wzięli goście zaproszeni wg listy obecności , stanowiącej załączniki do protokołu .
Przewodniczący Rady Miejskiej
Andrzej Dominik, na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym oraz
na podstawie statutu Ząbkowic Śląskich
- o t w i e r a m 53 Sesję Rady Miejskiej .
Stwierdzam że w sesji uczestniczy 20
radnych, co stanowi odpowiednie quorum przy którym Rada może obradować i
podejmować prawomocne uchwały.
Porządek posiedzenia :
Chciałbym prosić Wysoką Radę aby po przyjęciu do porządku wprowadzić do porządku obrad, stanowisko Rady Miejskiej w Ząbkowicach Śląskich.
Myślę że wszyscy wiemy że rolników Gminy Ząbkowice Slaskie Powiatu Ząbkowikiego , Kłodzkiego , Dzierżoniowskiego Świdnickiego nawiedził kataklizm i gospodarstwa rolników stoja na skraju bankructwa .
Stanowisko Rady Miejskiej
Rada Miejska w Ząbkowicach Slaskie popiera wniosek Starosty Powiatu
Ząbkowikiego , burmistrzów i Wójtów Powiatu Ząbkowikiego oraz Rady Powiatowej
Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Ząbkowicach Śląskich o ogłoszenie klęski
żywiołowej w powicie Ząbkowickim w wyniku suszy i nadmiernych opadów deszczu .
W
Powiecie Ząbkowickim nie zebranych jest 90 % zbóż , 20 % rzepaków , zboża te porosły
na pniu i nie będą nadawały się nawet na pasze . Rolnicy Powiatu Ząbkowikiego
stoją na skraju bankructwa .
Kto z pań i panów radnych jest za tym aby wprowadzić to do porządku obrad i abyśmy takie stanowisko przyjęli .
Rada przyjęła wprowadzenie
do porządku obrad powyższy wniosek jak również przyjęła bez uwag
porządek obrad .
Zanim zajmiemy to stanowisko chciałbym poinformować Wysoka Radę i zebranych, jakie zostały poczynione działania w tym kierunku .
W wyniku nadmiernych opadów deszczu wiemy jaka była przedtem pogoda, była susza, zboża były już praktycznie dojrzałe i rolnicy powiatu zabkowickiego mieli rozpoczynać żniwa zbóż i kończyć rzepaki.
W wyniku tych opadów,jest to niespotykane, niewiem czy ktoś na sali jest kto pamięta żeby cos takiego miało miejsce . Wszystkie zboża porosły ,jęczmień wg ocen będzie się nadawał i czy będzie można go zebrać ,natomiast deszcz jeśli popada dzień lub dwa będzie również po pszenicach ,pszenice będą się tylko nadawały na pasze bo również porosły . Tak jak wspomniałem w piśmie jest to 90 % może nawet i więcej , są nieliczni którzy 1 ha skosili , natomiast wszyscy pozostali rolnicy nie .
Pan Starosta na wniosek pana burmistrza Ząbkowic Sl. ,było takie spotkanie zorganizowane tutaj w Urzędzie w imieniu wójtów , burmistrzów wystąpił do Pana Wojewody o ogłoszenie klęski żywiołowej , Rada Powiatowa Dolnośląskiej Izby również wystąpiła z takim wnioskiem. Wczoraj na spotkaniu w Starostwie uzgodniliśmy ze w dniu 16 sierpnia jedziemy do Urzędu Wojewódzkiego , wszyscy wójtowie , burmistrzowie , starostowie ościennych powiatów , jak i dzisiaj po naradzie z kolegami z Izby Rolniczej dzierżoniowskiej , Swidnickiej , Wałbrzyskiej i Kłodzkiej również będziemy poprzez sołtysów monitować aby rolnicy udali się do Urzędu Wojewódzkiego. Jeżeli nie będzie ogłoszony stan klęski żywiołowej gospodarstwa rolników w powiecie Ząbkowickim i ościennych są bankrutami , są bankrutami ponieważ wszyscy państwo wiecie że hodowli na naszym terenie prawie nie ma . Kiedyś w każdym gospodarstwie było 2, 3 krowy jakieś świnki w tym momencie sa tylko nieliczni którzy mają jakąś ta hodowlę.
Jeszcze przed wczoraj był pan minister rolnictwa, wicepremier Andrzej Lepper w Kłodzku gdzie również przedstawiłem jemu te nasze postulaty, również rolnicy z powiatu kłodzkiego Kłodzkiego starostwie prosili pana premiera o pomoc. Pan premier z początku może nie wiedział, że jest to taki rozmiar sytuacji ale pojechał na pola zobaczył, co się dzieje i obiecał pomoc. Jeżeli Pan Wojewoda nie poprze tu naszego wniosku nie wystąpi do Prezesa Rady Ministrów o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej, no niewiem, rolnicy nie będą mogli odnowić produkcji,nie będzie za co żyć, nie będzie za co oddawać kredytów itd., itd..
W związku z tym, kto z pań i panów radnych jest za przyjęciem stanowiska przedstawionego.
Rada
Miejska jednogłośnie przyjęła stanowisko odczytane przez Przewodniczącego
Ad. Pkt. 3
Informacja przewodniczącego Rady Miejskiej od ostatniej sesji.
Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, w okresie miedzysesyjnym uczestniczyłem dwukrotnie w posiedzeniach Powiatowej Rady ds. Zatrudnienia, w posiedzeniu komisji Rolnictwa Rady Powiatu, w spotkaniach organizowanych przez Urząd jak i w pracach stałych Komisji Rady Miejskiej.
To jest moje krótkie sprawozdanie, natomiast teraz chciałbym złożyć krótkie oświadczenie.
Oświadczam, że Andrzej Dominik nie składał do pana Burmistrza Ząbkowic Śląskich żadnego podania o umorzenie podatku rolnego.
Chciałbym tutaj poinformować redakcję Tygodnika ECHO, jeżeli w najbliższym wydaniu na pierwszej stronie nie zostanę przeproszony, nie zostanie to sprostowane oddaję sprawę do sądu.
Uważam, że ten pierwszy napis - Cała prawda raz w tygodniu, mija się z prawdą. Dość manipulowania, dość tego zawsze puszczałem te pisma mimo chodem, dłużej nie można tego tolerować.
Ad. Pkt.4
Informacja Burmistrza z pracy od
ostatniej sesji.
Burmistrz Józef Marcinków, panie przewodniczący, panie i panowie radni, szanowni państwo - ja może zacznę od tematu, który przed chwila poruszył pan przewodniczący i potwierdzam fakt ze w gazecie ukazało się kłamstwo ze pan Dominik miał umorzony podatek jest to nieprawda. Pan Dominik nigdy nie miał umorzonego podatku w ostatnich latach, chyba za wyjątkiem kilku lat wstecz, kiedy była sytuacja dramatyczna po pożarze , jest to kłamstwa jak również jest wiele rzeczy radują niektórych ze gazeta przekazuje informację - informacje nieprawdziwe , dezinformujące w ogóle państwa jako społeczeństwo .
Ale jest to i odpowiedzieć powinni sobie redaktorzy, którzy maja jeden cel w swoich działaniach ja im życzę żeby mieli jak najlepiej.
Rozpoczynając swoje sprawozdanie z pracy burmistrza i pracy Urzędu rozpocznę od tematu najważniejszego , od tematu który poruszył również pan przewodniczący na początku naszych obrad , jak również tematu związanego ze stanowiskiem które państwo przed chwilą podjęliście . Akurat jestem tą osobą która tkwi bezpośrednio w sprawach niezmiernie ważkich dotyczących sytuacji w rolnictwie, to nie jest zagrożenie bankructwem proszę państwa wg mojej oceny jest to już bankructwo. Przyglądając się sytuacji jaka jest w rolnictwie i patrząc na dzisiejszą pogodę praktycznie jest to już dobijanie tego co już zostało na polach , ja nie widzę szans aby cokolwiek zostało zebrane .
Powódź która nawiedziła nie spowodowała aż tyle strat materialnych , mamy pełne dane , gdzie jakie zagrożenia były , jakie gospodarstwa narażone były na skutki powodziowe ale to nie jest taki wymiar jak ten który mają rolnicy na swoich polach .
Proszę państwa 90 % pszenicy nie zostało zebranych w ogóle, 90 % jęczmieni nie zostało zebranych w ogóle, około 80 % zebranych zostało rzepaków i to co pozostało w tej chwili na polach rośnie w kłosach, nie nadaje się do niczego, nawet do przetwarzania. Wiem, że w dniu wczorajszym niektórzy rolnicy próbowali kosić, chcieli jeszcze cokolwiek pozyskać, praktycznie ziarno nie nadaje się do żadnego przetwarzania i nawet nie nadaje się na pasze.
Niewiem co wy zrobicie z tym wszystkim, ja mogę tylko wyrazić wyrazy współczucia. Natomiast myśmy zgodnie z zaleceniami i zgodnie z informacjami które przychodzą zarówno do Ośrodka Pomocy Społecznej jak i do Gminy natychmiast reagujemy w miarę posiadanych możliwości i w miarę posiadanych środków żeby tym osobom które doznały skutków powodzi pomóc. Ośrodek Pomocy Społecznej, kiedy nawiedziła nas powódź a powódź nawiedziła miejscowości Olbrachcice gdzie zalanych zostało 30 mieszkań, gdzie wiele gospodarstw poniosło znaczne straty materialne, powódź nawiedziła również miejscowość Strąkowa, Pawłowice i częściowo w Braszowicach. To co się działo w Olbrachcicach to praktycznie można porównać do roku 97 wtedy kiedy była tzw. powódź stulecia, kiedy rzeka o godzinie 7 rano wyszła z brzegów zalewając po drodze wszystkie gospodarstwa położone przy rzece . W Ząbkowicach i Sadlnie były również były szkody , bo tez wylała Młynówka , ulica Ogrodowa była zalana ,myśmy proszę państwa w miarę posiadanych możliwości szczególnie przy bardzo dużym zaangażowaniu Ochotniczych Straży Pożarnych ,nieśli pomoc wszystkim tym którym pomoc była potrzebna .
W tym miejscu chce serdecznie wszystkim podziękować , nie ma tych strażaków, ale podziękować, była to grupa ponad 60 osób które od nocy poprzedniej kiedy mieliśmy informację że jest, zagrożenie powodziowe, byli w tych miejscowościach naprawdę pracowali ponad ludzkie siły . Napełniano ponad 1000 worków piaskiem , zużywając na to ponad 80 ton tego piasku, do pomocy poprosiłem i taką pomoc otrzymałem również od Zarządu Budynków Komunalnych jak i również Zakładu Gospodarki Komunalnej , którzy przy pomocy swoich środków transportu dowozili piach i worki i czynili ta pomoc dlatego tym wszystkim dziękuję . Pragnę tutaj w imieniu swoim , w imieniu mieszkańców w obecności rady Miejskiej podziękować . chce również powiedziec że pracownicy Urzędu szczególnie dwie osoby , dwie osoby które również zaangażowane były przez całą noc i dzień wtedy kiedy była ta powódź do późnych godzin wieczornych nieśli pomoc koordynowali te prace w sztabie dowodzenia , bo ogłoszone zostało pogotowie powodziowe. Tymi osobami byli Woronowicz i pan Orzeszek te osoby na bieżąco informowały kontaktowały się i realizowały te zadania .
Proszę państwa w wyniku powodzi , komisja która dokonywała oceny szkód szczególnie w mieszkaniach , gdzie istnieje możliwości rekompensaty - jakiegoś zasiłku w kwocie do 6 tys. zł. na mieszkanie nie na osobę - komisja z udziałem pani Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej z udziałem pana Orzeszka dokonywała oceny szkód w danych gospodarstwach . Zakwalifikowano proszę państwa w miejscowości Olbrachcie 20 gospodarstw, w Braszowicach 2 gospodarstwa, w Pawłowicach 1 gospodarstwo . Chce państwu powiedzieć że było więcej tych gospodarstw , ale chce państwu powiedzieć że niektórzy sami rezygnowali z otrzymania pomocy - powiedzieli niech te pieniądze idą tam gdzie są bardziej potrzebne .
W dniu następnym po powodzi, poprosiłem na spotkanie wójtów, burmistrzów naszego powiatu , pana starostę dokonaliśmy oceny sytuacji popowodziowej bardzo krytycznie odnieśliśmy się do przekazywanych informacji o zagrożeniach przez Instytut Meteorologii informacje które napływały nic nam nie dały . Informowały nas o tym tylko, że będzie padało.
Efektem
naszego spotkania było wystąpienie pana Starosty w imieniu wójtów i burmistrzów
do pana Wojewody o ogłoszenie stanu
klęski żywiołowej . Takie pismo zostało przekazana w dniu wczorajszym , ja
również wystąpiłem z wnioskiem do Wojewody o ogłoszenie klęski żywiołowej - jakie będą efekty tego trudno powiedzieć . Jaka
będzie pomoc szczególnie dla tych rolników , którzy praktycznie zbankrutowali ,
którzy praktycznie nie mają środków do zasiewów , którzy nie maja nawet materiału
siewnego , a już trzeba rzepaki siać .Jest
to dramat i myślę że proszę państwa nie będę tego rozwijał dłużej .
Jaka pomoc może być ze strony Gminy - przede wszystkim ulgi podatkowe które burmistrz może stosować , mimo że gazety będą mogły pisać , będę miał ta odwagę że ci którzy napiszą i uzasadnią swój wniosek jak również wniosek zostanie potwierdzony przez Komisję która została przezemnie powołana i taka komisja pracuje już od dnia wczorajszego, państwo sołtysi otrzymaliście w dniu dzisiejszym harmonogram pracy komisji w poszczególnych miejscowościach żebyście tylko pomogli zorganizować to spotkanie z udziałem wszystkich rolników żeby nikt nie pozostał bez możliwości zgłoszenia się do komisji , taka komisja dokona oceny , spiszemy protokoły , szacunkowo możemy policzyć jakie są koszty ale ten protokół będzie potrzeby ewentualnie do starania się o środki pomocowe które będą uruchomione . Konsekwencją tej sytuacji jaka jest w rolnictwie jest podjęta przezemnie decyzja o rezygnacji z organizacji hucznej imprezy związanej ze świętem dzieńkczynienia Dożynek - Dożynek w tym roku nie będzie odbędzie się tylko w dniu 3 w Bobolicach msza święta na tym zakończymy całą uroczystość dożynkową w tym roku . Ja uważam, że nie ma sensu organizować dożynek w takiej sytuacji.
Kolejna sprawa proszę państwa - to właśnie jest właśnie tak jak coś się dzieje nie tak , jak burmistrz Marcinków powie że nie wie kiedy odpady wywiezie albo nie wywiózł w dniu następny bo akurat miały być wywiezione to się o tym pisze szeroko , ale że 85 ton odpadów wyjechało i widać to już na terenie cegielni i widać że firma pracuje - pracuje bez żadnego nagłaśniania to tego nikt nie widzi - bo po co , było bardzo fajnie jak można było dołożyć , bo obiecał że będą wywiezione za miesiąc za dwa a tego nie zrobił - a w tej chwili już tego nikt nie widzi , bo jest zrobione . Ja nie oczekuje poklasku proszę państwa , cieszę się ze ruszył ten temat , będzie zakończone niebawem i jeżeli pogoda pozwoli . W chwili obecnej w dniu dzisiejszym jest również spotkanie koordynacyjne gdzie na bieżąco omawiane jest sytuacja w zakresie wywozu tych odpadów pogalwanicznych - 85 ton już wyjechało .
Kolejny temat proszę
państwa,dotyczy moich spotkań i uzgodnień.
W dniu wczorajszym spotkałem się z dyrektorem handlowym naszego PKS,omawiane były sprawy organizacji komunikacji oczywiście po decyzji, która podjęta została przez zarząd PKS o likwidacji komunikacji miejskiej. Poprosiłem żeby w jakiś sposób pomogli rozwiązać problem dowożenia naszych mieszkańców szczególnie w dni targowe,jak również dzieci do szkół średnich po rozpoczęciu roku szkolnego.Uzgodniliśmy wczoraj i mam nadzieję, że to będzie spełnione ze we wtorek i piątek trzy autobusy będą kursowały na trasie z Osiedla Słonecznego w kierunku na targowisko, cmentarz. Natomiast, jeżeli chodzi o dowożenie naszej młodzieży do szkół szczególnie z rejonu Osiedla Słonecznego z ulicy Cukrowniczej,również jest obietnica ze od 1 taki autobus będzie uruchomiony.
Jeżeli chodzi o inwestycje
,które są realizowane to ;
- Szkoła Podstawowa nr 3 nie ma żadnego zagrożenia że nie zostanie zrealizowana w terminie, i tak to złośliwie napisano że jest to do grudnia to termin będzie do grudnia ale będzie zrealizowane wcześniej to zadanie. Oczywiście jest problem wcześniejszej zapłaty za realizacje tego zadania, potrzebna jest kwota 300 tys. zł. żeby zapłacić wcześniej , ale po rozmowach które prowadziłem z wykonawcą w październiku zostanie zakończona inwestycja w szkole Podstawowej nr 3. Mieliśmy informacje, może i do państwa ona dotarła że w czasie tych ulewnych deszczy , był zaciek ze stropów i szkoła została zalana . Jest to nieprawda - szkoła nie została zalana żaden strop który został wykonany nie przeciekał. Zaciek związany był ze złym odprowadzeniem z rury spustowej, która przylegała do okna. Natomiast do wymiany zostało 5 okien, i docieplanie , stropy zostały zrobione . W październiku cała inwestycja powinna być zakończona.
Jeśli chodzi o plan przestrzennego zagospodarowania dla miasta Ząbkowice Slaskie, zostało również zlecone termin jest dosyć długi po ponad roczny realizacji tego zadania, ale niestety tak długo trwa cała procedura uchwalenia planu przestrzennego zagospodarowania . Termin zakończenia to jest 31 marca 2008 roku.
Remont Ząbkowickiego Ośrodka Kultury - mamy już pełną dokumentację jest audyt termomodernizacyjny jest również dokumentacja techniczna , jest jeden problem że wartość całego zadania jest kwota 1.340 tys. zł. tak jest w kosztorysie projektowym przedłożonym , my w budżecie mamy przeznaczoną kwotę 800 tys. na razie ponieśliśmy koszty tylko projektu budowlanego. Wydział przygotowuje specyfikację przetargowa w zakresie takim żeby ta kwota 800 tys. zł. pozwoliła wykonać te niezbędne prace związane z zabezpieczaniem dachu z dociepleniem dachu , szczególnie tej części która uległa spaleniu .Szczegóły w tym temacie przygotowuje Wydział tak, aby niebawem ogłosić przetarg w takim zakresie, jakim jest to możliwe.
Budowa kanalizacji we wsi Olbarchcice - temat ten w dniu wczorajszym poruszany był na posiedzeniu komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu ,praktycznie dokumentacja już jest ale jest problem ponieważ nie ma zgody Zarządu Dróg Wojewódzkich na wejście na drogi wojewódzkie i to wstrzymuje przekazanie projektu do Starostwa Powiatowego o wydanie pozwolenia . Zastanawialiśmy i zaproponowaliśmy rozdzielenie tego zadania oddzielnie dla Stoszowic i Ząbkowic jest to nie możliwe bo decyzja lokalizacyjna związana jest z realizacją całej inwestycji ,w związku z tym nie można wydać pozwolenia na realizacje tego zadania . Taka dokumentacja powinna być w całości przygotowana i tak Stoszowice przedłużyły termin wykonania do grudnia bieżącego roku. W roku bieżącym i tak nie ma żadnego składania wniosków o środki unijne , zostaną one uruchomione dopiero w przyszłym roku i najważniejsze jest aby była przygotowana dokumentacja .
Dokumentacja na kanalizacje we wsi Bobolice- termin został przedłużony do października i sytuacja jest w zakresie składania wniosków unijnych taka sama jak w Olbrachcicach .
Ulica Krzywa , ogłoszony został przetarg na wykonanie mamy pewne wątpliwości z panem Prezesem Szymańskim jeszcze będziemy musieli dokonać pewnych uzgodnień w jakim zakresie to realizować to , napewno chcemy przebudować całą nawierzchnie tu będzie zdanie dla pana prezesa bo chodzi o kanalizację sanitarną jeżeli ona będzie wymagała przebudowy to ja sobie nie wyobrażam żebyśmy robili nawierzchnię zostawiając pod ziemią cos co - chyba że będzie to funkcjonowało przez 20 lat to możemy takie ryzyko podjąć .
Modernizacja ulicy Melioracyjnej - jest to właściwie budowa kanalizacji sanitarnej i burzowej w ulicy melioracyjnej jak i również budowa kanalizacji sanitarnej na ulicy Zacisze był pewien dylemat w jaki sposób te środki które mamy w budżecie zagospodarować i przeznaczyć dla pana Prezesa Szymańskiego - na realizacje tego zadania ponieważ pan prezes będzie własnymi siłami realizował to zadanie ,nie ma możliwości przyznania jakiejkolwiek dotacji bo ustawa nam nie pozwala na to natomiast my jako Gmina zakupimy materiał , już jest wyspecyfikowane jaki to ma być materiał , zakupimy w drodze przetargu i ten materiał przekażemy dla firmy która będzie realizować to zadanie .
Wykonaliśmy również dokumentacje na ulice Grunwaldzką na tą część, która nie jest jeszcze zmodernizowana na nawierzchnie w tej części szczególnie dotyczącej placu przy siostrach Klaryskach jak również w tej części od Rynku która jest asfaltową częścią na modernizacje - jest również dokumentacja wykonana .
Remont Krzywej Wieży i Izby Pamiątek podpisana została umowa z Urzędem Wojewódzkim na zagospodarowanie środków przyznanych w ramach funduszy unijnych w ramach ZPORU , ustalony jest w tej chwili zakres wykonywanych prac w ramach środków która posiadamy do dyspozycji .Przetarg niebawem zostanie ogłoszony.
Jeszcze jeden temat dotyczący remontu Ratusza, otóż wykonane zostały odkrywki w tej chwili czekamy na ekspertyzę biegłego w zakresie stanu technicznego tej części więżby która została odkryta -dokumentacja jest również w trakcie wykonywania ,bo dokumentacja związana jest z opinią biegłego odnośnie stanu tej części odkrytej , natomiast jeśli chodzi o Grotę, która uległa zniszczeniu w czasie naszego Weekendu z Frankensteinem , więc dokonano wymiany stolarki okiennej, istnieje wymiana instalacji elektrycznej , remontu tynku wewnątrz , malowanie i prace konserwatorskie kamienia które najwięcej kosztują , bo oszacowano je na 15 tys. zł. ogółem. Na przeprowadzenie całego remontu Groty potrzebna jest kwota 37 tys. zł.
W dniu wczorajszym otrzymałem i to jest dobra wiadomość dla mieszkańców wsi Braszowice i sołtysa ponieważ myśmy zgłaszali wcześniej wniosek o przebudowę skrzyżowania w Braszowicach , otrzymałem dokumentację projektową do zaopiniowania wyboru wariantów przebudowy tego skrzyżowania, tak więc to skrzyżowanie będzie realizowane przez Okręgowy Zarząd Dróg Krajowych .
Sprawy bieżące :
Brałem udział w rozpoczynającej się pielgrzymce która zakończyła się w dniu wczorajszym Ząbkowicach i w Bobolicach ale odwiedziliśmy naszych pielgrzymów w Radoszowicach ,ale musze państwu powiedzieć że ja byłem zdumiony patrząc na to z jakim trudem podążają do Częstochowy w tej szczególnej pogodzie jaka miała miejsce .
Otrzymałem również informacje, że w dniu 1 października o godzinie 18,30 w ramach Międzynarodowego Festiwalu Wratislawia Cantans odbędzie się w Kościele św. Anny koncert pt. " Diabeł i Anioł "
Ogłoszone zostały konkursy na dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji i dyrektora Przedszkola nr 4 gdzie wygasł termin powierzenia funkcji dyrektora.
Zapomniałem jeszcze o ulicy Batalionów Chłopskich - ,otóż proszę państwa ja ostatnio państwu mówiłem na ten temat , nie chciałbym wypowiadać więcej , w dniu wczorajszym odbyło się spotkanie z wykonawcą z inspektorem nadzoru , poczyniono pewne ustalenia i uzgodniono że wykonawca przystępuje w dalszym ciągu do tego zadania. W przyszłym tygodniu spotykam się osobiści z wykonawca żeby rozstrzygnąć pewne niezmiernie ważne z realizacją tego zadania. Dotyczy to zakresu prac która jest wykonywana i również pewnych rozliczeń,mam nadzieję że wykonawca wreszcie zdobędzie się i honorowo zakończy to zadanie, dużo do wykonania nie pozostało. Dziękuje bardzo .
Radny Tadeusz Cymbała, panie przewodniczący, wysoka rado , w uzupełnieniu wypowiedzi pana burmistrza chciałem powiedzieć że wicepremier Andrzej Lepper na prośbę moją i pana Krzysztofa Kotowicza i pana Starosty zatrzymał się w Ząbkowicach gdzie omawialiśmy problemy zabkowickie , między innymi Budzówka i problem zbiornika w Kamieńcu . Mam takie pytanie panie burmistrzu mówi pan że jest pan za rolnikami -jakoś nie widziałem przedstawicieli urzędu na spotkaniu z wicepremierem- ministrem rolnictwa, byli przedstawiciele wszystkich urzędów z terenu powiatu , był pan starosta - rozumiem mógł pan nie mieć czasu , ale są kierownicy. Ja to odebrałem tak , wy sami jesteście to sobie róbcie co chcecie. Pan Minister rolnictwa , wicepremier mówił miedzy innymi że na usuwanie skutków powodzi są już środki, które mogłyby być wykorzystane w ramach robót interwencyjnych, uważam że to nie jest rolą radnego , rolą jest urzędu żeby pozyskać te środki by jak najwięcej z tego skorzystała gmina Ząbkowice .
Mówił również o planowanych środkach na meliorację,jakoś nie było przedstawiciela urzędu który mógłby te sprawy poruszyć. Pan wicepremier mówił że dołoży wszelkich starań by pomóc nie tylko rolnikom, poszkodowanym , bo wiadomo że rolnicy ucierpieli bardzo ale i ucierpieli również mieszkańcy powiatu ząbkowickiego , kłodzkiego.
Prosił aby burmistrzowie przekazywali listy osób poszkodowanych faktycznie z zalanych mieszkań dla pana posła Kołacza , tam tez będą dodatkowe środki ministerialne .
Burmistrz Józef Marcinków, panie radny jest przykro że pan ocenia pracę urzędu na podstawie udziału w spotkaniach, ja uważałem i po spotkaniu które mieliśmy tutaj w przeddzień z panem starosta i burmistrzami gdzie zdecydowaliśmy kto może jechać i kto pojedzie i takie osoby pojechały i one reprezentowały nie tylko swoje urzędyale cały samorząd Ząbkowicki , oprócz tego pan przewodniczący naszej rady również był na takim spotkaniu, jeżeli byśmy chcieli to oceniać na podstawie frekwencji żeby była jak największa to ja jestem temu przeciwny . Ja uważałem że powinienem być tutaj w urzędzie kiedy myśmy ustalali harmonogramy, kiedy myśmy ustalali ludzi którzy zostali zalani żeby jak najprędzej dotrzeć do nich i udzielić im pomocy, a bycie na spotkaniu to jest dla mnie komfort który pojechałbym sobie chyba odpocząć, a szkoda ze ja pana nie widziałem w czasie powodzi w Olbrachcicach czy w innych miejscowościach gdzie trzeba było koordynować pewne prace . Pan widziałby dopiero wtedy rozmiar tragedii tych ludzi, którzy przeżywali to, dla mnie byłoby to niepoważne i nieporozumieniem gdybym ja siedział w Kłodzku a ludzie nie realizowali tych zadań które były realizowane.
Jeżeli chodzi o środki pomocowe ; ja powiem że będę się cieszył jak takie środki już będą , na dzień dzisiejszy środków oprócz urzędu wojewódzkiego dla Ośrodka Pomocy Społecznej gdzie mamy informacje . Prace interwencyjne, - jaka jest to dla nas łaska zorganizowania prac, jeżeli my do nich musimy dopłacić ponad 600 zł do osoby a my w budżecie takich pieniędzy nie mamy żeby realizować to.
Dlatego panie radny proszę nie mieć pretensji do mnie, bo ja uważałem, że mam być tu z ludźmi - uważam, że moja obecności nie przyniosłaby żadnego skutku, który był. A poza tym proszę powiedzieć czy urząd został poinformowany, tak jak to uczyniono w stosunku do innych - urząd oczywiście otrzymał informację - proszę złożyć petycje do pana premiera Leppera bo będzie w Kłodzku w dniu dzisiejszym.
Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, ja chciałbym dodać, że ja na tym spotkaniu byłem, ale dzięki koledze z Kłodzka, który mi to powiedział w tym dniu, w którym był pan wicepremier. Musze państwu powiedzieć, nie, że się chwalę, ale udało mi się jako trzeci zabrać głos i przekazałem panu premierowi naszą sytuację w rolnictwie, jaka się znajduje i prosiłem pana premiera o pomoc - czekam na efekty tej pomocy liczę na to, że pan premier zadziała i będziemy mieli klęskę ogłoszoną na terenach naszych powiatów.
Radny Kazimierz Figzał, proszę państwa przysłuchując się tej rozmowie nabrałem przekonania ze w porządku naszej sesji, ja miałem taki zamiar, ale pan przewodniczący mnie wyprzedził powinien się znaleźć punkt dotyczący - nie tylko zajęcia stanowiska przez radę miejską w sprawie zaistniałej sytuacji, ale wydaje mi się ze już te dwie wypowiedzi świadczą o tym, że to jest to niezbędne. Proponuję panie przewodniczący żeby w tej sprawie albo po jakimś większym oszacowaniu szkód pan powołał specjalną sesje Rady Miejskiej i abyśmy się zastanowili wspólnie jak radni, w jaki sposób oprócz tej zewnętrznej pomocy można pomóc rolnikom dotkniętym kataklizmem. Proszę potraktować to jako wniosek.
Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, myślę ze jest przyjęty wniosek i jeśli zostaną sporządzone wszystkie protokoły w poszczególnych wsiach na pewno do takiej debaty dojdzie. Dla wyobrażenia proszę państwa tylko powiem państwu ze w tej chwili w polach jest 1mln ton zboża.
Radny Ireneusz Woźniakowski, panie burmistrzu bardzo się cieszymy
ze wreszcie są wywożone te odpady pogalwaniczne pogalwaniczne ja się zgadzam się z panem burmistrzem że
prasa powinna nagłaśniać to bo jest to sukces i mam nadzieję ze bardzo szybko
zostaną one wywiezione , natomiast nie zgadzam się z tym ze prasa pisze o tym
złośliwie bo akurat tego nie zaobserwowałem tego , mam wrażenie że pisze się o tym z pewna
troską bo nie ma się co dziwić np. Bat. Chłopskich mówi samo za siebie panie
burmistrzu ja wiem ze pan nie chce oklasków, ale akurat w tej sprawie należą
się panu brawa. Trzeba powiedzieć naroście - lepiej późno niż wcale. Dziękuję.
Władysława Raus , w sprawozdaniu naroście padło słowo cegielnia ale pozwolicie państwo że ja jednak podzielę się z wami swoim niepokojem jako mieszkaniec który obserwuje jak ruszyły prace na tej cegielni. Moje odczucie jest takie że Urząd Miasta się nie interesuje jak firma tam pracuje - ale może ja się mylę , byłam tam przywitałam panów którzy tam przyjechali w dniu 1 sierpnia i rozmawiałam- trzech ich przyjechało i rozmawiałam z ich jakimś tam kierownikiem który powiedział że nie powie mi nazwy firmy bo jest to tajemnica prosił abym nie robiła zdjęć no i oni dzisiaj przyjechali zobaczyć i ogrodzić . Ja przyszłam za dwie godziny zobaczyłam że ogrodzone zostało paskiem biało-czerwonym tyle było z ich strony pracy , ale rzeczywiście wywożą .
Pan burmistrz wie ze już 85 ton wywieźli , niewiem skąd ? , ponieważ ja chodzę co dzień i nigdy nie miałam możliwości zobaczyć nikogo z przedstawicieli urzędu a przede wszystkim z przedstawicieli Rady .Uważam że ochrona środowiska powinna teraz tam się przyglądać, bo oni firma mogą tam w fakturze do zapłacenia wypisać cuda. Ze pracowało 50 itd. , itd. Nie chce wchodzić w szczegóły bo się na tym nie znam - to jest jedna sprawa. Zainteresowanie Urzędu Miasta jak przebiegają prace, co robią i za ile,poza tym oni powiedzieli ze nie dotkną nic komunalnego - ja mam inne zdanie przecież jak się zawalił dach , to już komunalne zmieszało się z nie komunalnym więc co - oni tego nie wywiozą ?
Chciałaby wiedzieć jak się nazywa firma, może mi ktoś powie,i co firma ma zlecone? Jak oni już dotykają komunalne, nie komunalne?. A wiemy że sporo tych odpadów zakopanych jest w ziemi?, więc jak został z urzędem miasta ustalony harmonogram prac ? Jedna sprawa.
Widzę że pan Dominik jest bardzo zdenerwowany ze za długo mówię , ale pan tez swoje osobiste sprawy wyłożył na początku dotyczące artykułu w prasie, więc pozwoli pan abym spokojnie dokończyć temat.
Drugi temat, to dotyczący cegielni to jest taki, że już się martwi prasa np., Wiadomości Powiatowe i co dalej? będzie to kosztowało bardzo dużo pieniędzy jak oni wywiozą ale zostanie ziemia ? , Grunt powinien być sprawdzony , więc pani z wydziału Wiadomością Powiatowym w lipcu powiedziała że się martwi ze będzie to kosztowało bardzo dużo pieniędzy po wywiezieniu , bo trzeba to albo zutylizować albo wywieść ziemię albo jakieś środki do środka dać . w każdym razie martwi się i straszy nas ze to będzie tak dużo kosztować ze znowu ze znowu upłynie dużo lat ,a więc pewnie następne 15 lat zanim to się zutylizuje. Ja to mówię ku przestrodze, aby jednak w tym harmonogramie ująć już do końca .
Drugie moje pytanie - i co dalej?czy urząd jest w stanie uspokoić panią od Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego która mówi że po wywiezieniu Starosta ma obowiązek robić dalsze sprawy , ale ona jako kierownik Ochrony Środowiska wie że to będzie bardzo drogo.
Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik ,dziękuje, z całym szacunkiem dla pani osoby cierpliwie to wysłuchałem nie denerwowałem się , tylko proszę zwrócić na jedna rzecz uwagę kiedy tutaj Rada Miejska jednej , drugiej kadencji , burmistrz starali się aby to wywieść było ciągle źle , kiedy do tego doszło , kiedy był przetarg , dobrze się to nie rozkręciło to są uwagi . Nie możemy liczyć czy przewodniczący rady czy radny ilu tam pracowników pracuje, to był przetarg - jest określona kwota , za taką kwotę firma czy będzie miała 100 ludzi czy 10 ma to uprzątnąć , ma to zagospodarować bo o to wszyscy walczyliśmy.
Radny Kazimierz Figzał, panie przewodniczący, szanowni państwo, te wszystkie pytania które tutaj zadała pani Władzia Raus i pozostali są bardzo ważne i tutaj nikt nie ma tutaj takie woli wycofywania tego, przynajmniej ja tak to odnoszę. Natomiast, oczywiście oczekując odpowiedzi na te pytania, chciałem jeszcze tylko jedną rzecz panie burmistrzu potwierdzić ? , ze względu na to że jestem tam od dwóch dni codziennie i pozwoliłem sobie wejść , do pieca - okazuje się że na te historie że piec jest cały zawalony , jest to nieprawda 20 worków leży tam , także tych odpadów okazuje się proszę państwa jest dużo więcej niż oszacowano .
Pan Burmistrz podał że 85 ton jest wywiezione a to wygląda ze już połowy nie ma czyli z tego wniosek że faktycznie potwierdza się co mówił pan burmistrz ze kwota będzie mniejsza , tylko jest problem taki na który pani nie zwróciła uwagę czy te odpady są ważone i czy kontroluje to nasz pracownik .
Dlaczego to mówię ?, dlatego ze strzeżonego pan bóg strzeże , lepiej to sprawdzić bo zawsze można zweryfikować cenę , albo przynajmniej przypilnować jeśli to jest ryczałt na korzyść Urzędu . Żeby nie zaistniało cos takiego, aby nas nie wykorzystano w momencie, jeśli to faktycznie jest prawda bo może pan burmistrz się pomylił o tych 85 tonach. Bo rzeczywiście panie burmistrzu połowa tych odpadów została wywieziona .Ja odbieram tutaj takie wypowiedzi to panie burmistrzu, panie przewodniczący takie wypowiedzi radnych i mieszkańców miasta jako troskę o tą inwestycje i pomoc - tak to odbieram.
Burmistrz Józef Marcinków , ja króciutko odpowiem i myślę ze uspokoję również państwa ze cos jest nie tak ; przede wszystkim urząd prowadzi nadzór nad tym , w dniu dzisiejszym była narada , ja jestem pani Raus , codziennie tam i dzisiaj również byłem tam natomiast pracownicy Urzędu Wydział Infrastruktury prowadzi nadzór również przebywają tam , pani kierownik nie jest obecna na sesji bo ma naradę koordynacyjną z wykonawcą który realizuje , natomiast proszę się nie dziwić bo firma nie chce rozgłosu żadnego , oni nie będą się przedstawiali kto to jest , taka jest ich wola i taką wolę uszanujmy.
Natomiast kwestia ilości odpadów, jaki jest złożony tonaż, okazało się że myśmy przeliczali to jako tonaż tzw. 1: 2 ,ale ciężar tych odpadów jest 1:6 nawet 1:8 , czyli są cięższe. W czasie przekazywania placu budowy do wykonania zadania została zrobiona pełna inwentaryzacja i my wiemy w którym miejscu są odpady , wszystko jest zinwentaryzowane i spisane . Jeżeli chodzi o ilości odpadów wywożonych ,pełna informacja jest , odpady są ważone jest list przewozowy i jest pełna kontrola tonażu wywiezionego z placu . Kontenery są 15 tonowe .
Natomiast pani Raus nie można w tej chwili żądać od gminy, aby gmina zajęła się w tej chwili rekultywacją tego terenu albo chcemy zakończyć jeden temat realizowany i wywieść te odpady a w następnym etapie proszę wziąć pod uwagę, że teren ten nie jest własnością gminy - jest to teren prywatny i o ten teren właściciel powinien dbać to jest jedna rzecz, natomiast rekultywacja nie należy do Gminy rekultywacja należy do Starostwa i ta pani, która powiedziała, że będzie to dużo kosztowało powiedziała prawdę to będzie rzeczywiście drogo kosztowało. Drugi temat to tak proszę państwa tam są odpady niebezpieczne w postaci tych odpadów pogalwanicznych ale są odpady komunalne i my nie możemy płacić za wywóz odpadów komunalnych firmie, która nie weźmie tego.To będzie następny etat wywiezienia.
Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, ogłaszam10 minut przerwy.
Ad.pkt. 5 Podjęcie uchwał
1.
Grażyna Grzeszczak Kierownik Wydziału Planowania Przestrzennego przedstawiła projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków Przedsiębiorstwa Wodociągów Kanalizacji DELFIN sp. z o.o. w Ząbkowicach Śląskich dla odbiorców usług w granicach terytorialnych Gminy Ząbkowice Slaskie . ( projekt stanowi załącznik do niniejszego protokołu )
Marek Szymański Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji DELFIN , proszę państwa ja bym chciał tylko przypomnieć że ta podwyżka cen ścieków dosyć drastyczna dla społeczeństwa no niestety wynika z prowadzonej przez spółkę inwestycji którą spółka chcąc niechcąc musiała zrealizować niezależnie od tego kto by to realizował finansował ,bo na początku w 2002 roku jak były robione już założenia pod inwestycje, dokumentacja była już przygotowana to jeszcze była mowa o pomocy gminy w formie takiej czy innej, ale w każdym bądź razie nie było powiedziane ze spółka w 100 % tą inwestycję będzie musiała sama sfinansować.
Po drugie sprawa dotyczy tych inwestycji, które miały powstać w między czasie po oddaniu lub w czasie oddania do eksploatacji oczyszczalni ścieków. W rachunku ekonomiczno - finansowym który był sporządzany do wniosku o pożyczkę choćby do Narodowego Funduszu założenie było takie że dużo więcej ścieków dopływa do oczyszczalni więc przede wszystkim Gmina Stoszowic która już w 2001 roku zrezygnowała ze swojej oczyszczalni chcąc się przyłączyć do naszej oczyszczalni w ilości 600 m na dobę, łatwo to policzyć ile by to było w ciągu roku pieniędzy po 3 zł. ile to by było w ciągu roku pieniędzy dla spółki i o ile mniej trzeba by było spłacać z tych pieniędzy które obecnie posiadamy. Także parę rzeczy zostało zachwiane i rachunek ekonomiczny był zrobiony pod kątem przyszłych też inwestycji i to w rachunku ekonomicznym się zgadzało. Te wszystkie pytania , spotkania, które były i nawet taka jakaś w formie zaniepokojenia gminy Stoszowice czy my zdążymy z inwestycją to się sprawdziło tylko tyle że oni nic nie zrobili do tej pory, nawet chyba projektu dobrego na to nie mają na tą swoją inwestycję .
To teraz się przełożyło na stawkę - taryfę ścieków bo woda to 9 gr. niewielka to podwyżka w sumie dotycząca jedynie kapitalnego remontu zbiorników na Stolcu i tam ekonomiści przyjęli te 10 % zysku żeby sfinansować to zdanie , ponadto realizujemy pozostałe zadania w harmonogramie z 2002 roku , ciężko przewidzieć nam było co było w 2003 roku co będzie w 2006 roku te zadania są robione w tej chwili pod kątem danego roku już nie robimy tego z wpisaniem poszczególnych zadań jedynie kwotowo ,po to, aby najpilniejsze potrzeby zrealizować przed zamknięciem roku obrachunkowego . Tak to zostało przedstawione , to nie wina spółki ze musi spłacać , bo musi spłacać przekroczenie inwestycji z tytułu robót nieprzewidzianych to jest 237 tys. netto, to jest żadna kwota w porównaniu z tym że była to robota na czynnej oczyszczalni i na urządzeniach istniejących których projektant nie mógł przewidzieć ,co tam się dzieje. Jest spisane porozumienie po długich wyliczeniach i negocjacjach z wykonawcą i ta kwota została aneksem podpisana do umowy na realizację inwestycji.
Radny Leszek Zub, ja mam pytanie takie czy nie należałoby w tej uchwale podać brutto wszystko a nie netto, aby ludzie wiedzieli.
Grażyna Grzeszczak, 2.56 zł, woda , ścieki 4.26 zł. woda o 4 % wzrasta , ścieki o 65 % łącznie wzrost ceny o kwotę 1.77 zł. a procentowo 35 %
Prezes Marek Szymański ,ja bym chciał tylko jedno abyście państwo mieli porównanie jeżeli chodzi o inwestycje ,praktycznie ta sama na tym samym poziomie w Świdnicy , to realizowała też samodzielna spółka Bystrzyca , bo resztę oczyszczalni budowały Gminy praktycznie wszędzie a Świdnica ma w tej chwili ścieki na poziomie 4.89 netto .
Radny Ireneusz Woźniakowski , mam pytanie do pana prezesa -czy my na wszystkie inwestycje kanalizacyjne staramy się o środki z zewnątrz ,nie licząc modernizacji oczyszczalni , nie licząc modernizacji oczyszczalni .
Marek Szymański, w tej chwili spółka jest w trudnej sytuacji jak pan wie, bo my jesteśmy na stratach ,straty wynikające z odpisów amortyzacyjnych, które biją w koszty i stąd nie mamy zdolności kredytowej. My musimy osiągnąć w tej chwili zdolność kredytową żeby rozpocząć jakąkolwiek inwestycje, co do zakresu inwestycji no to trzeba będzie przeanalizować, aby nie wpaść w tą spiralę, w którą gmina bodajże tez wpadła i ma problemy.
Radny Antoni Dulęba, panie prezesie, w związku z tym że przy ostatniej podwyżce stwierdził pan że kwota podwyżki wystarczy na zgromadzenie środków potrzebnych do spłaty kredytu w Wojewódzkim i Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska a oprócz tego projekt umowy z Narodowym Funduszem który był nam przedstawiony , mówił wyraźnie ze będzie 50 % , nie do 50 % umorzenia proporcjonalnie do spłacanych rat od początku spłaty czyli od 2007 roku no w tej chwili cos innego się stało następuje spłata całego kapitału w pierwszej fazie a umorzenie chyba dopiero po spłaceniu tych 4 mln zł. przez to automatycznie wzrasta ta cena ścieków , dlaczego to nie zostało dopilnowane , również mam tutaj uwagę dlaczego do tej inwestycji , bo wiemy że nie można , nie jest prawdą że tylko z jednego źródła - czyli z Narodowego Funduszu Środowiska można było również z innych środków unijnych korzystać , ale takiego wniosku nikt nie składał i przez to całości tej inwestycji wchodzi w koszty społeczeństwa tej ziemi która jest i tak biedna, dotknięta i bezrobociem i kataklizmami itd. Uważam ze takie dalsze działanie w firmie nie może istnieć bo nie jesteśmy po prostu ludźmi których stać płacić każdą kwotę, każdą inwestycje którą pan kolejno wprowadził .
Prezes Marek Szymański ,może od końca zacznę , jak państwo pamiętacie spółka w poprzednich latach była na minusie więc nie było zdolności kredytowej również , ani ten słynny kredyt pomostowy o którym burmistrz wspominał tez nie można było go zaciągnąć żeby mieć środki własne na rozpoczęcie tego zadania, 30 % trzeba było mieć środków własnych na rozpoczęcie tego zadania żeby ta inwestycję rozpocząć a po tym sięgnąć po refundacje tychże środków , więc nikt tego nie zapewniał - ani gmina ani spółka tych pieniędzy nie miała, więc proszę o tym nie zapominać.
Druga rzecz - jeżeli chodzi o umowę z Narodowym Funduszem która jest w urzędzie w Narodowym Funduszem umowa jest proszę sobie tak przeczytać ona jest w wydziale, jest zapis o umorzeniu 50 %, i wtedy było głośne takie poruszenie sprawy ze pan Burnat załatwił coś tam w Warszawie i w związku z tym będzie proporcjonalne. Owszem było to takie zabezpieczenie , ale w umowie wyraźnie pisze ze 50 % umorzenia może być dwojakie , nie ma jednego sposobu umorzenia były dwa sposoby ; jeden to proporcjonalnie o którym pan wspomniał a drugi to ostatnie raty i po zmianie ekipy rządowej , po zmianie sprawy w Warszawie , po kontroli która była w styczniu informacje miałem wstępna w styczniu po tej kontroli w Narodowym Funduszu - Fundusz już nie będzie umarzał proporcjonalnie i jest pismo od wiceprezesa Stanisławskiego myśmy wystąpili specjalnie przed opracowaniem tej taryfy aby wiedzieć na czym stoimy ze będzie umorzenie od roku 2012 ostatnich rat kapitałowych i to wszystko na ten temat , będziemy jeszcze się starali,mamy czas do końca tego roku żeby to załatwić , jeżeli nie zmienią tego do końca roku to już 2 stycznia musimy spłacać , jeszcze nie tragedia ,ale 2008 rok będzie źle .
Radny Kazimierz Figzał, ja nie chcę, ale musze powiedzieć - a nie mówiłem, w czasie tej emocjonalnej sesji to chyba było w 2003 roku myśmy przestrzegali przed takim obrotem sprawą, ponieważ zawsze trzeba się z tym liczyć, myśmy proponowali w trybie ratunkowym,bezpieczną realizacje tej inwestycji niestety stało się inaczej i dzisiaj jesteśmy postawieni pod praktycznie faktem dokonanym. Jak zagłosujemy zaraz zobaczymy, zaraz państwo zobaczą - oczywiście będziemy głosowali w interesie mieszkańców naszego miasta?. Natomiast wydaje mi się, że jakimś nieporozumieniem jest podawanie przykładu Świdnicy ze tam ścieki są drożdże niż u nas, proszę państwa w Świdnicy bezrobocie nie sięga 30 % jak u nas i to jest tak jak gdybyśmy porównywali sobie ceny ścieków w niemczech zachodnich .Tych rzeczy nie można porównywać .
Prezes Marek Szymański , co do etapowania , powiem państwu tyle że było to nierealne do wykonania , choćby dlatego że nie można z technologii wyłączyć części biologicznej, mechanicznej czy części osadowej , przeróbki osadu - to jest jeden system , coś zaniechać to znaczy nic nie robić w sumie to byłoby to bardziej kosztowne ,dużo więcej w przyszłości i nie byłoby efektu ekologicznego który musieliśmy osiągnąć powtarzam na rok 2005 , to był warunek umorzenia - czym to groziło o czym nie wspomniałem - że nam umorzono to zaległy wiszący nad nami jak miecz opłaty z tytułu kar za przekroczone odprowadzenie ładunku zanieczyszczeń do rzeki Budzówki i to się kończyło , w styczniu umorzyli nam 1.250 tys. zł z tytułu kar od roku 2002-2005 gdybyśmy tego nie zrobili kary dalej rosły w roku 2005 były na poziomie 0,5 mln łatwo byłoby to przeliczyć jakbyśmy to w latach wzięli a kary rosą a nie maleją w ciągu następnych lat , ze w ciągu 6-7 lat byśmy spłacili cała oczyszczalnie tymi karami , czyli nie mając nic byśmy zbudowali oczyszczalnie dla kogoś innego poprzez opłacanie kar .
Radny Ireneusz Woźniakowski , panie prezesie ale ja chciałbym zwrócić uwagę że wszelkie środki z pożyczek ,już abstrahując na umorzenia to tez były nasze środki własne, Dlatego ja uważam że musimy się starać o fundusze.
Prezes Marek Szymański ,nie było takiej informacji wcześniej .
Radny Ireneusz Woźniakowski , to były nasze środki własne bo my je musimy spłacić ,teraz następna sprawa -kiedyś pan prezes powiedział że jeżeli się buduje drogą zabawkę to trzeba się liczyć z tym ze wzrastają koszty użycia tej drogiej zabawki i stad tez pewnie te wszystkie podwyżki .
Prezes Marek Szymański, nie z tego tytułu , panowie bo każdy obiekt inżynierii ochrony środowiska kosztuje ,z tego tytułu nie ma dodatkowych żadnych przychodów za wyjątkiem tych nałożonych kar których się nie płaci , to jest jedna sprawa i tylko tyle ,czyli nie płacimy jakby ich poprostu nie było , to jest ochrona środowiska , ty się nie da coś zaoszczędzić coś przełożyć na pieniądze , poza tymi opłatami z tytułu kar , jest tylko ta jedyna szansa że po umorzeniu to się stanie wcześniej niż w 2012 roku że te opłaty będą maleć a nie rosnąć , bo to co mamy najważniejsze , inwestycja która kosztowała 11 mln , już będzie spłacona . Niewiem czy gmina prowadziła taką inwestycję 11 mln , w ciągu mojej kariery przy 15 krotnie wyższym budżecie , więc proszę porównać .
Radny Tadeusz Cymbała, panie przewodniczący , Wysoka Rado ,my po raz kolejny radni Rady Miejskiej musza stanąć przed problemem - zagłosować za lub przeciw podwyżce którą proponuje Pan Szymański , dwa albo trzy lata temu gdy była pierwsza podwyżka cen wody i ścieków , ja niewiem czy prawidłowo usłyszałem ale może mnie pan burmistrz poprawi ze na właścicielu czyli burmistrzu należy udowodnić przedsiębiorstwu że zawyżył koszty - to jest jedna rzecz ,natomiast skutkiem naszej dzisiejszej decyzji - nie powinniśmy się zastanowić nad skutkiem dzisiejszej decyzji , bo podejrzewam że radni zagłosują przeciwko tej uchwale, natomiast ona i tak wejdzie po 40 dniach z mocy prawa bo urząd - czyli właściciel nie zweryfikował tych kosztów, nie pokazał panu Szymańskiemu ze proszę państwa tam jest źle więc jeżeli Rada Miejska podejmie negatywną decyzję, negatywnie zaopiniuje projekt tej uchwały to panie Burmistrzu on po 40 dniach i tak wejdzie - czy dobrze rozumiem ?.
Także problem leży nie w tym ze my podejmiemy tą decyzje taką czy inną tylko leży gdzieś indziej ?
Natomiast z drugiej strony przedsiębiorstwo jako nasza spółka rządzi się prawem handlowym i jeżeli tam jest deficyt to on skądś musi wyjść- to ludzie muszą zapłacić ?
Więc tutaj wyjaśnijmy społeczeństwu, nie że będą artykuły w prasie że Rada Miejska negatywnie zaopiniowała projekt uchwały bo on i tak wejdzie. Natomiast przedsiębiorstwu zależy na tym że i tak jedzie od początku roku na minusie i potrzebuje skądś wziąć te pieniądze na spłatę tych kredytów , więc albo Rada Miejska podejmie decyzje taka że w budżecie mamy zaplanowane ten 1 mln zł na spłatę odsetek , albo my przeznaczymy te pieniądze z budżetu a jak nie to ludzie wyciągną ze swojej kieszeni to jest dla mnie niezrozumiałe .Czyli że po 40 dniach ona i tak wejdzie , tylko trzeba się zastanowić czy to nie będzie za późno dla przedsiębiorstwa , czy może Rada Miejska niech podejmie uchwalę o spłacie tego kredytu . Dziękuję
Burmistrz Józef Marcinków, w odpowiedzi na wystąpienie pana radnego Cymbały , panie radny my nie mamy co udowadniać ze przedsiębiorstwo zawyżyło koszty te które są przyczyną podwyższania , myśmy badali ? te dane które są niezbędne które są w kompetencji urzędu były badane . Były nasze uwagi odnośnie braków danych do niektórych dokumentów, one zostały zgłoszone w czasie prowadzenia tego procesu, analizy tych dokumentów związanych z finansami i ponoszonymi kosztami i myśmy stwierdzili pewne uchybienia które zostały uzupełnione przez prezesa wniesione do gminy i my w tej chwili nie mamy możliwości podważania wiarygodności tych danych które zostały przedłożone. Oprócz tego biegły prowadzący księgowość również wykazuje koszty ponoszone na podstawie dokumentów, które są w dyspozycji przedsiębiorstwa, także tutaj nie można mówić, że gmina nie podważyła. Myśmy to zrobili, badane były dokumenty i nie stwierdzono niedociągnięć, stwierdzono że dokumenty zostały przedłożone prawidłowo, czyli nie ma możliwości zanegowania stawki która proponuje, pan prezes.
Radny Leszek Zub, ja mam pytanie panie burmistrzu, ile pan w tym roku umorzył podatku dla przedsiębiorstwa Delfin? i drugie pytanie do pana prezesa czy w 2012 roku , jak pan poprostu dokona spłaty , zaniży pan odprowadzanie wody i ścieków o ta kwotę którą pan w tym roku podniesioną , Dziękuję .
Burmistrz Józef Marcinków , 20 tys. miesięcznie , ale gdyby tego umorzenia podatku nie było ono weszłoby w te koszty . Państwo podjęliście uchwałę o zaniechaniu płacenia podatku dla firmy , w tej chwili naliczany jest podatek bo ta uchwała jeszcze nie ukazała się w dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego w związku z tym musi występować o umorzenie.
Radny Ireneusz Woźniakowski , ja chciałbym zaznaczyć ze te ceny rosną i zapewne będą rosnąć bo błąd tkwi od samego początku tych inwestycji , dlatego że Urząd Miasta świadomie zastosował metodę spychologii i zrzuca wszystko na prezesa Szymańskiego i dlatego śmiem twierdzić że nie pozyskujemy środków z zewnątrz i dlatego te podwyżki są .
Radny Tadeusz Cymbała ,mam tu gazetę z 2004 roku i zacytuję może "coroczne sprawozdanie zarządu Delfina są przez służby finansowe burmistrza skrupulatnie kontrolowane pod względem rachunkowy ale nie merytorycznym "- bo mnie się wydaje że w rachunkach wszystko jest w porządku natomiast tutaj czy nie zostało zaniechanie ze strony służb burmistrza właśnie jeżeli chodzi o te sprawy samej działalności , bo przecież to nie my mamy radę nadzorczą , tylko pan burmistrz ? , wypada tylko współczuć panu prezesowi bo on musi wystąpić z takim pismem - bo inaczej jego nie będzie , i tutaj mi się wydaje że , pan Szymański jako szef firmy dba o nią , bo widać jest nowy sprzęt, awarie na czas dobrze są usuwane . Natomiast panie burmistrzu cos u właściciela nie gra?
Burmistrz Józef Marcinków , panie radny - jeżeli pan twierdzi że firma funkcjonuje bardzo dobrze i wszystko gra to cóż ja mogę do tego dodać , zanegować - pan stwierdził sam że pracuje bardzo dobrze.
Natomiast my mając Radę Nadzorczą która na bieżąco analizuje sprawy wynikające z funkcjonowania przedsiębiorstwa ,zgłasza swoje uwagi - Rada Nadzorcza jest nie reprezentantem spółki tylko Gminy i dba o interes Gminy , jeżeli Rada Nadzorcza nie zgłasza swoich uwag to znaczy że funkcjonuje dobrze .
Natomiast nie mogę się zgodzić z wypowiedzią pana radnego Woźniakowskiego że była spychologia - pani radny przecież wyście państwo podjęli decyzje że tą inwestycję będzie realizowało przedsiębiorstwo nie Gmina .Dyskusja na te temat była . Gmina mogła na siebie przyjąć realizacje całej inwestycji , skutkowało to tym że myśmy ten wskaźnik kredytu który był podwyższaliśmy do 60 %, i definitywnie zamykaliśmy się z możliwością pozyskiwania jakiecholwiek środków na realizację inwestycji , także nie można mówić że myśmy się wyzbyli problemu ,tak myśmy się pozbyli problemu finansowego , natomiast to co się stało to pozostało , ja byłem przekonany i stwierdzałem ze takiej podwyżki nie będzie , bo myśmy rozmawiali z prezesem, tylko w ostatnim momencie zaważyła decyzja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o tym , bo gdyby ta spłata była proporcjonalna ulga tak jak było planowane te 50 % czyli spłacalibyśmy przez okres tych lat 14 spłacalibyśmy tylko 4 mln zł, a w tej chwili przedsiębiorstwo musi spłacać 8 mln zł. dopiero kiedy spłaci te 50 % dopiero będzie wówczas umorzenie , czyli te raty kapitałowe naliczane są od pełnej kwoty i to zaważyło o tym że ta cena jest tak podwyższona .
Ja osobiście biorąc pod uwagę sytuacje jaka jest w Gminie , o bezrobociu o stanie finansowym naszych mieszkańców- ja tez jestem przeciwny takiej podwyżce. My jako Gmina nie jesteśmy w stanie udowodnić ze coś źle zostało naliczone, zaważył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.
Radny Tadeusz Cymbała, jeżeli Rada nie podejmie uchwały to podwyżka wchodzi po 40 dniach ?
Burmistrz Józef Marcinków, tak wchodzi ale to nie z winy burmistrza.
Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik , zaczynamy powielać i schodzimy na boczne tematy ,mamy podając decyzję czy jesteśmy za uchwałą czy nie ?
Zamykam dyskusję i poddaje Wysokiej radzie pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji DELFIN dla odbiorców usług w granicach Gminy Ząbkowice śl.
Głosowanie : 1 głos za , 12
głosów przeciw , 4 glosy wstrzymujące
się
Stwierdzam że Wysoka Rada odrzuciła projekt uchwały
2.
Grażyna Grzeszczak - kierownik Wydziału PKS przedstawiła projekt uchwały w sprawie aktualizacji Wieloletniego Planu Rozwoju i Modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych będących w posiadaniu P W i K DELFIN w Ząbkowicach Śl. który został przyjęty na mocy uchwały nr V/31/2003 Rady Miejskiej w Ząbkowicach Śląskich w dniu 4 lipca 2003 roku ( projekt uchwały stanowi załącznik )
Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik , otwieram dyskusję nad projektem uchwały
Radny Leszek Zub , ja mam pytanie panie prezesie , czy ma pan wyszczególnione kwestie kosztowe każdego ujęcia wody np. w Tarnowie ,Olbrachcicach , Brodziszowie i gdzie indziej- jak pamiętam w ubiegłym roku podejmowaliśmy uchwałę odnośnie podwyżki wody , kwestia prosta iż każde ujecie wody przez jednego z kolegów radnych byłoby opracowane kosztowo , ile przykładowo ujecie w Tarnowie ile w Brodziszowie i inne ujęcie abyśmy wiedzieli , bo w chwili obecnej nie otrzymaliśmy takie informacji jak również nie mamy informacji jakie koszty poszły na modernizację , przykładowo czy remonty danych ujęć wodnych ?. Dlaczego pan nie był uprzejmy tego napisać?. Dziękuję bardzo.
Prezes Marek Szymański - to wynika z potrzeb danego roku ( zapis na taśmie zupełnie nieczytelny )
Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik , dziękuje , poddaję Wysokiej Radzie pod głosowanie projekt uchwały w sprawie aktualizacji Wieloletniego Planu Rozwoju i Modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych będących w posiadaniu PWiK DELFIN w Ząbkowicach Sl. który został przyjęty na mocy uchwały nr V/31/2003 Rady Miejskiej w Ząbkowicach Śląskich w dniu 4 lipca 2003 roku
Głosowanie : 3 glosy za , 1 głos przeciw , 8 głosów wstrzymujących się
Uchwała nr VII/ 30 / 2006 w
sprawie aktualizacji Wieloletniego Planu Rozwoju i Modernizacji urządzeń
wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych
będących w posiadaniu PWiK DELFIN w Ząbkowicach Sl. który został przyjęty na
mocy uchwały nr V/31/2003 Rady Miejskiej
w Ząbkowicach Śląskich w dniu 4 lipca 2003 roku została przyjęta .
3.
Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, przechodzimy do kolejnego punktu sa to trzy projekty uchwał .
Burmistrz Józef Marcinków, proszę państwa te trzy uchwały sa podobnej treści dotycząc one tylko nieruchomości oznaczonych w arkuszu mapowym.Z czego wynika konieczność podjęcia tych uchwał - państwo zapewne pamiętacie ze nie tak dawno podejmowana była uchwała wyrażająca zgodę na utworzenie na terenie Gminy Ząbkowice Slaskie podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na gruntach podanych w uchwale. Mieliśmy trzy lokalizacje gruntów - w tej chwili Wałbrzyska Strefa, która jest zainteresowana pozyskaniem inwestora, który przyszedłby do Ząbkowic i zainwestował zainteresowana jest zagospodarowaniem tych nieruchomości, ale chce, aby ta uchwała dotyczyła każdej nieruchomości oddzielnie. W związku z tym istnieje konieczność podjęcia takiej uchwały o to żeby oni tworząc np. mamy inwestora, który chce przyjść tutaj do Ząbkowic tworząc podstrefe specjalną na danej nieruchomości. W przypadku tamtej pierwotnej uchwały musieliby tworzyć strefę na wszystkich nieruchomościach a tak tworzą tylko na tej jednej uchwale .
Tak więc pierwsza uchwala dotyczy nieruchomości nr 1 dotyczy to działek nr , 2/2 , 2/3 o ogólnej powierzchni 3,25 ha przy ulicy Przemysłowej jest to działka rolna
Druga działka to jest nieruchomość tzw. nr 2 obejmuje ona działkę nr 30, 31 , 32o pow. 6,39 ha jest to działka którą myśmy nabyli od Spółdzielni Kółek Rolniczych przy ulicy Kamienieckiej jako rekompensatę za podatek należny.
Nieruchomość tzw. nr 3 obejmuje działkę nr 5 o pow. 3ha działka przy ulicy Cukrowniczej
Ogólna powierzchnia wszystkich tych trzech działek to jest13 ,33 ha , nie włączono do tej strefy działki o powierzchni prawie 5 ha , która również przylega do tej działki przy ulicy Cukrowniczej - tego nie ujęto bo tą działką na razie nie są zainteresowani .
Tak więc proszę państwa sprawa specjalnej strefy ekonomicznej nie padła , jest w dalszym ciągu w rozważaniach Specjalnej Strefy , która podpisała również z nami umowę na prowadzenie działań zmierzających do zbycia tej nieruchomości , jeżeli taki kontrahent będzie , ale pod strefę będzie się tworzyło konkretnie pod danego inwestora i pod konkretną działke .
Przedstawił projekty uchwał
. w sprawie utworzenia Specjalnej strefy Ekonomicznej ( dot. Nieruchomości nr 1 )
. w sprawie utworzenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej (dot, nieruchomości nr 2 )
. w sprawie utworzenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej ( dot. Nieruchomości nr 3 )
Tadeusz Cymbała - zastępca przewodniczącego komisji Rozwoju gospodarczego i Budżetu komisja te trzy projekty uchwał zaopiniowała pozytywnie
Radny Ireneusz Woźnikowski ,szanowni państwo , walczymy z bezrobociem sprawa Specjalnej strefy Ekonomicznej nie upadła , podjedliśmy wadliwą uchwałę teraz nowa , zmienia się ciągle rzeczywistości i teraz będziemy mieli strefę na trzech działkach - ja uważam że trzeba podjąć cały pakiet uchwał takich jak te , że proponuje tez wyłączenie takie uchwały że rada Miejska wyraża np., zgodę na obniżenie stopy bezrobocia do poziomu 5 % -panie burmistrzu , ja uważam że to co robimy to tak naprawdę jest lanie wody . Na którejś z komisji budżetowej spotkaliśmy się z wiceprzewodniczącym Specjalnej Strefy Ekonomicznej i on nam wprost powiedział jakie musimy spełnić warunki żeby tu pojawił się jakiś inwestor . Na tych działkach które są zaproponowane możemy sobie naprawdę robić koncert życzeń , możemy wyrazić zgodę na budowę stadionu olimpijskiego , ta strefa uważam proszę państwa w tym mieście nie powstanie dopóki nie zmienią się władze , dopóki nie zainwestujemy pieniądze i to po prostu tyle a ciągle pompujemy wyborczy bam obiecujemy ludziom - baseny, obwodnicę , zadaszenia , teraz obiecujemy strefę - po prostu piękna gmina . Dziękuję bardzo.
Burmistrz Józef Marcinów, panie radny teraz ja już pana nie rozumiem w ogóle . Chcę panu powiedzieć że kampania wyborcza mnie nie interesuje . Pan to ci w tej chwili mówi sam sobie szkodzi.
Natomiast nie można mówić, że my tworzymy coś, to jest w porozumieniu ze strefą. Ta rozmowa z wiceprezesem była prowadzona w innym temacie. Natomiast są zainteresowani tymi działkami żeby zainwestować - nie wiem, kto? to strefa decyduje o tym.
Nieprawdą jest że na 6 ha nie można nic wybudować i na 3 również . Naprawdę nie mogę się zgodzić z takim demagogicznym stwierdzeniem ze my robimy cos pod wybory.
Radny Kazimierz Figzał, panie przewodniczący, szanowni państwo dzisiejsza sesja odnośnie tego tematu jest naprawdę sielanką, to co było i co się dyskutowano na komisji Gospodarczej na ten temat w zasadzie temat wyczerpany, państwo którzy byli uczestnikami Komisji Gospodarczej chcę państwa poinformować ze rzadko się zdarza żeby komisja obradowała tylko we własnym składzie , przychodzi wiele innych radnych siedzących przy tym stole , myśmy ten temat bardzo dokładnie przedyskutowali i wszystkie wątpliwości które wczoraj były podejmowane i na poprzedniej komisji Rady Miejskiej były wyjaśniane . Były takie same wątpliwości jakie radny Woźniakowski przedstawił żałuje że radny Woźniakowski nie bierze działu również w komisji gospodarczej , w każdym bądź razie aby nie przedłużać tematy chciałem państwa zapewnić szczególnie państwa gości , ze nie zdarzy się przy tej świadomości społeczeństwa zabkowickiego żeby takie inwestycje jak mała obwodnica która ratuje mienie wielu mieszkańców Ząbkowic, żeby, basen który należy się jak psu kość naszym dzieciom , naszemu starszemu pokoleniu dla tych celów jak choćby rehabilitacji i zapobieganiu choćby skoliozy i ten pomysł który ta Rada realizacje odnośnie strefy ekonomicznej żeby to zostało zaniechane . Nie ma takiej możliwości nawet jeżeli jakiś radny tego sobie życzył.
Ja panie przewodniczący proszę aby takie rozmowy które są rozmowami rzeczywiście na pograniczu pyskówek przerywać ,myśmy merytorycznie głosowali , tym bardziej że zarówno prasa jak i mieszkańcy domagają się od nas krótkich sesji merytorycznych cała praca przebiega na komisjach i na tych komisjach zapewniam państwa że ta ciężka praca i te zadania są przez członków komisji wypełniane , jak są wypełniane państwo potem ocenicie . Natomiast dzisiaj podejmowanie w kółko tego samego tematu mija się z celem, deczycje zostały podjęte. Ja proponuje panie przewodniczący przejść do meritum i zacząć głosować.
Radny Ireneusz Woźniakowski, ja chciałbym przypomnieć radnemu Figzałowi przypomnieć że świętym prawem każdego radnego jest prezentować poglądy, co pan też robi. Ja nie widzę tutaj pyskówek tylko merytoryczne propozycje , jeżeli ktoś sobie robi żarty to ja też lubię pożartować .
Wracając do meritum panie burmistrzu - spotkaliśmy się tutaj z wiceprezesem tej specjalnej strefy ekonomicznej i on powiedział wprost ze wy sobie tam możecie na spotkaniach pić kawkę, możemy sobie uchwalać sobie różne wspaniałe uchwały, ale jeżeliby nie będziemy mieli 100 ha porządnego prostego terenu, uzbrojonego w jednym kawałku, to tu żadnego inwestora nie pozyskamy.
Proszę państwa wracając do pana Figzała , to nie jest tak ze ktoś nie chce basenu ,że ktoś nie chce małej obwodnicy , tak wszyscy tego chcemy tylko należy skutecznie realizować takie rzeczy a nie chodzić i opowiadać że tylko że chcemy . My chcemy my chcemy,a w eter idzie zbudują nam. Zrobią nam strefę,- wręcz strefa już jest ! bo podjedliśmy , ja mam w ogóle w porządku obrad napisane ze uchwała będzie dotyczyć umiejscowienia specjalnej strefy ekonomicznej - czyli mamy strefę .
Proszę państwa nie ma takiej możliwości - jeszcze wracając ten wiceprezes specjalnej strefy ekonomicznej on powiedział tak, że strefy będą umiejscawiane w tych miejscach gdzie będzie konkretny inwestor i na Gminie leży obowiązek żeby tego inwestora pozyskać, jeżeli nie mamy inwestora to takie nasze uchwały tj. pompowanie balonu wyborczego - i kto dziś będzie chciał zainwestować pieniądze w gminie gdzie jest użyje takiego kolokwializmu bajzel. Dziękuje bardzo.
Burmistrz Józef Marcinków , panie radny - niech pan nie używa takiego słowa bajzel , pan wprowadza w tej chwili proszę pana zamieszanie i dezinformuje również i radnych . Rada Miejska wyraża zgodę na utworzenie strefy - Strefę nie tworzymy my , nie mamy takiego prawa nawet , strefę tworzy Rada Ministrów natomiast o strefę występuje INWEST PARK który jest zainteresowany i również tam zgłoszone zostały nasze oferty gruntowe . Z tego wynika że pan jest przeciwny temu żeby tworzyć .
Radna Ewa Figzał ,proszę o zamknięcie dyskusji i przeprowadzenie głosowania .
Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik, zamykam dyskusje nad tym tematem i podaję wysokiej radzie w kolejności pod głosowanie projekty uchwał .
Głosowanie : 12 głosów za
Uchwała nr VII/31/2006 w sprawie utworzenia Specjalnej strefy Ekonomicznej ( dot. Nieruchomości nr 1 ) została podjęta
Głosowanie : 12 głosów za
Uchwała nr VII/32/2006 w sprawie utworzenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej ( dot, nieruchomości nr 2 ) została podjęta
Głosowanie : 12 głosów za
Uchwała nr VII / 33 /3004 w sprawie utworzenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej ( dot. Nieruchomości nr 3 ) została podjęta
4.
Skarbnik Gminy Bożena Kurczyna przedstawiła projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu bankowego na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu przez gminę Ząbkowice Slaskie ( projekt uchwały stanowi z załącznik o niniejszego protokołu
Radna Irena Szewczyk ,panie burmistrzu w uzasadnieniu tej uchwały brakuje konkretnej informacji na jakie inwestycje to należałoby radnym przypomnieć bo to nie jest niebagatelna kwota 2.873 tys zł. chciałabym zapytać czy ta kwota na termomodernizację budynku w Szkole nr 3 w wysokości 160 tys. zł. czy jest wystarczająca bo z moich informacji wynika ze 300 tys. zł. jest potrzebne , być może moja informacja jest błędna?
Burmistrz Józef Marcinków ,ja wyjaśnię sprawę zadań wyszczególnionych które sa ujęte w budżecie , tylko skorygowane zostały kwoty praktycznie niezbędnych kwot na które należy zaciągnąć kredyt. Wynika to już po przetargach .
Jeżeli chodzi o termomodernizację - to ta modernizacja ma być realizowana w roku bieżącym do końca roku przyszłego do końca stycznia - dlatego my w budżecie ujęliśmy tylko tą kwotę która jest do realizacji w roku bieżącym . Natomiast my ten pozostałe 300 tys. zł. zapłacimy tylko w styczniu przyszłego roku po zakończeniu inwestycji , ale jest szansa że my w trakcie jeszcze w trakcie przetargu wygospodarujemy w ramach tych środków tego kredytu zaciąganego . Ja tez stoję na stanowisku takim że my kończąc inwestycje powinniśmy zapłacić całość .
Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik , zamykam dyskusję i poddaję wysokiej radzie pod głosowanie projekt uchwały
Głosowanie: 15 głosów za i 1
głosie wstrzymującym się
Uchwała nr VII/ 34 / 2006 w sprawie zaciągnięcia długoterminowego
kredytu bankowego na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu przez gminę
Ząbkowice Slaskie została podjęta
5.
Burmistrz Józef Marcinków przedstawił projekt uchwały w sprawie wyznaczenia przedstawicieli Gminy Ząbkowice Slaskie do Zgromadzenia Związku - Międzygminnego Związku Celowego w Kłodzku powołanego w celu rozwiązywania problemów związanych z ochrona środowiska. Proponuję do tego Zgromadzenia:Pana Rafała Zurakowskiego Prezesa Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz Kierownika Wydziału PKS Panią Grażynę Grzeszczak
Władysław Witkowski, przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego, komisja pozytywnie zaopiniowała powyższa uchwałę.
Radny Leszek Zub, ja mam pytanie panie burmistrzu nie zamkniemy sobie drogi na przyszłości w celu wykonania własnego składowiska komunalnych w Braszowicach - bo jak doszły do mnie informacje to Braszowice wyrażają zgodę - to.
Burmistrz Józef Marcinków, absolutnie, jeżeli taka wola będzie i chcemy budować składowisko odpadów w Braszowicach taka możliwość istnieje , my możemy wystąpić ze związku gmin a ja bym życzył przyszłej radzie, aby było wysypisko w Braszowicach.
Sołtys wsi Braszowice Jan Stelmach, proszę państwa jestem po rozmowie z mieszkańcami Braszowice należy wyjaśnić pewną sprawę ze Stowarzyszenie, które było przeciwne ten budowaniu zostało wprowadzone w błąd, mieszkańcy są za tym, aby taki zakład wybudowano.
Proszę państwa, kiedy byłem radnym proponowałem całej Radzie, aby przeprowadzić referendum w Braszowicach - 6 osób nie może decydować o budowie takiego zakładu, przecież państwo pamiętacie taką sytuację i proszę nie mówić ze Braszowice nie chcą takiej inwestycji.
Radny Kazimierz Figzał, panie sołtysie należy się tylko cieszyć taka informacja która pan przekazuje dla radnych, chciałem pana poinformować że Zarząd specjalnie wyraził zgodę aby geodeta wytyczył miejsce w którym ma być ustanowione to składowisko - zakład utylizacji i recyklingu odpadów komunalnych musze panu powiedzieć że tam nie było 6 osób tylko była tam przynajmniej tam 60 osobowa grupa i ludzie mieli świadomość w którym miejscu to będzie, co to bedzie , natomiast mam akurat kopie protokołów posiedzeń wiejskich tam na liście było 120 osób . Natomiast informacje która pan przykazuje to my się z tego cieszymy no i współpracujmy ku temu żeby to rzeczywiście powstało bo to jest nie bagatela około 20 miejsc pracy ,mało tego na śmieciach się zarobi .
Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik poddał pod głosowanie projekt uchwały
Głosowanie;15 głosów za
Uchwały nr VII / 35 / 2006 w sprawie wyznaczenia przedstawicieli Gminy Ząbkowice Slaskie do Zgromadzenia Związku - Międzygminnego Związku Celowego w Kłodzku powołanego w celu rozwiązywania problemów związanych z ochrona środowiska została podjęta .
Ad. Pkt.
Interpelacje i zapytania radnych
1.
Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik poinformował ze w dniu 8 września wpłynęła interpelacja radnego Szeremeta o opracowanie uchwały w sprawie obniżenia stawki za wywóz odpadów komunalnych.
Ad. Pkt. Sprawy różne
1.
Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik , chciałbym poinformować Wysoką Radę że stanowisko które zajęliśmy w dniu 31 lipca w sprawie sytuacji pracowników byłego Zakładu Górniczo - Hutniczego w Szkalarch rozesłałem tam gdzie ustaliliśmy .
Odczytał pismo Departamentu Kontroli Skarg i Wniosków przy Kancelarii Premiera ( pismo stanowi załącznik do niniejszego protokołu).
Poinformował również o odpowiedzi udzielonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w w/w sprawie. ( Pismo również stanowi załącznik do protokołu)
2.
Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik ,odczytał pismo Polskiego Towarzystwa Krajoznawczo Turystycznego dotyczącego ufundowania tablicy upamiętniającej postać Księcia Karola I Podjebrada ( pismo stanowi załącznik do protokołu ) .
3.
Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik , zanim oddam głos panu przewodniczącemu Sejmiku Dolnośląskiego z prac sejmiku w imieniu rolników powiatów zabkowickiego ,dzierżoniowskiego , wałbrzyskiego , kłodzkiego proszę pana aby pan wspomógł nasze działania , działania starostów tych powiatów , burmistrzów jak i również wszystkich rolników aby pan wojewoda dolnośląski zachciał podąć decyzję i skierował wniosek do Prezesa Rady Ministrów o ogłoszenie naszych powiatów stanem klęski żywiołowej wynikającej w wyniku suszy i nadmiernych opadów deszczów .
Stosowne pisma, które wyszły i z Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej z Urzędu Miejskiego przekaże panu w załączeniu.
Stanisław Jurcewicz , Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego , panie przewodniczący , panie burmistrzu , panie i panowie radni , panie i panowie sołtysi , szanowni państwo ja króciutko przekaże informacje ze przynajmniej dwie będą bardzo korzystne , gdyż będą dotyczyły przyszłości nie tylko województwa ale w sposób pośredni każdej gminy i powiatu . Może zacznę od tej ostatniej kwestii oczywiście przekaże to komisji merytorycznej która w sejmiku mamy , bo wiadomo gdzie są kompetencje ale sadze ze z każdej strony apel nie zaszkodzi , ale sądzę ze z każdej strony apel nie zaszkodzi , od każdej instytucji , samorządu jakiegokolwiek szczebla czy to rolniczego czy samorządu województwa jest to wskazane i to uczynię .
Proszę państwa chce powiedzieć o ważnych dwóch sprawach ; pierwszej takiej że jesteśmy w trakcie praktycznie już na zakończeniu właściwie podjęcia uchwały dotyczącej zintegrowanego programu województwa dolnośląskiego na lata 2007-2013 . Co to oznacza ,- oznacza to na co będziemy wydawali pieniądze w tym okresie który wymieniłem i chce państwa poinformować ze jest po pierwszym czytaniu , drugie czytanie odbędzie się 31 sierpnia i tak jak było moim marzeniem to realizuje, ponieważ wniosek złożyłem o którym powiem iżby Sejmik Województwa Dolnośląskiego raz w roku wyjechał do byłych województw - W ubiegłym roku było to wałbrzyskie obecnie jest to legnickie tam będziemy obradować?. Plan zintegrowany- jest 13 priorytetów, wymienię państwu krótko tematy ponieważ są to tematy na które będzie można pozyskiwać pieniądze unijne. W zakresie i jakiej wielkości będą zadania dofinansowywane , jest to ściśle doprecyzowane , ale chce powiedzieć jak jest planowana - podział 100 % środków unijnych .
Więc tak - na inowacyjnośc w województwie dolnośląskim 9 % , małe i średnie przedsiębiorstwa 16 % , społeczeństwo informacyjne 8 % i tutaj zatrzymam się z dwóch względów , pierwszego zawodowego ale z drugiego bardzo praktycznego.
W zintegrowanym programie znalazły się zapisy
które mówią o tym aby dofinansowywać programy
dostępu do Internetu tzw. popularnego dla każdego mieszkańca w województwie , do każdej rodziny - Dlaczego?,
z racji zawodowej wiem że to już jest potencjalne miejsce pracy i coraz
częściej młodzi ludzie pracują przez Internet . Jeżeli chodzi o transport 15 %
, największą ilość środków będzie przeznaczona na krwiobieg województwa na transport szeroko rozumiany ,
transport drogowy , transport kolejowy , lotniczy w sensie infrastruktury technicznej , środowisko 9 % , bezpieczeństwo 5 % ,
energetyka 5 , turystyka 6 ,kultura 4, edukacja 7 ,zdrowie 3 miasta - jest to
takie hasło mówi się o miastach do 10 tys.,
10 % i pomoc techniczna 3 % .Razem daje to
propozycje podziału 100 % pomocy unijnej na lata 2007-2013 .
Bardzo istotna uchwała
będzie mówiła o przyszłości o aktywności poszczególnych subregionów ,
powiatów i gmin .
Drugi egzemplarz jest to załącznik mówiący o programie rozwoju infrastruktury transportowej i komunikacji dla województwa dolnośląskiego o stworzeniu tego krwioobiegu bardzo istotnego jak się okazuje z samego zapotrzebowania i diagnozy jaka jest tutaj zawarta - część diagnostyczna czyli to co mamy w szerokim zakresie , czyli transport drogowy , kolejowy , rzeczny ,lotniczy każdy tu jest umiejscowiony jest opisany jak on wygląda . Do tej pory nie było jednego dokumentu w którym można było zobaczyć jak to wygląda i jak to się łączy z próbą tez oceny i drugi element to jest to czego oczekują gminy , powiaty bez względu na to kto jest właścicielem drogi - proszę państwa istotne z innego punktu widzenia , powiedziałem przed chwilą że na transport planowane jest 15 % ,to są ogromne miliardy zł. i w tymże dokumencie musze z ogromną przyjemnością stwierdzić i przeczytać żeby mówić o faktach już zapisanych - ciąg dróg wojewódzkich stanowiących kręgosłup transportowy w dwóch aspektach są Ząbkowice : -odcinek Ząbkowice Sl. = Dzierżoniów Świdnica i odcinek Ziębice - Ząbkowice Śląskie. Proszę państwa jest to bardzo ważne , do tego jeżeli dołożymy obwodnicę Ząbkowic , myślę że w przyszłości tworzy się bardzo dobry klimat inwestycyjny pod kątem komunikacji .
Wiele Gmin , wiele powiatów tutaj zabiega o to żeby drogi które są ,nawet powiem inaczej zabiegają o przekazanie części dróg powiatowych które łączą się z wojewódzkimi jako drogi wojewódzkie dlaczego ?- powtarzam raz jeszcze drogi , transport tworzy jak tu nazwano kręgosłup - jeżeli teraz w tej strategii znajdują się te zapisy to jest bardzo , bardzo dobra wiadomość .Można polemizować, można powiedzieć a po co nam to , a po co obwodnica a po co inne rzeczy - a ja pokazuje przykład Świdnicy, która w porozumieniu z Zarządem Województwa ponosi potężne środki na przekwalifikowanie dróg powiatowych i budowę obwodnic np. w Świdnicy i ciągów dróg powiatowych ze zmianą kwalifikacji do tego żeby był bardzo dobry i możliwy dojazd do danego regionu - ja już nie mówię o turystyce w związku z tym Ja osobiście bardzo się cieszę że w takich kategoriach Ząbkowice są zapisywane - Ząbkowice jako powiat są widziane bo to nie tylko to jedno określenie .
Chciałbym proszę państwa powiedzieć na temat który dotyczy jakby konkurencyjności, jeżeli weźmiemy pod uwagę między innymi parametry jakimi się opisuje region pod względem konkurencyjności znowu wracamy do tego w jaki sposób można komunikować się i to szeroko pod względem transportowym ale także łączności czy telekomunikacji jakbyśmy tego nie nazwali. Proszę państwa i to jest zawarte w tym dokumencie, ogromnie się cieszę i chce tu też podziękować panu burmistrzowi, przewodniczącemu bo jesteśmy w bieżącym kontakcie . Dziękuję.
Burmistrz Józef Marcinów , panie przewodniczący prosimy o interwencję do tej pory kierujemy pisma , przychodzą pisma informujące o tym że nie ma środków do Zarządzu Gospodarki Wodnej w sprawie regulacji cieku wodnego Budzówka , gdzie jest pozarastane , drzewa są tam poprzerastane jest wystąpienie na wycięcie tych wierzb - natomiast jest prośba aby tu interweniować żeby ten ciek wodny który zagraża , mieliśmy przykład w ostatnim tygodniu kiedy Olbrachcice były zalewane , kiedy Strąkowa byłaby zalana , Ząbkowice były zalane również żeby w jakiś sposób zobowiązać ich o ujęcie w swoich planach do realizacji tego zadania .
Stanisław Jurcewicz ,panie przewodniczący pozwolę sobie na krótki komentarz , proszę państwa akurat objeździłem wszystkie te miejscowości o różnych porach i byłem w Ścinawce i Olbrachcicach także znam sytuację ale to dlatego aby wesprzeć te działania .
Drugi element proszę państwa - na jednej z ostatnich komisji budżetu i finansów , postawiłem sprawę cieków wodnych , ale bardzo szeroko rozumianych , z jakiego względu ? - myślę i gotów jestem bronić argumentu ze w pewnej mierze to że drogi wojewódzkie ulegają uszkodzeniu to jest właśnie brak drożności rowów , cieków wodnych i tych wszystkich które później powierzchnią spływają pod drogi wojewódzkie , przyjedzie mróz to jest nasiąknięte i zaczyna rozsadzać albo zaczyna droga falować . Zapytałem więc odpowiadam - proszę państwa bardzo słusznie pana burmistrz zauważył że RZGW , proszę państwa w ogóle się tym nie interesuje .Jedno zadanie które uzyskało nie pamiętam na czyim terenie , przepraszam ale daje przykład ,uzyskało dotację unijną które dać powinno RZGW nie dało , więc województwo żeby nie stracić dopomina się od Ministerstwa już bardzo prosto o zwrot , a uratowaliśmy 2.800 zł., więc takie jest podejście . Problem zasygnalizowałem , oczywiście będę to dalej , trudno powiedzieć w jaki sposób my jako sejmik możemy wywrzeć ale na pewno nie przestaniemy , bo jest to coraz większy problem i do tego jakby negatywnie wpływający na drogi , nie tylko lokalne , zalane pola itd. Także będziemy to próbowali poprzez komisję Rolnictwa popychać .
Burmistrz Józef Marcinów , panie przewodniczący kwestia tej tzw. malej obwodnicy jakie są szanse wprowadzenia do tego planu .
Stanisław Jurcewicz , obwodnica jest już wprowadzona (burmistrz ale którą małą czy dużą ) , natomiast w jakim zakresie , wprowadzone są hasla , teraz kwestia wprowadzenia do WPI wojewódzkiego jest kwestią dyskusji , i decyzji jednego państwa głosu w tejże państwa głosu w tej sprawie - tak bym powiedział , powiem tak, państwa decyzja jest którą obwodnicą jeżeli chodzi o Ząbkowice leziemy wspólnymi siłami wprowadzali do WPI - państwa decyzja , ja jak do tej pory służę pomocą , natomiast trzeba wspólnie jednym głosem ,to państwu nie musze mówić to państwo doskonale wiecie - jak się głosy rozbiegają to nastręcza problemów. Ja myślę tak - to jest państwa decyzja, którą trzeba teraz do WPI po wyborach, bo oczywiście nie wszystko da się teraz zrobić, bo i czasu nie ma, państwo doskonale sobie zdajecie sprawę, natomiast ważne jest, że są zapisy. Jest tematycznie wprowadzone w bardzo ważny dokument, ja bym się nie bał panie burmistrzu.
Radny Antoni Dulęba, panie przewodniczący ja tutaj również dróg się czepiam, została wyremontowana droga na odcinku Ząbkowice - Koziniec i na wysokości praktycznie przed Olbrachcicami jak się kończy kukurydza mieli dziurę w jezdni na 10 cm, ciężko nie zauważyć takiej dziury, i dalej wyżej jest taka sama dziura w drodze a już było to robione Mowię to, dlatego że jak już idzie ta firma to powinna robić dokładnie. W Ząbkowicach na wysokości Ogólniaka też nie zostało to zrobione.
Kolejna rzecz, nie wiemy jak długo to trawa ale mamy taka informacje że jest problem z uzgodnieniem budowy kanalizacji w Gminie typowo turystycznej - czyli w Stoszowice , inwestycja wspólna jest z Ząbkowicami czyli wioska Olbrachcice ma być skanalizowana i nie mogą sobie poradzić rzekomo z uzgodnieniem przebiegu na terenie drogi wojewódzkiej w gminie Stoszowickiej ?
Stanisław Jurcewicz,jeżeli chodzi o pierwszą sprawę , cóż ja mogę skomentować - ma pan racje a druga sprawa myślę że damy radę z tym.
Radny Kazimierz Figzał, panie przewodniczący, panie przewodniczący sejmiku, szanowni państwo, ja chcę kontynuować temat dróg dlatego że w sumie można powiedzieć województwo dolnośląskie stopniuje,wałbrzyskie, stopniuje powiat ząbkowcki ,to jest państwo w państwie jeżeli chodzi o drogi . Kiedy zdecydowanie zareagowaliśmy niektórzy radni na temat skuteczności naprawianie dróg w Gminie Ząbkowice , jeden z pracowników Wojewódzkiego Zarządu Dróg Wojewódzkich obiecał nam co za to będzie ? czyli że będzie nic - dotrzymał słowa, mało tego w sposób nieelegancki wyraził się również o naszym wspólnym bo również pana przewodniczącego zainteresowaniu się tym problemem . Musze powiedzieć ze skutecznie dotrzymuje słowa i to, co burmistrz powiedział dziury na terenie Ząbkowic sięgają nie 10 cm - 15 i 20. Ulica Boh. Getta, nie da rady około 15 m przejechać nie dotykając podwoziem asfaltu. Także tutaj jak się okazuje nasze zaangażowanie , pańskie , radnych niestety przegrywa z niekompetencja ludzi są za utrzymanie tych dróg odpowiedzialni . Mało tego to jest cytat oni odejdą my zostaniemy, i zostają już tutaj na swoich stanowiskach w pracy kolejne kadencje. Wydaje mi się ze raz na zawsze trzeba zmienić mit o tym - właściwie nie jest to mit jest to prawda ze województwo wałbrzyskie to jest czarna dziura na mapie drogownictwa w Polsce. Ja bym sobie życzył żeby nasze województwo miało takie drogi jak województwa w tzw. w sianie wschodniej, bo tam drogi są zrobione perfekcyjne. Już w nowej technologii a nie w technologii deptanej, jak nam proponował jeden z pracowników Dolnośląskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich jest pierwsza sprawa.
Druga dotyczy dalej naszej obwodnicy - dlaczego ? dlatego żeby wzmocnić i zaakceptować to o czy mówili moi poprzednicy chce panu powiedzieć że w Byczeniu powstała nowa kopalnia kruszywa która zaopatruje poprze ulicę Cukrowniczą , Ziębicką , Zeromskiego , Kamieniecką , zaopatrują budowę wszystkich dróg w województwie dolnośląskim które czerpią stamtąd materiał budowlany. Jeden transport czyli jedna ciężarówka dźwiga na sobie około 40 ton kruszywa i ona przejeżdża przez Kamieniecką przez całe Ząbkowice i wszystkie wioski po drodze - Kamieńcowi udało się bo odnowili całą drogę na tym odcinku , jest nowa nawierzchnia , natomiast nas są pomysły społecznego sprzeciwienia się przejazdu przez ulicę Żeromskiego, ludzie wpadają na różne pomysły na pewno będą podjęte działania , które będą działaniami spektakularnymi , ludzie po prostu nie wytrzymują bo tracą swoje majątki . Domy, które kosztują 500 tys., zł. pękają i ludzie je bez przerwy zadaszają i remontują . I to jest ta sprawa dotycząca bezkolizyjnego przejechania centrum Ząbkowic a dotyczy ona bezpośrednio małej obwodnicy stąd tak bardzo nam zależy na tym żebyśmy usłyszeli od pana - znajduje się w Wojewódzkim Planie Inwestycyjnym ,bo że w zintegrowanym to już panu dziękujemy , wiemy jak się pan do tego przyczynił , natomiast czekamy na ten drugi . My zrobimy ze swojej strony wszystko , Rada stanęła na wysokości zadania i mówimy już tutaj jednym głosem- i bardzo prosimy żeby to przekazywać właśnie tam gdzie te decyzje są podejmowane a wiemy o tym że niemały wpływ na to ma Dolnośląski Zarząd Dróg Wojewódzkich .
Następna sprawa , dotyczy również pana informacji którą pan dzisiaj przekazał, mianowicie składania wniosków do Urzędu Marszałkowskiego na dofinansowywanie rożnych inwestycji - ta Rada podjęła trud i decyzje wybudowania w Ząbkowicach a przynajmniej rozpoczęcia budowy krytego basenu i krótko mówiąc proszę nam przybliżyć czy przekazać informacje na temat ewentualnego złożenia przez nas wniosku o dofinansowanie obiektów sportowych - jeżeli chodzi o obiekty sportowe największym obiektem sportowym będzie kryta pływalnia a następne o której na pewno nie będziemy zapominać będą to sale gimnastyczne dla szkół podstawowych zarówno wiejskich jaki i miejskich a tego niestety u nas na chwilę obecną jest duży deficyt a przekłada to się tym że niestety nasze dzieci jak badania z ostatnich dwóch lat pokazują ze dzieci w przedszkolach maja w 70 % skoliozę . Wolimy zapobiegać niż leczyć i tutaj ten program i ta informacja która nam pan nam przekazał daje ,światło aby można było w najbliższych latach czyli szczególnie mam tu na myśli lata 2007 - 2013 ten problem rozwiązał .
Jeszcze jedno chciałem państwa poinformował że tak naprawdę zakłada się ze w następnych siedmiu latach program dróg w Polsce ma być realizowany i problem dróg ma być zlikwidowany jeśli prześpimy ten czas , jeśli nie będziemy wspólnie naciskać i wspólnie sygnalizować że jesteśmy ze gmina Ząbkowicka istnieje w tym problemie to może nas po prostu w tych 7 latach zabraknąć , a jeśli nas zabraknie to już możemy sobie powiedzieć co dalej . Bardzo bym prosił o ustosunkowanie się do mojej wypowiedzi .
Stanisław Jurcewicz , ja bardzo króciutko zacznę od tylu , jeżeli chodzi o dofinansowywanie to są dwie rzeczy bieżące które mówi o basenie ale także mówi o obiektach sportowych. Myślę że to jest szansa 2007-2013 w tych procentach o których mówiłem , natomiast trzeba być na to przygotowanym , jeżeli chodzi o moją ocenę i to co widzę to naprawdę Gminy wielkości Ząbkowic mają te baseny ,kwestia później eksploatacji , ale to jest chyba dosyć duża populacja Gminy że może taki ciężar eksploatacji , ale w tej chwili nie ma wątpliwości jeśli chodzi o zdrowie to praktycznie w wielu Gminach jestem na Dolnym Śląsku i sa to basen - ostatnio to taki przerywnik może przyjemność być na Mistrzostwach Europy do lat 16 młodzików i trafiło mi się że rekordzistkę Polski honorowałem medalem i nagrodami , była to Gminy Wołow , to jest odpowiedź państwa lepiej więc profilaktykę prowadzić jak potem wydawać pieniądze przez pomoc publiczną .
Jeżeli chodzi o źródła , to jest to co może być ; czyli Zintegrowany Program ale to co jeszcze jest ,to do tej pory na pewno będą środki z Totalizatora Gier Liczbowych , oczywiście trzeba tam spełnić pewne formalności i warunki a także póki co ten rząd jeszcze obecny nie , a były takie zamysły nie wycofa się z kontraktów wojewódzkich . Mam doświadczenie ,pomagałem jednej z gmin części się udało z Totalizatora Sportowego , części z kontraktu wojewódzkiego no i wyszło fajnie , obiekt został oddany w końcu roku szkolnego . To są źródła , tylko trzeba być na to dobrze przygotowanym , i resztę to w rękach naszego wspólnego działania .
Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik , w związku z wyczerpaniem porządku obrad zamykam 53 sesję rady Miejskiej
Protokół
Poradzony
został na podstawie
Zapisu
Taśmy magnetofonowej
Przewodniczący Rady Miejskiej
Andrzej Dominik